Ahmed Arif ve kendi sesinden şiirleri

ahmed arif1927 yılında Diyarbakır’da doğan Ahmed Arif bütün eserlerini toplumcu gerçekçi edebiyat anlayışıyla uygun yazmıştır. Şair, Türkiye toplumcu gerçekçi şiirinin sayılı ustalarındandır.
Ahmed Arif toplumcu gerçekçi akım içinde kendi yaşadığı coğrafyaya ve dile dair  yeni bir şiir kurdu. Şiirlerini halkın gelenekleri türküleri, ağıtları ve masallarıyla besledi. Kusursuz bir kurgu ile Van’dan Çukurovaya Anadolu insanının acılarını, sevinçlerini, emeğini, alın terini, ve umutlarını kendi özgünlüğüyle dile getirip çağdaş eserler verdi.

KENDİ SESİNDEN ŞİİRLERİ DİNLE (mp3)

 1. Otuz Üç Kurşun Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 2. Anadolu Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 3. Hasretinden Prangalar Eskittim Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 4. Akşam Erken İner Mahpushaneye Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 5. Uy Havar! Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 6. Ay Karanlık Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 7. Bu Zindan Bu Kırgın Bu Can Pazarı Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 8. Diyarbekir Kalesinden notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 9. İçerde Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 10. Kara Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 11. Karanfil Sokağı Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 12. Suskun Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org
 13. Yalnız Değiliz Ahmed Arif - Hasretinden Prangalar Eskittim cafrande.org

Alternatif linkler:  Otuz Üç Kurşun AnadoluAkşam Erken İner Mahpushaneye Ay Karanlık Bu Zindan Bu Kırgın Bu Can Pazarı Diyarbekir Kalesinden notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi  Hasretinden Prangalar Eskittim İçerdeKaraKaranfil Sokağı Suskun Uy Havar Yalnız Değiliz

Ahmet Arif Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisi iken 1950’de iki kez tutuklandı, yargılandı ve 2 yıl hüküm giydi.

Toplumcu dünya görüşü ve bilinciyle yaşamsal duyarlılıkları dizelerinde kimi zaman öfkeli, vurucu, kimi zaman ince, zarif, kırılgan ve kederli “çelişki”leri dile getirdi. Doğal coşkunun oluşturduğu ahenk ve içsel müzikle okunur bir şiir kurdu. Ahmed Arif Cemal Süreya’nın deyişiyle, “…imge konusunda yaptığı sıçramalarla bugünkü şiiri hazırlayanlardan biri” oldu.
Elli yılını şiire adamasına rağmen, kutsalmış gibi “Hasretinden prangalar eskittim” adıyla 1968′de yayımlanmış tek bir şiir kitabı vardır. Ancak bu tek kitap dünyada başka bir benzeri olmayacak şekilde her yıl en az dört baskı yapıyor olması ilginçtir. 40 yılla yakın bir zamandır yayımlanan bu kitap çıktığı ilk günden bu yana her yaştan, her kuşaktan okurunu bulmuştur. “Ben halkımın mazlum ve gariban bir ozanıyım. Böyle olmak da yüce bir onurdur,” diyen şair 2 Haziran 1991′de aramızdan ayrıldı.

Share

Ahmed Arif ve kendi sesinden şiirleri” üzerine 68 yorum

 1. biz ektikçe ahmet arif leri yüreğimize daha çok bitiyorlar bizde ve bittikçe çoğalıyorlar daha çok oluyorlar içimizde daha çok oluyorlar

 2. memlekete sahıp cıkan ınsanlara bızlerde sahıp cıkalım lutfen.nezıha abla ahmet arıf sanat gunu dıye bırgun yapmayı dusunmuyormusunuz? saygılarımla

 3. Helal olsun be ustam öyle güzel anlatııyorki Ahmet Arif insan bir an kendini geçmişte yaşadığı acılarda buluyor

 4. öfkem sigaramın dumanı.. iner iner … hiç ankarada olmayan bürokrasi denizine.. eskiden insan için sözcük tüketilirdi şimdi insan.. kime düştü hangi filozofa hangi aristokrata hangi yaşamı ve kıymeti yemekle içmeye değer kılan suretlere.. oysa adım adım acısı koku gibi siner bedenime gözüme dilime.. tu herdem bı helbestên xu nawa dılêmedayi..

 5. ahmet arıf allha mekanı cennet etsın abem gercekten bıdaha senın bırı gelmez bu dunya yyaya gercekten cok guzel bir şaiirdin sennn hele senın şiirlerı dınledıgımzde butun duygularımız acılıyor gercekten

 6. Sevgili ,Değerli ,Dostum seni rahmetle anıyorum,Değerli yazar büyük dava insani sen her zaman kalbimde yasiyorsun. Türk faşizmi milyonca kardeşlerizi kalt etti kaçişi yok muhaka faşizm yenilecek, yasadıca seni yasatacağim seni çok seven yaşar.

 7. çalışmalarınız çok güzel şiirler kitaplar resimler müzikler hep tadı damakta bırakan lezzetler gibi teşekkürler hazırlayanlara.

Yorum yapın

Share
Devamını oku:
Kendini Aldatma Davranışları – Jean-Paul Sartre
Eşitsizliğe Neden Katlanıyoruz? – Zygmunt Bauman
“Galiba biz, babacığım, birbirimizi hep böyle anlamadan sevdik” Babama Mektup – Oğuz Atay
Kapat