Bir dönemin önemli bir dengbeji; Seroye Biro stranlarıyla cafrande.org’ta


1888 yılında doğan Şeroye Biro 1915 Ermeni Tehcir’i (qirkirina êrmeniyan) ile yezidi bir kürt olarak Tiflise göç etmek zorunda kaldı. Bir çok ünlü dengbêj gibi Şero’da Erivan radyosu’nda stranlarını en dokunaklı en iç acıtan şekliyle okumuş, Kürt kültüründe önemli bir tarihsel taşıyıcılık misyonu gören dengbêjler içinde aşk ve sevgiyi en fazla işleyen dengbêj olarak öne çıkmaktadır.
 Usta-çırak ilişkisine dayanan dengbêjlik mefhumu içinde çağdan çağa nesilden nesile aktarılan staranlar içinde çiya bilind e, dilo gibi günümuzde bir çok bölgede farklı varyantlarla seslendirilen eserler ortaya çıkarmış bir dengbêjdir.1970’te 82 yaşında aramızdan ayrılan sanatçı, yaşamının büyük bir bölümünü memleket hasretiyle özlem ve ızdırap içinde Tiflis’in bir köyünde ırgat olarak geçirdi.

 

Bu bölümdeki albüm açılmıyor ise yapmanız gereken 1 dakikalık işlem için burayı tıklayınız

Aynı zamanda iyi bir davul ustası olan Şeroyê Biro Erivan radyosu’nda Seîdê Şamedîn, Karapetê Xaço, Reşîdê Baso, Memê Kurdo, Efoyê Esed, Egîdê Têcir, Memoyê silo, Şibliyê Çaçan, Xana Zazê, Asa Evdile, Egîdê Cimo, Aramê Dîkran ve Silêmanê Mecîd gibi usta dengbêj ve mey ustalarıyla beraber şarkı seslendirdi. Xozan daxê, Ha bi leylê, Desmala min, Gelî bi dar e lê meyrê meyremê kılamları onunla adeta ruh buldu Fakat en sevilen şarkısı ise Hekîmo oldu.

4 Yorumlar

 1. Cok hos bir calisma olmus, en azindan boyle bir albumun ermenistan bolgesinden gelmesi cok daha guzel. Ermeni bolgesinde yasayan Yezidi Birlikleri ( Yezidi kurtleri) 45-50 bin civarindadir bugunun kosullarinda. Ermenistanin bagimsizligindan sonra Sosyalistt sovyetler birliginin tanidigi bir cok hak onlarin ellerinden alinmis ve sadece dinleri baz alinarak Kurt ulusu olduklari inkar edilmistir. Artik kurtce konusaktan ve kendilerine kurt demekten korkan bir halk geriye kalan:Yezidi Birlikleri( birlik baskani bu asimilasyonda onemli rol oynamaktadir ve kendi yayin organlari ile ermenistan devletinden aldigi destekle bunu surdurmektedir).Bir cok kurt(yezidi) askerlik gorevlerini surdururken temizlik isleri yapmalari sart kosulmaktadir ki :”onlar bu isten anliyor” ;diye devlet tarafindan aciklamalar yapilmaktadir.Yezidilerin kirsal kesimlerinde yasayanlarinin bir cogu cifcilik ve irgatlikla gecinmektedir aynen BIRO gibi. ermenistandaki Kurt halkinin direnmelerini umuyorum! Elbette Hamidiye Alaylari kurt halkina karsi Ermenilerin kafasinda bir soru isaretini birlikte getirdiyse de bu tolumlarin etnik kokenlerinin inkarini ve ikinci sinif vatandas olmasini hakli gosteremez. TUM DUNYA HALKLARI KARDESTIR.

  Cvp:
  Katkılarından dolayı Teşekkürler Asmin

 2. inanılmaz bir isim herkesin takip etmesi dinlemesi gereken biri şeroye bıro

 3. merhaba ji vere pirseki min heye ji vee ûn alikariye min bikin ezê pir keyfxweş bim.bele şeroye bıro stranbejekî hozanê ki pir nav û denge le mixabin em nikarin bigejin strana ve hunermendê û em dixazin nav pelen stranamêde ev ji hebe ji ber vi alî em çava dikarin bigejin strana birêz şeroye bıro bi vi mijarêde ez alikariye ve dixwazim ez bendave me ji vega ve spas dikim û serkeftin ji vere

 4. Desmala min şar(î)ka reşe
  Kewam gozel tê dimeşe

  Kul birînim çavê reşe
  Ka desmalê em herine malê
  Xewna şewê çavê reşe
  Ka desmalê em herîne malê

  Desmala min eşarpa te
  ……………. Nişan da te
  Ezîz(şîrin) were min birewîne
  Ezê bibim kebanîya ( bermalîya) te

  Desmala min şarke şîne
  Lawik were min birewîne
  Tû desmalê ji mira bîne
  Felek canê min hilîne

  Desmala min heqe nebe
  Bejn û bala mi edrese
  Lawik were min birewîne
  Tû Desmala min nexwaze

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz