Blues’dan caz’a Ciwan Haco ve “Off” albümünü

Bir çok batılı müzisyenlerle çalışan,  kimi zaman etno-caz kimi zaman popüler tarzda müzik yapan Ciwan Haco, sözü ve müziğiyle kapılarını dostluğa, aşka ve barışa açıyor.  Pop’tan rock’a blues’dan caz’a  uzanan farklı  müzik türlerini harmanlayan Haco,  2003 yılında  dünya müzik tarihinin en kalabalık konserlerinden birini Batman’da vermişti.

[youlist pid=”PLtL-HEiERDkOz1NJJ-N-3u10IRfLdSPGA”]
Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Bütün parçaların söz ve müziklerinde Ciwan Haco imzası bulunan albüm Avrupa’nın en modern stüdyolarında Oslo ve Hamburg’da ünlü müzisyenlerce hazırlandı. Albümün müzik yönetmenliğini uzun yıllardır Avrupa’da yaşayan Ayhan Evci yapmış.
Ciwan Haco – OFF albüm içeriği: 01- Darìstane 02- Dil Ketime 03- Dipirsin 04- Ez Dìmam 05- Kal 06- Felek Dostum 07- Gotìn Sar Dìbìn 08- Havin 09- Haye 10- Li Heviya Te 11- Welate Min 12- Wìnda Bu
13- Xunav

Ciwan Haco ve etno müzik – Yılmaz Odabaşı

70’leden itibaren Aram, Şıvan Perwer, Ayşe Şan vb. gibi adlar, Kürtler için hep önemli oldu ve birkaç kuşak onların müziğiyle büyüdü.Ciwan Hoca ise, 80’lerin sonundan itibaren o geleneksel çıtayı biraz daha yükseltmeyi başaran önemli bir isimdi.

Ciwan Haco müziği ile tanışmak, özellikle Kürtlerin eğitimli ve entelektüel eğilimlerini beslemeye çalışan gençleri için dünya müziğine ulanabilecekleri önemli bir durak ya da basamak oldu hep. Gençler, Kürt müziğinin geleneksel tema ve enstrümanlarını daha yenilikçi ve dinamik bir yorumla sunan Ciwan Haco’yu çok sevdiler.

Kendi Yaralarının Şarkılarını Söyleyenler

Onun müziğindeki hüznün, o savaş çocuklarının hayatlarında bir karşılığı da vardı… O karşılık, o özdeşleşme bugün Türkiye’deki konserlerinin birer mitinge dönüşmesinin de bir nedenidir.
Bunu anlamak için ille de o sosyokültürel, siyasal ve ruhsal avlunun içinde olmanız gerekmiyor; “öteki” ile empati kurmayı, farklı kültürlere saygılı olmayı ve özgürlüğün, yalnız kendi alanınızın, tercihlerinizin altını çizmek olmadığını kavramış olmanız da yeterlidir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz