Dengbêjlerin Şahı Dengbej Şakiro 40 Stranlarıyla cafrande.org’ta

Dengbej olarak Şakiro, klasik klam ve stranların geçmiş ve geleceği için derin bir zenginliğe sahip  önemli köşe taşlarından biridir. O sadece halk arasında değil bibirini rakip olarak gören dengbejler içerisinde de sevilip saygıya değer görülmüştür. Misal ünlü dengbêjlerinden -aynı zamanda Koma Şîrvan’ın da kurucusu olan- Kazo, ‘Şahê Dengbêjan’ (Dengbêjlerin Şahı) olarak adlandırdığı  Şakiro ile yaptığı bir mülakatta:

“Yeryüzünde bugüne kadar gelmiş geçmiş dengbêjlerimiz içinde Şakiro ilk sırada yer almazsa, mutlaka ikinci sırada kendisine yer bulur… Bir öğün beraber kaldık ama bu yarım günlük süre zarfında büyük bir ‘awaz’ ile beraber olduğumun farkına vardım. Sıcak kanlı ve hoşsohbet birisi idi. ‘Dîwanbir’ (Geniş oturumları yöneten kişi) olduğundan, bulunduğu bütün topluluk ve divanları idare edip yönetirdi…!” diyerek sevgisini gösteriyor.

Öte taraftan Dengbêj Zahiro ise Şakiro için: “Şakir, dünya tatlısı biriydi. Gözümdü o benim. Diwanxane ve civatların adamı, Sercivat ve Serbêjeydi. Birçok dengbêj gölgesinde kaldığı için onu kıskanırdı. Oysa dostlarını severdi. Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Hepimizden daha iyi ve daha dengbêjdi…” diyor.

Alternatif link

Şakiro sadece Türkiye Kürtleri arasında tanınan bir dengbêj değil, Kürtçe konuşanların olduğu her yerde ‘delalê ber dilan’/Gönüllerin Sultanı sıfatına laik görülmüştü. Mesela İran Kürtleri arasında Şakiro bir efsane olmakla birlikte, yaşamı onlar için farklı kılan önemli bir etkendi. Urmiye’den tutun, Senendec, Mehabad ve Kirmanşah’a kadar, özellikle kırsal kesimlerde insanlar birkaç ‘Soran’ Goran”bêj ile beraber Şakiro ile yatar Şakiro ile kalkardı. Aslen Urmiyeli olan Gazeteci İkram Balekanî, Şakiro’nun İran Kürtleri arasında ne anlama geldiğini şu sözlerle dile getiriyor:
“Her Kürdün evinde mutlaka Şakiro’nun kaseti vardır. Ben bile onun kasetleri ile büyüdüm. O doğudakiler için Kewê Ribat/ Rabat Kekliğiydi. Her ne kadar ünlü dengbêj ‘Xalê Birê’ Urmiyeli idiyse de, Şakiro kadar sevilip sayılmıyordu. Kısaca o, sevdalı gençlerin derdine derman; yaşlılar içinse bir efsaneydi…”

Her ne kadar dengbêjler birbirlerini sevmez ve sürekli birbirlerini karalayan profiller çizse de, doğrusu bu sav Şakiro’ya karşı olan sözlerde geçerliliğini yitiriyor. Buna çarpıcı bir örneği de Garzan’ın güçlü sesi Dengbêj Salihê Qubînê’den verelim:
“Ölümünden sonra klamlar öksüz kaldı. Ondan sonra onun klasında izini takip edecek dengbêjlerin çıkacağına inanmıyorum. klamlarını iki ‘hawîn”‘ (hahî hahîîî) üzerinden söylerdi. Bu tarzda klam söyleyen çok az dengbêj var…”

1996 yılında kılam ve stranlarını geride bırakarak aramızdan ayrılıp gitmeden önce kendisiyle görüşmek isteyen gazeteci Rahmi Batur’un mülakat teklifini reddetmiş, sorularını cevapsız bırakmıştı. Bunun sebebini ise:

Kürtler, dengbêjlerine sahip çıkmıyor. Bir Veysel (Aşık Veysel) vardı. Ona sahip çıkıldı. Ama bir Reso’muz vardı, hepimizin ustası… Aç öldü..!” diyerek tepkisini dile getirmişti.  (K: Salih Kevirbiri)

Şakiro,büyük dengbêj Evdalê Zeynêve Reşo’dan sonra gelen, güzel bir sese sahip olmasından dolayı, halk tarafından ‘Kewê Rıbat’ (Rabat Kekliği) adıyla anıldı. Ünlü bir klasik kürt müziği sanatçısı Şakiro (Şakir Deniz) Kürtçe’nin konuşulduğu bütün bölgelerde tanınmış, büyük dengbêj Reso’nun ‘şagirt’ (öğrenci) olup eğittim almıştır.
Her ne kadar halk arasında Erzurum Karayazılı olarak bilinse de, o aslen Ağrı Patnoslu’dur ve ‘Şakirê Mezin’ ya da babasından dolayı ‘Şakirê Bedîh’ olarak da tanınıyor. (Belki gereksiz bir bilgi ama -meraklısı için- Şarkıcı Özcan Deniz’in amcası olduğunu belirtelim) Bilindiği gibi Dengbêj’ ya da başka bir söyleyişle ‘Goranibêj’lerin Kürt halkı üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Artık bugün yüzlerce aydın ve dil bilimcisi tarafından da dile getirildiği gibi Kürt kültür, edebiyat ve dili dengbêj’lerin sayesinde ayakta kalmış ve yok olmaktan kurtulmuştur. Bu söz avcıları, Mezopotamyanın resmi olmayan halk tarihini, acılarını, aşklarını ve savaşlarını ezberlerinde tutan, bir çeşit canlı tarih ve kültür elçileridir.

Halk Arasında  sevilen  diğer dengbejler

Evdalê Zeynikê, Karapetê Xaço, Şeroyê Biro, Egîdê Cimo, Feyzoyê Rizo, Reşidê Baso, Egidê Tecîr, Neçoye Cemal, Mecidê Sileman, Susika Simo, Zadina Şekir, Belgia Qadir, Hesen Zîrek, Kawîs Ağa, Tehsîn Teha, Eyaz Zaxoyî, Salih Amedî, Tayar Tofîq, Erdewan Zaxoyî, Ahmad Shamal, Ali Mardan, Şakiro, M.Arif Cizrawî, Mirado, Meryemxan, Eyşe Şan, Reso, Salihê Qubînê, Mahmud Kızıl, Hesen Cizrawî, Cemîlê Horo, Fadilê Kufrawî, Abo, Abdulkadir Kızılkaya, Salihê Şirnexî, Seydayê behra, Hevranê Ereb, Remezanê Ereb, Necmedîno, Nezîro, Mahmudê Hesê, İzzedîno, Hıdıro ve Husênê Omerî, Reşîdo, Ekremo, Şikriyê Fafî, Rifhetê Darî, Kerem ê Kor, Reşid ê Baso, Mehmûd Baran ve Keremo

129 Yorumlar

 1. MUHTESEM HER BIRI
  DINLEDIKCE BIR COCUKLUGUMA GITTIM, BIR HUZNUM ILE BURDA KALAKALDIM.
  YUREGIMIZIN VARDIGI SON NOKTA ONLAR

 2. dengbej şakiro çocukluğumun aynasıdır onun için her dinlediğimde kendimi bulurum…
  Allah rahmet eylesin…

 3. ben 17 yaşındayım ismim faruk batman da kalıyom hani genelde gençlerin müziği pop yada arabessk olur ama ben şakironun hayranıyım süper sesi var yeri cennet olsun

 4. Ufak yaşta hep dedemin odasında otururdum. Bu dengbejleri dinlerdi en çokta Şakıro ve Reso yu
  şimdi anlıyorum kı bunlarsız olmuyor dinlemek ve hep dinlemek lazım herkese tavsiye ederim

 5. Ağrı dağlı seyfi adım benbejlerin şahı dengbej şakiroyi dinlediğim zaman cocukluğuma dalıyorum gerçekten allah ona rahmet eylesin mekanı cennet olsun dilerim ağrılı seyfi doğu bayazıtlıyız nede olsa her türlu şakiro

 6. şakiroyu dinledikçe bıkmıyorum adım selim allah rahmeteylesin bende doğubayazıtlıyım seyfinin kardeşiyim eri dıran şarkısı süpper sizlerede tavsiye ederim dedemin evine gelmiş şakiro

 7. GERCEK SANATCI DENGBEJ ŞAKİRO BAŞKA SANATÇI YOK YENİ BAZI ZIMBIRTI ÇIKMIŞ KARGA GİBİ SESLERİYLE MİLLETİ KANDIRIRLAR ŞAKİRO AĞAYA SONSUZ TEŞEKKÜRLER ALLAH RAHMET EYLESİN:(

 8. MUŞ MERKEZ BIRA EMREMIN VERE SED SALE DİSA JIVAN DENGEBEJA KE REHETSZ NABIM

 9. Dengbéj Dengbéja Şakiro Ne tené dengbéje Ew bı seré xwe Dirokzaneki mazıne.

 10. sakiro yu dinlerken,ask in derinliklerinde sarhosum.tarihin sayfalarinda huzunlu gezginciyim.sen kilamlarinda olumsuzlestirdigin kahramanlar gibi bizdede olumsuzsun.

 11. valla kaç haftadır buradan dinleyemiyorum ne olduysa.oldu..kimse de ilgilenmiyor..

  Flash programını yeniden yüklemenizi öneririz

 12. ben suat şen karayazılıyım şakıro ustanın hemşerısı arkadaslar ne mutlu bana kı o buyuk ustayı canlı dınledım keşke hepınız onu canlı dınleseydınız o zaman daha cok anlardınız kı nasıl bır ses nasıl bır yorumu var allah rahmet eylesın

 13. müziğe ihtiyaç duymayan ses.kısa lafın uzunu yok böyle bir ses…varmı bilen varsa minnet etmiş olsun

 14. toprağının gerçek zenginliğini o mahoş sesiyle edebileştiren şakro gelenek ve görenekleri en iyi şekilde anlatan yeganelerdendir.köylü olduğu için bazı kesimler tarafından hor görülmesine rağmen yılmayıp dünya müzik listelerinin başlarına oturmuştur.Allah rahmet eylesin.iyi doğmuş……

 15. Herkese merhaba
  gerçeken bu kültürü burda paylaşmaktan mutluluk duyorum Bu ENGİN KÜLTÜRÜ yaşatmaya devam etmeliyiz.
  Yanlız bir şartla;ERİVAN RADYOSUNUN ARŞİVİNİ bu siteden paylaşmak kaydıyla…..

  Anlamadık!..
  Elinizde erivan radyosunun arşivi mi var?
  http://www.cafrande.org

 16. şakiroyu dinlediğim ilk andan beri çok beğendim özellik le sesi çok hoşuma gitti yaşanmış olayların sesi süper:)(bide bunun mp3 lerini nü nerden indire bilirim fikri olan_?_)

 17. tüm doslara yazdıkları ıcın tşklr
  bıze yazacak bı şey bırakmamişlar
  tümn dılek ve ıyı nıyetınız ıcın saygı ve sevgılerımı sunar ıyı dıleklerının sızınle olasını umarım

 18. selam ben masuk aladag sakroyu cok severım cokta dınlerım herkese tavsıyem parcalarını dınleyın

 19. gerçekten şakıro buyuk bir sanatçıdır bolesi şimdiye kadar görülmedi gölüceğinide sanmıyorum bole bi sesi bize dinletebildiğiniz için cafrande org a çok tşk ederim.

 20. sitenize vaşakıroyaı mamuteye bayılıyorum
  alah sizden razı olsun

 21. Babam hep kızardı (oğlum ne anlıyorsunuz şu internetten) Şakıro nun sesini duyunca koşup geldi gözünde yaşlarla dinledikten sonra (aferin bak bu sizin tarihiniz kültürünüz) deyip internete ilk kez onay verdi. Çocukluğumda şakıro evimize gelmişti dengbej Sebri de komşumuzdu zaten ikisinide canlı yan yana dinlemiştim. MEKANLARI CENNET OLSUN.

 22. şakıroyu dinlemeyen kürtçe müzik hiç dinlememıştır mekanı cennet olsun

 23. allah rahmet eylesin degerli kurt ustadimiza allahtan rahmet diliyorum ne buyuk sanatci dinledikce dinleyesim geliyor sanatimiza kulturumuze sahip cikalim agrili olmasinda benim icin baska bir gurur..

 24. kücükken muşun malazgirt ilcesinde otururduk cok iyi hatırladıgım bır sey var o gunlerden kalan babamın dizine yatardım ve RAHMETLİ şakıroyu dinlerdıim babamla o gunlerden kalan sesi burdan duyarak o gunlere götürdünüz cook tesekkurler…

 25. arkadaşların da yukarda belirtiği gibi şakro ve şakro gibi deyerli dengbejler bizim vazgeçilmez lerimizin arasına girmiştir alahtan hepsine rahmet dinliyorum beni çok eskilere götürdünüz sizede çok ama çok teşekür ederiz

 26. Arkadaşların yorumlarından dolayı teşekkür ederim şunu bilmek lazımdır ki şakıro gibi ustaların değeri bilinemedi hayatı hakında yazılı bir tasih olmadığından hep dilden dile ünü dolaştı fakat günümüz gençleri onu tanımamakla çok şey kaybedecekler. Çünkü Şakıro kürtlerin acılarını sıkıntılarını zaferlerini sevgisini kılamlara taşıyıp güzel sesiyle adeta tarih yazmış. Ben Ağrının Aşkale köyündeyim babam şakıroyu görmüş ve yıllarca Şakıro dedemlerle kalmış (Kazım Deniz) Ve son zamanlarda Özcan Denizin amcası ile ilgili çıkan haberlerde bizim akrabalar amcasını tanıdılar ekranda Yani demem oki Şakıro Ağrılı’dır. Bizim küçüklüğümüz diğer arkadaşlar gibi omun kasetlerini dinlemekle geçti. Ve her dinlediğimizde onun ne mükemmel bir ses ustası olduğunu anladık. Kürdlerin efsanevi sesi şakırodan başkası olamaz herhal keşke Kürd yazarlarımız bu şahıslar hakında bir araştırma yapsa ve onu halkına layıkıyla tanıtsalar….
  Siteyi hazırlayan herkese emeklerinden dolayı minnetarım…..

 27. allah rahmet eylesin ben 15 yaşında muşlu bir çocuğum rahmetli şakironun büyük hayranıyım yanımda onun kasetleri ve cdleri bulunuyor ayrıca internetten her zaman onun hayatını araştırıyorum saygıyla nuru şad olsun.

 28. herkese çok teşkküler ederim böyle değerli insanın hakında iyi düşündükleri için.evet bu bir gerçektir ki bu dünyada kendini bilen,dürüst,şerefli ve aslını kaybetmeyen o kadar çok değerli dengbej insanımız varki ne yazık ki onlara istedikler gibi değer saygı ve imkan verilmedi.asıl önemli olan gençlerimizin bu değertleri yitirmemeleri oonlar saygıyla anmalarıdır.yüce allah kabrini nur,mekanı cennet eylesin

 29. bu güzel emeğinizden dolayı teşekür edriz.ve usta yorumcu güzel sesiyle kürt geçmişine ve kültürüne ışık olan degbej şakiro için yaptığınız güzel yorumlarınıza binlerce teşekür.biliyoruzki bütün dengbejlerimiz bizim için çok çok deyerli ve ölümsüzdürler.çünkü eğer bu gün dilimiz ve kültürümüz bi nebzede olsa bize onların sesiyle bu günlere ulaşmıştır.bu yüzden onlar için ne söylersek söylüyelim az kalır yanında.ve malaesefki biz bu gün o deyerleri koruyan çok az kişi kaldı.onları anlayan değer veren özelliklede dinleyen çok az kişi kaldı.biz avaş yavaş deyerlerimizi de dengbejlerimiz gibi taşımıyoruz.ve ne yazıkki bi özentidir sarmış bizi.. kendimizi dinlemeyi bırak artık dinleyenlere gericilik muamelesi yapılıyo veee ne yazıkki bunlarda bizim insanlarımız gençlerimiz… deyerlerimizi koruma adına yaptığınız bu güzellikler için tekrar teşekür ediyorum hepinize roja we roni.. dema bı xweş..guhe we lı ser dengbejanbe biminın xweşiyde hezar slav we hemuyanre….

 30. boşuna şahe dengbeja dememişler gerçektende şahe dengbeja benim yaşım 17 şakıronun sıtranlarından başka bişey dinlemiyorum spas

 31. halk arasında çok sevilen sakiro kürtçenin sadece ses ustası değil, betimlemeninde ustasıdır. Dogunun en çok destan ve şairine sahip olan kürtçe, ses sanatçısına da sahip ve sesi güzel insanlar sanatçılıgı özel bir meslek kabul etmezlerdi
  En eski ve en alegorik yapıyı kendınde toplayan sakiro oldukça önemli bir insan oldukça önemli bir ozan.şakiro aşk edebiyat,dini motiflerin yanısıra, destansı anlatımıyla tarihi de yakalar. “dewrana düne” adlı, stranda sultan abdülhamit’ten ve sultan reşata bir çok olay ve kişi kadar geçer. Konusu bakımından sevgi her denbej gibi şakiro’da da temel argüman. Geneksel olarak redifler kafiyer ve bunların arasınada beyitler ve kendi yorumu var

 32. tek kelimeyle harika…..
  insanın aslını dinlemesi kadar güzel birşey varmıdır…?
  bu siteyi oluşturanlardan allah razı olsun…
  ya çımaki em gormancın….

 33. şakıro amcai dınlediginiz icin cok teşekkürler yanlız bışey belırt mek isterim biz kürtler değerlerimiz elımizdeyken kıymetini bilemeyiz şakır amca sağken başimıza tac edemedik şimdi nerde buluruz onu allah ruhunu şad eylesin son düneminde cok zorluklar cekdi hasta ıken son zamanında yalovada gördüm aldım gölcuke gedirdim hemen hemen 10 gün de bir gelirdi benı görmeden ıst veya izmire gidmezdi baba oğul gibi olmuştuk son gitişinde bana bı kac tane kaset doldurdu hele iki tanesi sazla söyledi şu an onu dınlediğimde sadece ağlayacak değil kafayı yiyecek duruma geliyorum.

 34. şakıro bizim kültürümüzün ve tarihimizin bir aynasıdır.onu dinledikçe dönem sorunlarını daha iyi anlıyor.kendimizden bir parça görüyoruz. birde özcan deniz adlı türkücünün öz amcasıdır (bakın özcan ne hallerde yazık ) mekanı cennet olsun

 35. SakıRo senın gıbı bı ınsan bı daha dunyaya gelmez nur ıcınde yatarsın ıns

 36. arkadaşlar gerçekten sakıro dengbejlerin şahıdır ben böyle ses böyle yorum görmedim ALLAH rahmet eylesin onu dinlediğimde bütün dertlerimi unutuyorum

 37. tek kelimeyle harika şakiro bence alayına 5 çeker harbi dinlenecek dengbej aleme tavsiye ederim vaydıl vaydıl keşke
  diğer şarkılarınada video çekilse çünkü hakediyor

 38. dengbejlerin piri şakıroya allah ganı ganı rahmet eylesin 25 yaşındayım karsta oturuyoru benım yaşımdakıler benı boyle sıtranlar dınledığime inanmıyor ama ben büyük hayranlıkla dınlıyorum

 39. şahe dengbejan şakiro geleceğin aynasıdır olmamak içinde olmaktır onu kitaplarabile sığdıramaz insan dılewi şadbıbı mekanewi cınnet bı xwede rıhmaxu lıbike

 40. sürekli dinlemek lazım aralıksız çünkü her şeyin kaynağı budur…

 41. bende bir doğubeyazıtlı olarak çok seviyorum severek dinliyorum hiç unutmuyorum çocukken babam dinlerdi ben kulaklarımı tıkardım şimdi ise gençlığım vede yaşlılığım onu dinlemekle geçecek
  ALLAH RAHMET EYLESİN

 42. lo lo mêrxwaso! ma tu zanî te îro bi vî dengê xwe ê şewat çi anî serê vî rebenî…derbarê te de çi bêjim, çi binivîsim wê her tiştinê kêm bimînin lê nenivîsim jî wijdana min rehetê nadê min…ya rast pênûsa min jî ne xurt e ew qas ku ez te bi peyvên xeml û mirês vebêjim û bipesînim…piştî gotara salihê kevirbirî a derbarê te de tu hêz û taqet nema ji xwe…nizanim çima hunermendên wekê te piştî ji dinê bar dikin nû li ber dilê gel şirîn dibin..dixwazim vê bêjim ku ez te qesê bapîrê xwe ê rehmetî heta ji bapîrê xwe jî zêdetir hez dikim…

 43. cenabi allah gani gani rahmet eylesin asla bir şakıro daha gelmiyecek çocukluğumdan beri dinliyorum rahmetli babam çok dinerdi onu dinlemiyen varmıydı

 44. kekê şakır seni ne kadar övsem ve ne kadar dinlesen de senin o doyulmaz yorumunun ve inanılmaz tasvirlerinin hakkını veremem.sana çok şey borçluyuz.mekanın cennet olsun.

 45. em vıya bızanbın kı me dengbeje xu be xuye hiştine xwede rehma xwe bıde wan gelek spasdıkım jı perwerdayıya we bahoz agıri

 46. bu dağ mengene dağıdır..
  başı dumanlı ve karlıdır
  bir,uçurumun kenarında
  bir şavaş meydanında
  yiğitler,son kozlarını paylaşmaktalar.
  can,sesine kurban!
  acılarıyla yanmış bir ozan
  bu düğüşe bir destan yazmakta.
  sesi,gür sesi yakıcı.
  gül bahçelerinde,
  bir bülbülün seyiri var!
  şakir,sakro…
  işte bu cengin tanığı

 47. kewe ribate lı hın dıre me dane ewa namıre şahe dengbejane aşka vi zafe lı mamas te reşo hatiye mezinkırını te gotınek heye harika

 48. ben ilkokul çağların ilk taniştığım bir ses ve dinlemekten hiç rahatsız olmadığım ve aksine dinlendiğim bir ses ve yorum allah gani gani rahmet eylesin. bizim bu sese saygı görtermemiz gerekir sürekliliği için çalışmalıyız.

 49. ez bıbım xali ez bıbım kevır!..
  ez bıbım şahıde roja şewa letletü-l qedr
  hemu cari bı eşk
  hemu demi bı nava xeyalada.
  ki!kü..vext bıbine beje ew denga.
  lı seva te eze gele tışta binim bira xwe

 50. fevkhalede. şakıroyu dinlerken bana birşeyler oluyor duygularım tazeleşiyor ve kendimi başka bir dünyada hissediyorum..bence kısacası o bizim kültürümüz…….vanlı ishak..

 51. şakıro dikenli gülerin ucuna bağladığımız yüreğimizin tercumanıdır

 52. Ben Ağrı Patnos Taşkın Köy’lüyüm.hep şakiroyu dinlediğimde,hep onu ruhuna rahmet anıyorum.Allah mekanını Cennet etsin.

 53. valla ben hasatasıyım bu adamın. diyecek söz yok o bir yana bütün sanatçılar bir yana keşke bütün arşivi bende olsa bende yaklaşık 200 tane parçası var ama yetmiyor..

 54. merhaba ben hakan 15 yasındayım van’lıyım ama ankarada yaşıyorum şakiro’nun hayramlarından biriyim ayrıca babam da dengbej’lik yapıyor yinede şakiro’nun yeri ayrıydı…
  ALLAH RAHMET ETSİN

 55. ben suleyman bende kuçuk yaştan beridir şakironun hayranıyım çok guzel sesi var allah rahmet eylesin

 56. Eri deran,were deran.deran
  Deran deran deran deran
  Gül-e derane keçike werane
  Bı-şewıte zı-nere va bı-zınere
  Ewa coron nivika kamıl
  Dıl-e ala kalek-i weran
  Danzde şah bı-se şah bedaye
  İro jı evar da hemi xane hemi mere
  Hey weye!…

  mın got:
  ”Rızaki kurban!.. keçık beri başta
  mexel-e peze meyi nere
  He waye!…

  Rıza bı-se denga e-miro Fetıllara kıre gazi,
  ”Eme iro koma şeweşyan bı-kışin
  Mıstefaye Hesen Paşay-e eshed-e neyare
  Em-e sı-be mılazgıra jerin
  Ca boye Mıstefaye Celil bı-xwe kalemere

  Gere merxe şeweşyan bı-qelinın
  Buke ser bı-xeli ser bava da vegerinın
  Herkes bı-deste qiz-e xwe bıgre kefera bı-de mera
  hey waye!..

  Eri deran deran deran deran
  Derana eset u Fetlla
  Rıza eze bı-siyare mala bave xwe tene me
  Be hoyoy!.

  Lele güle fatıme sı-beye keçıki weran
  Bı-şewıte iro jı evarda mal xrabo
  Sere jere va,bı sere jere
  Hey waye!..

  İro tü bala xwe bı-de bala beli baye
  Ava coro nivıka kamıl dele ala keli weran!..
  Danzd-e şah bı-şah beday-e

  mın dit se sal temambu
  Mılazgüra tewla jerine
  mina nıfti fenani baye
  Siyare peşye Eshed-i xelıte
  sal-i sal-a Fetıllaye
  siyar-i davye dajo
  Çuyin çuyina Fetıllaye
  şıl-i pıl-i tel-a reş-ka rızaye
  Reben eze!..
  Ebaki nava mıl-aye
  Bısk-e bı-çar tılya
  Zer-e acem Tırk jı xwera hıldaye

 57. AH!.. DE LELE
  Ah de lele wi de lele
  Wi de lele
  Ah!.. lu lele way
  E de le zeri domame
  Xelk aşık-e mal e hale temele dünyalıke
  Ez rebene xwede hisira te
  Tü rabe tuncıka narınci
  Baveje bazbend e ketane
  Tü rabe derde dıle rezilra
  Tuncıka narınci baveje we sınbele

  E zeri domame
  Ez nave te nızanım
  Ez baver dı-kım nave te xatune
  Şew şebıske dew leve te belabune
  Hele bala xwe bıde mal xrabe
  Gaveki dın keleka te runıştım
  Mın dit ez benda aşıke xwüme
  Ru-sıpiye günde me salıx dane
  Hef sale temambune dıl-e mıne te hevda

  Lele gidiye sıbeye tü dena xwe bıde
  Hewal hagıre mın rewine
  Tü rabe rami saneki lı mın keremke
  Hewal hogıre mın rewine
  iro jı evara xwede
  jı ava murade derbasbune
  Xwede jı xere xweziyara
  Tü buka mala bave mınba
  Jı mınra bı-buya ber-malya mınba
  Eze jı tera bı-buma malxe
  Bıra sed hezar sal ceza u ıdama mınba
  Eze ve sıbenge mal xrabe
  Eze çen saleka dı-zanım
  Ciy ucamekane mapusxane taşxune da
  Lele wah!..

  E de gidi le sıbeye le mal xırabe
  Bejna te zırave jı taye rıhane
  Gelo ve sıbenge qamuşe dev goledaye
  Ez çıbı-kım qama mın nageje bı ajveriye
  Mın xwe berdabu pe da
  Eze ware qerse sekinibum
  te idi kele ka xwedabu keleka mırye mera

 58. kürt kültürü sana minnettardır…… şakıro gibi bir dengbej bir şair bir ozan daha dünyaya gelmez…..

 59. ben daha 15 yaşındayım böyle müzikler dinlemeye başladım gercekten hayatın anlamını yaşamayı dürstlüğü saygıyı sevgiyi önemli olan aşkın kralını öğrendim böyle bir tarzın herkesin dinlemesini tavsiye ederim çok güzel bir ses

 60. böyle büyük insanlara sahip olupta onlara sahip çıkamamızdan utanmalıyız……

 61. Paylaşım için allah sizden razı olsun.Bu parçaları bir arada görmek beni çok sevindirdi.gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık bu tür çalışmalarınızın devamını beklerim.paylaşalım ki kültürümüz dilimiz ölmesin.

 62. dengbejlerin sahıdır şakıro o dengbejlerin birincisidir
  allah rahmet eylesin

 63. şakıro dengeki bılind ü xürte di dilemeda xade rehma xü leke spas jıbo xebata he heval her hebın

 64. ben muş malazgit iyikomşu köyündenin kürtçe ismi toraqa dır şakır hakında yazılan yazıyı okudum yanlız oradaki bir bilgi eksikliğini giderelim şakır yada diğer adıyla şakıre bedih bizim köydendir karayazı nın gazbeli köyüüüne sonra gitmişler oradanda ağrı ya oradanda aydın ve izmire gitiler ve şakır orada rahmete gitti…. ben 34 yaşındayım kendimi bildim bileli denbejleri ve özelikle şakırı dinlerim babamın dostu olmasından dolayı bizim evde sevilirdi halende zamlanarak seviliyoor

 65. ben 14 yaşındayım ama bu şakıroyu dinliyom müthiş allah ondan razı olsun

 66. şakiro demek bizim kürt kültürümüz tarihimiz geşmişimiz ve gelecekteki yol güstergemiz demek bu degerleri kaybetmemiz gerek sahip cıkmak lazım diye düşünüyorum umarım sizde benim gibi düşünürsünüz saygılarımla şakir yıldız

 67. Allah rahmet eylesin.Sölediği türküler çok güzel dinlemeye doyamıyorum.

 68. yüreğimdeki sevdanın özünü veren şarkılarda onu yaşatan bu değer dolu insanı rahmetle anıyorum

 69. rahmetli şakiri dinledikçe 1960- 1970 li yıllara gidiyorum. pille çalışan teyıplerin kasetleri(bant diyorduk) aklına geliyor. ve hep çocukluğumu hatırlatıyor bana. rahmetli kemal sunal filimleri ve şakıronun anlamlı müziğile büyüdük .

 70. DENGBEJE DENGBEJAYE DENGE FENAWİ DİNEYE XEDE RIHMAXI LEKE EZ XORTEKİ ELIHEME SEDCAR GODARİBİKIM TERNAVİM SILAVÜ REZ

 71. ben 25 yaşındayım adım dilaver bulut ağrılıyım istanbulda yaşıyorum butun sanaçıları hemem hepısını dınlerım yabancı müziklere de çoğu zaman diliyorum ama şakiro benım için banbaşka bir sanatçıdır hayranıyım kuçüklukten beri.

 72. Bu insanları saygıyla rahmetle anıyorum.Onlara minnetarız,öz kültürümüzü bize miras bıraktıkları için onlara çok şey burçluyuz.

 73. bence kurt dengbejlerınde şakıro gibidsi cıkmaz va cikamaz şarkılari beni cok etkiliyor mekanın cenet olsın şahi dengbija

 74. Ben de MUŞLU 26 yaşındayım,küçükken de Dengbéjleri dinlemeyi severdim ki burada ŞAKIRO ile divan jurmuş olan bir EVLETİF-KALO vardı ve kılamlarını söylediği için bende ondan bu kılamları dinleyerek büyüdüm diyebilirim,ama ilk başta bişey anlamama rağmen gittikçe anlayarak anlam vermeye ve gizli bir sanat,hüner ve tarihi görmeye başladım…. Kürt Dengıbéjliği,dünyada Avusturalya ve kızıldereli yerlilerin caz müziğinden sonra gelen ve dünyada bir kültür devamcılığıyla bugünlere yas,ve acıların,hüzün ve şenliğin dili olarak ulaşan sözlü edebiyatı olarak gelmiş olan tek makam vesanat olarak bulunmaktadır.aslında Dengıbéjlik biz Kürt Halkının varlığının bugüne ulaşması demekle birlikte bizim sitem ve acılarımızın dili demektir.Dengbéjlik gibi bir sanatın sadece Kürtlerde binlerce yılların emekle birlikte bizim sitem veacılarımızın dili demektir.Ama bugün bu dehaların eserlerine sahip çıkılmıyor,ki ŞAKIRO demişti”Bni öldüren şey bu eser ve dengıbejlik tarihine sahip çıkılmadığıdır” Onun için bu metinleri dinlediğimde özellikle yüz yıllık bir tarih,dil bakımından ise binlerce yıllık bir kültür taşıcılığıyla kuşaktan kuşağa akatarılıpta gelip geçen şeridi görüyor,ki bir tarih halkası olarak sürüp gelen, ŞAKIRO gibi biri RESO nun ŞAGIRT ını dinleyince mest oluyorum.Ne kadar bu ölmez seslere sahip çıkarsak, o kadar o DEHALARI anmış oluruz.Ben ise kendimi bu EŞSİZ DEHALARIN ,düsünce,eser ve sanatlarında bulup daha iyi anlıyor ve tanıyorum.

 75. ben 18 yaşındayım genelde pop müzik dinlerim. ama şakıro çok güzel söylüyor. şarkıları için teşekkür ederim

 76. resoya şakiroya ALLAH rahmet eylesin gerçektende etkiliyor insanları welatı serhedı dengbejleri hele hele erzurum güney ilçeleri muş bulanık. malazgirte aşiretler arasında olan olayları söylediler kürt tarihlerine imzalarını attılar bizlerede birşeyler bıraktılar mekanları cenent olsun

 77. insan bu kadar ahlaksız olurmu ya aslından memleketınden bu kadarmi utanır ya şakiro gibi buyuk bi değer sizin amcanız olucak ve utanarak zorla amcam dıcen ahlaksız özcan denizden bahsedıyorum ya benım şakiro gibi bi amcam olucak ve bende tanılan bırı olucam onun muzesını açardım ya gururla ya ama özcan efendi şunu ıyı bılkı kendı toplumdan utanan sensın hersey şöhret para bugun olur yarın olmayabılır ama kendı toplumunda buyuk yer eden şakiro gıbı bı değer butun toplumumuzun gururudur ya sen kımsın ya

 78. 25 yaşındayım ve 4 yıldır şokiro dinliyorum ve ona hayranım ve hayat ta olsaydı mutlaka kendi sini görürdüm ve onunla tanışırdım allah rahmet eylesin kendisine

 79. sakıroyu dinledim zamankendimi farklı bir dunyada hisediyorum keşke buyle insanlar hala olsaydı kurtlerin hali böyle olmazdı bir şeyler anlardılar

 80. KÜRTLER Arasında Şakıro bir efsane olmakla birlikte yaşamı bizler için farklı kılan bir imparatordır ALLAH Rahmeteylesın

 81. Bir çok dengbej biliriz sesiyle vardır yanlızca sesi gerisi nafile ama şakıro kürtlerin, mezopotamyanın değerini bilen aynı zamanda bir aydındı… eh çok gezende de bu beklenirdi.
  pek sık dinleyemiyorum çünkü bogazım düğümlenir gözyaşları selle döner

 82. bence biz gencler kendi öz gecmisimizi unutmus batılasmısız sevgili dengbej dinleyici kardeslerim abilerimdenbejler asla ölmez daima kalbimizde ve yüregimizde yasayacaklar gelin hep beraber dengbejlerimizi kalbimizde yasatalım 49 mus korkut

 83. ölümsüz efsane dengbej şakıro herkesin içine düşürdüğü aşk sevda çok daha farklıdır

 84. yeryüzünde vazgeçilmezlerden biri dengbej şakırodur ölümsüz efsane şahe dengbeja eşi benzeri yok

 85. allah rahmet etsin ikinci bir şakironun geleceğine ve onun gibi stranbej olacağına inanmıyorum

 86. allahtan rahmet dilerim sakır ağaya kürtlerin dozu cancan ağa
  MENAF ÜLDEŞ AĞRI HAMUR

 87. Eğer bir gün kulağınız Şakiro’nun sesi ile tanışırsa. Artık hiçbir melodi yetmez size. Dönüp dolaşıp yine Şakiro ile ruhunuzu arındırırsınız. Böyle bir şey işte Şakiro. Ruhun hangi frekansına dokunuyorsa artık!? Araştırmaya muhtaç bir konudur bu.

 88. ben diyarbakırda kalıyom şakironun hayranım o nu gürmedim ama cok seviyorum onu amedten saygılar

 89. allah rahmet eylesin dünya çapında gürülmemiş bir ses aynı zamanda tamamlamada süper allah rahmet eylesin…..

 90. Dengbej dünyasında tartışılmayacak bir isim.Konservatur eğitimi almamış bir insandan nasıl bu kadar güzel ses çıkar bi şey diyemiyorum…

 91. Merhaba,
  bu güzel sitenizden ve kültüre, sanata olan katkılarınızdan dolayı sizleri öncelikle kutlar ve teşekkür etmek isterim.
  Küçük bir iki yanlışlığı düzeltmek isterim: Şakiro hiç Patnoslu olmadı, hiç Patnos’ta oturmadı. Eleşgirt/Toprakkale’de doğmuş, 7 yaşındayken Tutak’ın Cemalverdi köyüne ailesi göç etmiştir. 15 yaşına kadar burada yaşamıştır.
  Burada Reso’dan önce Bedihê Kor adlı Evdalê Zeynikê’nın öğrencisi olan yörede bilinen bir dengbêjden ilk eğitimini almıştır. Daha sonraları, yaklaşık 20’li yaşlarında Reso ile tanıştıklarında o artık özellikle İntab bölgesinde bir dengbêj olarak zaten tanınmaya başlamıştır. Cemalverdi’den (Tutak) Karayazı’ya taşındıktan sonra Reso’dan da etkilenmiş, öğrenmiş olabilir. Ama bence “Reso’nun öğrencisidir” demek mamosta Bedihê Kor’a haksızlık olur diye düşünüyorum.
  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 92. Şakiro antik çağda yaşasaydı ses tanrısı olurdu, gerçekten mükemmel bir ses güçlü bir diyafram bu adam bir efsane. Müziksiz çalgısız sesiyle insanı çok etkiliyor. Sizden ricam şarkılarını sözlu olarak paylaşmanız. Kolay kolay bulunmuyor çünkü

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz