Frida Kahlo’nun Georgia O’Keeffe’e gönderdiği mektup: “İki kelimecik de olsa bana yazarsan çok sevineceğim”

Frida KahloSesini tekrar duymak harikaydı. Seni aradığımdan beri ve ondan aylar öncesinde de çok kereler sana bir mektup yazmak istiyordum. Bir çok mektup da yazdım fakat hepsi aptalca ve boş geldi ve onları yırttım. İngilizce anlatmak istediklerimi tam yazamıyorum, özellikle de sana. Bu yazdığımı da yolluyorum çünkü sana söz verdim. Sibil Brown bana hasta olduğunu söylediğinde feci hissettim fakat hala neyin olduğunu tam bilmiyorum. Georgia canım eğer sen yazamıyorsan lütfen Stiegietz’den senin için yazmasını iste ve bana nasıl hissettiğini haber ver. İki hafta daha Detroit’te olacağım.

20. yüzyıl Amerikan sanatının önde gelen ressamlarından biri olan Georgia O’Keeffe, geçirdiği şiddetli bir sinir krizinin sonrasında hastaneye yatar. Durumu giderek kötüleşir ve bir yıl boyunca resim yapamaz duruma gelir. Meksikalı ressam Frida Kahlo ise hastalandığını öğrenir öğrenmez dostu ve meslektaşı O’Keeffe’eyi yalnız bırakmadığını gösteren, sevgi dolu bir bu mektup yazar.

Martın Biri. 1933.
Georgia,

Sesini tekrar duymak harikaydı. Seni aradığımdan beri ve ondan aylar öncesinde de çok kereler sana bir mektup yazmak istiyordum. Bir çok mektup da yazdım fakat hepsi aptalca ve boş geldi ve onları yırttım. İngilizce anlatmak istediklerimi tam yazamıyorum, özellikle de sana. Bu yazdığımı da yolluyorum çünkü sana söz verdim. Sibil Brown bana hasta olduğunu söylediğinde feci hissettim fakat hala neyin olduğunu tam bilmiyorum. Georgia canım eğer sen yazamıyorsan lütfen Stiegietz’den senin için yazmasını iste ve bana nasıl hissettiğini haber ver. İki hafta daha Detroit’te olacağım.

Georgia O’KeeffeSana son görüştüğümüzden beri başımdan geçen her şeyi anlatmak istiyorum fakat pek çoğu üzücü şeyler ve sen şimdi üzücü şeyler duymamalısın. Zaten neticede pek çok mutluluklar da yaşadım. Diego bana karşı iyi ve burada freskolar üzerinde çalışırken nasıl mutlu olduğunu tahmin edemezsin. Ben de azıcık resim yaptım ve iyi geldi. Seni çok düşünüyor, harikulade ellerini ve gözlerinin rengini hiç unutmuyorum. Yakında seni göreceğim. New York’ta çok daha mutlu olacağıma eminim. Eğer ben geldiğimde sen hala hastanede olursan sana çiçekler getireceğim ama senin için düşünüdüğüm çiçekleri bulmak çok zor. Yalnızca iki kelimecik de olsa bana yazarsan çok sevineceğim. Seni çok seviyorum Georgia.

Frieda.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Ahlakdışı Anlamda Doğruluk ve Yalan Üzerine – Friedrich Nietzsche

Bir zamanlar, sayısız güneş dizgeleriyle akarak uzayıp giden evrenin kıyıda köşede kalmış bir yerlerinde, bir gök-cismi varmış; bunun üstünde yaşayan...

Kapat