Diljen Roni, ilk albümü “Çend Gotinên Evînê” ile cafrande.org’ta


Diljen Ronî’nin, ilk albümü “Çend Gotinên Evînê – Aşka Dair Birkaç Söz” Hip Hop’tan Etnik Rock’a zaman zaman serbest caz geçişleriyle oldukça başarılı hazırlanmış toplam 10 şarkıdan oluşan bir çalışma. Konsep olarak  hüznün ve aşkın hakim olduğu albümde çoğunluğu kendisine ait olmakla beraber bugüne kadar pek duyulmamış  Kürt müziği tarihinin en önemli sanatçılarından biri olan Mirade KINE’ nin iki eserine yer verilmiş. 
Bu eserlerden Navê Keçikê Heyatê “Kızın Adı Hayat” adlı parçada Miradê KINÊ, eski ses kaydı ile sanatçıya hipop tarzında eşlik ediyor.

[youlist pid=”PL1BzbYRZGKuX7sZlUpPxptUy2NXVE8tA4″]
Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Bunu da Kürt müziğinin çok eskilerden bu yana hip hop ile tanıştığının bir kanıtı olarak yorumlayan sanatçı, Miradê KINÊ”nin ikinci eseri olan Awirên Esmeran “Esmerin Bakışı” adlı parçayı da kendi tarzıyla yeniden yorumluyor. Albümün içeriği konusunda Diljen, Her bir notasında ve her bir kelimesinde gerçek yaşanmışlıkların ve gerçek duyguların hâkim olduğunu söylüyor.
Dilberam Dilberam
[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x917kq_diljen-roni-dilberam-dilber-album-w_music[/dailymotion]
Cizre”de doğan, hem müzisyen, hem de doktor olan Diljen, Kürt dili, kültür ve edebiyatı alanında önemli bir aile olan Bedirhani’nin torunlarından. Ronî, ailesinin sanat ve kültür adına Kürtler için büyük kazanımlar elde etmesinden çok etkilendiğini ve kendisinin de Kürt müziğine ufak ta olsa bir katkıda bulunmaya çalıştığını ifade eden Diljen, mütevaziliği de elden bırakmıyor.

Fırat Penaber Röportajından bir bölüm

-Aslında biz her şeye geç kalmış bir toplumuz. Şartlarımız, bir insanın yaşayabileceği standart koşullarda olmadığı gibi, istemlerimizde geç kalmaya mahkum kalmıştır. Benim geç kalınmışlığımın beklide temel nedeni buydu. Günümüz koşullarında artık daha rahat bazı imkânlara sahip olabiliyorsunuz. Bu hem ekonomik hem de sosyal koşullarda ki iyileşmeden kaynaklanıyor. Bunun dışında Kürt sanatçıları artık daha rahat koşullarda eserlerini sunabiliyorlar, festivaller yapılıyor, konserler verilmeye başlanıldı, kültür ve edebiyat etkinlikleri olmaya başladı. Tıp fakültesinden sonra çalışmaya başlamamda bir anlamda bu albüm sürecini daha rahat ve hızlı ilerlemesini sağladı. Evet, geç kaldım diyebilirim ama sadece bugünün değil, geçmişten yarım kalan duygularımı da yansıtıyor bu albüm. Bir nevi olsa da geçmişin telafisini yapmaya da çalıştım.

Diljen RONÎ bu güzel yorumuyla geç kalmışım gibi bir düşünce içindemidir?

*Bir röportajınızda albümden vazgeçecek kadar zorluklar ve engellerle karşılaştık demişsin çalışmalarınızın sürecinde? Bunları somutlaştırmanız mümkün mü?
-Sadece İstanbul da geçen günler yeterli olabilir. Teknik konularda bazı sıkıntılarımız oldu. Stüdyo çalışmaları çok zorlu ve titizlik isteyen bir çalışmadır ve zorlukları da beraberinde getiriyor. Yaklaşık 2 ay boyunca gece gündüz çalıştığımız anlar oldu. Bizi en çok umutsuzlaştıran ve hatta vazgeçirmeye kadar götüren şey müzik dünyasının sanatçıyım diyen ama ekonomik rantlar peşinde olan insanlarla karşılaşmak oldu. İlk defa karşılaştığımız bu durum karşısında umutsuzluğa kapılmamak elde değildi. Biz sanat için gitmiştik karşımızda sanata dair popülaritesi olan tefeciler çıktı maalesef. Tabi ki bu durum çok üzücüdür. Sanata dair yaptığınız çalışmaların değeri, ekonomiye dair yaptığınız çalışmaların sanatsal değerinden çok daha değerlidir diye düşünüyorum. Ben bestelerimi bir albüm yapacağım diye yapmadım, bir albümle süslenecek kadar değer biçtiğim bestelerim vardı ve bu besteleri birleştirip bir albüm yaptım. Sadece albüm yapmak için yapılmış besteler sanatın sıradanlaşmasını ve yerinde saymasına sebep olur.

*Kürt müziği gelişmişliğinin neresinde bir tıkanıklığı yaşıyor, soluklanmayla sıçrama birlikteliğini aynı paralellikle yaşaması için neler yapılmalı?
-Daha öncede söylediğim gibi, müzik evrenseldir. Kürt müziğinin de bu evrensel normları yakalaması gerekir. Sonuçta Müzik Kültürü, coğrafyanın, toplumun ve yaşanmışlıkların bir yansımasıdır. Bu anlamda Kürt müziğinin çok zengin bir kaynaktan beslendiğini ve yapılacak doğru çalışmalarla bizim müziğinde evresel normları yakalayıp bunun bir parçası olabileceği kanısındayım. Bunun içinde müzisyenlerin bu kaynaklardan beslenmesi gerektiğini, bu coğrafyada yaşanılmış aşkları, hüzünleri, isyanları, yaşanmışlıkları kendi özlerinden uzaklaşmadan yeni eserler yapmayı başardığımız zaman, Kürt müziğinin önünün açık olacağı kanısındayım.

*Diljen RONÎ nin aşka dair sözleri olurken aşka dair sanatsal bakışıyla tanımını merak ediyoruz melodiye giyinmiş sözlerinden ziyade… Dağlara sırtını dayamış ve ovalara bakan Diljen RONİ nin aşka bakışı… Günümüz aşklarını eksikleri ve olması gerektiği biçimde yorumlayışı…
-Hüznün yalnızlığındayım şimdi, yanaklarımda tuz birikintisi, oysa bende bilirdim aşık olup yalnızlığı ertelemeyi. Ama çöplüklerde cesetleri bulunurken insanlarımın, Aşk yaşanmıyor ki !!! ” Titrek akşamlardan kalan, sigara dumanında söndürülüp tekrar yakılmış bir yaşam çizgisindeyiz. Bu yaşamı son kelimesine kadar yaşanacak kadar değerli kılan bazı temel öğelerimiz vardır, bunlardan bir tanesi Aşk tır. Acısı ve sevinci ortak olsa da, aşkın kişisel olduğuna inanırım. Benim için önemli olan birikimi ve kültürüdür. Aşkı değerli kılan yaşanılanlardır. Tabi ki bunun içeriği de önemli. Bazen bir insanın gözlerinde buluruz her şeyi, bazen de bizi yalnızlaştıran bir özlemde, bilemiyorum bunu tarif etmek zor. Her insan yaşadıkları ve birikimiyle aşk a farklı bir bakış açısı getirebilir. Biz sanatçılar duygularımızı melodilere ve sözlere dökerek daha iyi ifade edebiliriz. Kendimi bu şekilde daha iyi anlatabiliyorum. Bu albümde yer alan melodiler de aşkın, hüznün şifreleridir. Bazı notalarında yüreğin isyanı, acısı ve özlemi, bazı notalarda ise sevgi vardır.

*Önümüzdeki zaman zarfında Diljen RONİ’ nin projeleri nelerdir?
–İlk etapta klip çekimi için bazı çalışmalar yapmaya başladım. Bunun dışında bazı TV programlarına katılacağım. Dinleti ve konser etkinlikleri için de önümüzdeki günlerde düşünüyorum elbette.

Albüm İçeriği: Gulek / Gül / A Rose – Söz ve Müzik: Diljen Roni
Nave Keçike / Kızın Adı Hayat / The Name Of Girl Is The Life-Söz ve Müzik: Mirade Kine
Yare / Yarim / My Love-Söz ve Müzik: Diljen Roni
Newaye Dil / Yüreğin Melodisi / Melody Of Heart- Söz: Diljen Roni, Hişyare Boti Müzik: Diljen Roni – Nesrin- Söz ve Müzik: Geleri
Awiren Esmeran / Esmerin Bakışı / Glance Of The Brunette Girls- Söz ve Müzik: Mirade Kine
Were- Söz: Hişyare Boti Müzik: Diljen Roni
Kani- Müzik: Diljen Roni, Seyithan Kızıl
Ez Aşiq İm / Aşığım Ben / I Am In Love – Söz ve Müzik: Diljen Roni
Narine / Narin / Delicate -Söz ve Müzik: Geleri

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz