Nuri Bilge Ceylan’a Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Kazandıran ‘Kış Uykusu’ Filmi

Nuri Bilge Ceylan daha önce iki kez ‘Büyük Jüri’ ve bir kez de yönetmen ödülünü kazandığı Cannes Film Festivali’nde ‘Kış Uykusu’ filmiyle bu kez Altın Palmiye kazandı.
1982 yılında ‘Yol’ filmi ile Türkiye’den ilk kez Yılmaz Güney’in aldığı “En İyi Film Ödülü”nü 32 yıl sonra  67’nci Cannes Film Festivali’nde  Nuri Bilge Ceylan’a verildi.

Ödülü Uma Thurman ve Quentin Tarantino ‘dan alan yönetmen törende yaptığı konuşmada, “Ödülümü son bir yılda Türkiye’de hayatını kaybeden gençlere adıyorum” dedi.

Kış Uykusu(Fragman)
“Efendim, ben küçükken kekemeydim. Çocukluğum susarak geçti. Onun için çok uzun konuşacağım!..”
Kış Uykusu, 3 saat 20 dakika süren gerçek bir başyapıt, dev bir edebi eser, içinde Çehov öyküleri olan sağlam bir Dostoyevski romanı…

‘Kış Uykusu aynı zamanda Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIBRESCI), tarafından ‘’en başarılı film’’ olarak seçilmişti. 

Kapadokya’da inzivaya çekilen emekli bir oyuncunun hikayesinin anlatıldığı filmde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Serhat Mustafa Kılıç, Tamer Levent, Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak rol alıyor.

Törende en iyi yönetmen ödülü ‘Foxcatcher’ filmiyle Bennett Miller’a giderken; en iki kadın oyuncu ödülünü ‘Maps to the Stars’daki performansıyla Julianne Moore; en iyi kadın oyuncu ödülünü ise Mr. Turner filmiyle Timothy Spall kazandı.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ‘Kış Uykusu’ filmiyle altıncı kez Cannes Film Festivali’ne katıldı. Ceylan’ın Cannes Film Festivali tecrübesi, 1995 yılında başlamıştı. Ceylan’ın, ilk kısa filmi Koza, 1995 yılında Cannes’da gösterildikten sonra, yönetmen çektiği uzun metrajlı ‘Uzak’ filmiyle 2003’te ‘Büyük Jüri Ödülü”nü kazandı. 2006’da ‘İklimler’ isimli filmiyle festivalde yer alan Ceylan bu kez ‘FIPRESCI’ ödülüne layık görüldü, 2008 yılında ise ‘Üç Maymun’ ile en iyi yönetmen seçildi. Yönetmen Ceylan, 2009 yılında festival jürisinde yer alan Ceylan, 2011’de ise ”Bir Zamanlar Anadolu ”da filmiyle ikinci kez ‘Büyük Jüri Ödülü’ne değer bulundu.

ÖDÜLLER
Altın Palmiye: Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan)
Jüri Büyük Ödülü: The Wonders ( Alice Rohrwacher)
En İyi Yönetmen: Bennett Miller (Foxcatcher)
Erkek Oyuncu: Timothy Spall (Mr. Turner)
Kadın Oyuncu: Julianne Moore (Maps to the Stars)
En İyi Senaryo: Leviattan’ (Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev)
Jüri Özel Ödülü: Mommy (Xavier Dolan) Goodbye To Language (Jean Luc-Godard)
Altın Kamera: Party Girl (Marie Amachoukeli, Claire Burger ve Samuel Theis)
Kısa Metraj: Leidi (Simón Mesa Soto)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz