Bingöl Dengbêjleri


Bin-Der tarafından hazırlanan ve Peri Yayınlarından çıkan “Bingöl Dengbêjleri” şimdiye kadar gün yüzüne çıkmayan eski yöre dengbêjleriyle birlikte,  genç dengbêjlerinden de örnekler sunuyor.  Bölge kültürü ve üzerine kurulduğu sözlü tarihini  temel direği olan dengbejlik  olduğu göz önüne alınırsa bu anlamda önemli bir eserler olarak  kitabı ve DVD’siyle Peri Yayınevi’nden  çıkmıştı.

CHREST FOUNDATION’ un desteği ile Bingöl Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Kalkınma Derneği (BİN-DER) tarafından derlenen “Bingöl Dengbêjleri” kitabı ve DVD’si Doğan Karasu, Ahmet Hülaku, Orhan Korkmazcan, Devrim Güleryüz ve Özlem Güngör tarafından hazırlanmış.

Bin-Der Başkanı Doğan Karasu, “Sözlü tarih, masal, hikaye, destan, otantik köy düğünleri, fıkralar, atasözleri, deyimler vb. konuların böylesi bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu” biliyorduk diyerek başlattıkları çalışma için birçok dengbêjle yüz yüze görüşülmüş, ezgileri dinlenilmiş, kameraya kaydedilmiş ve sonunda eser ortaya çıkmış. Kitapta dengbêjlerin hayatı, her dengbêjden bir ya da birkaç klam, klamın sözleri Türkçe ve Kürtçe yer alırken, DVD’de de dengbêjlerin klamları görüntülü sunulmuş.

“Gördüğümüz her dengbêji sade, yalın, samimi, sıcak, güler yüzlü, dolaysız, ruh ve duygu dünyası zengin gördük” diyen Karasu, dengbêjlerin yaşamı, ezgilerine yer verilmeye çalışılmış.

Ahmet Oğuz, Ehmedê Bertî, Siddiqê Bozo, Ayşe Şan, Zozan, Yasemin Boran, Mehmet Çağ, Hacı Mehmet Aran, Ali Dolgun, Ahmet Demirbaş, Hacı Keser Mısır, İbrahim Uçar ve diğerleri gibi 52 dengbêjin yer aldığı kitapta, bir istisna olarak stranbêj olarak bilinen Rênçber Aziz’e de yer verilmiş.

Bingöl Dengbejlerinden MEHMED KAYGALAK’I dinlemek için tıklayınız

Zaza halk müziğinin  Aşık Veysel’i RENÇBER AZİZ’i dinlemek için tıklayınız

“Bingöl Dengbêjleri” adlı kitap hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

7 Yorumlar

 1. bingöl dengbejleri çok iyi hepsini seviyoruz çokiyiler saygılar boranlı yusuf

 2. eyvallah ağzınıza sağlık Allah eksiklik vermesin .beğendiğim ve de büyük bir şevkle dinlediğim dengbejleri sitenizde ağırlığınızdan ötürü müteşekkirim.bir de bu dengbejlerin seslerini download yapmamız mümkün mü acaba.

  Merhaba
  Google video dowload etmek münkün kendi sayfasında sanırım böyle bir seçenek var

 3. yuregınıze saglık gercekten sanatın ve kulturun gercek yuzlerını sııznle goruyoruz berxudar be

 4. sizlerin ağzınıza yüreğinize sağlık gerçekten çok güzel ne mutlu size keşke bende sizler gibi dengbej olsam bende sizdenim bingöl kigı sırmaçek köyündenim sizlerle gurur duyuyorum ellerinizden öperim GÜRSEL AKDAĞ

 5. merhaba ben bingölün çeltiksuyu köyünden zaza ağzınıza sağlık memleketimi sizinmüziklerinizle anıyorum dinledikçe bibaşka oluyorum bu mutluluğu yaşattığınız için teşekkürler…

 6. slm bu sitenin oluşumunda emeği geçen tüm dostlara minetarım dilerim emeklerinizin karşılıgını fazlasıyla alırsını çok muhteşem olmuş özelikle tarihimizi ve aşiretleri çok güzel dizelere getiren tüm dengbejleri saygıyla selamlıyorum

 7. selam ben hasanova köyünden orhan mert öncelikle bu siteyi bukadar güzel emek ve duygularla hazirlayan ve ayrica emegi gecen herkesi ayri ayri tebrik eder saygilarimi sunarim gercekten kürtler türkiyede oldugu gibi dünya kültürleri arasindada önemli bir yere sahip ve öylede olmali burda bize bu imkanlari sunan insanlarimiza birey olarak üstümüze düsen görevi yerine getirmekte kacinmamaliyiz bugün biz kültürümüzle hala yasiyorsak bunu dengbejlerimize borcluyuz onlara sahip cikmakda birinci görevimiz olmali diye düsünüyor saygilarimla

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz