ÇASOD ödülleri verildi. T. Akan: “Şeriatçı meyil veren basına ve televizyonlara hayır diyelim”

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği’nin ödülleri, törenle sahiplerini buldu. “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü Nurgül Yeşilçay alırken, “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” Yetkin Dikinciler’in oldu. Gecede konuşan Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) Başkanı Rutkay Aziz, bu yıl yönetmen Atıf Yılmaz’ın ölümünün ikinci yılı olduğunu belirterek, “Onu saygıyla anıyor ve önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi. “Sinema Emek Ödülü”nü alan Kadir İnanır ve Tarık Akan’ konuşmalarıyla dikkatleri üzerine çekti. Kadir İnanır: “Sanatçısına saygı duymayan toplum hiçbir yere gidemez. Bütün arkadaşlarımıza yerli yersiz saldırılar oluyor. Çalışma şartlarınızın, yaşadığınız sistemin getirdiği güçlüklerle, insan onurunu kıran çok kötü fotoğraflara dönüştüğünü görüyoruz. Ben buradan çalışmaya gideceğim, belki 5’te bitecek işim. Tek başına tavır koymak, tepki koymak doğru değil. Demokrasi, örgütlü toplumlardan geçer. Biraz daha duyarlı olalım, birbirimizle uğraşmaktan vazgeçelim, geleceğimizi düşünelim.”

Şeriatçı meyil veren basına ve televizyonlara hayır diyelim ve çalışmayalım arkadaşlar
Akan ise, şeriatçı eğilimlere karşı çıkma çağrısında bulundu: “Demokratik, çağdaş, laik bir ülkeyi, hiç sarsmadan, Atatürk’ün bize teslim ettiği gibi bugünlere kadar çok daha doğru getirmiş olsaydık bu savaşı çok daha güzel, çok daha dünya çapında büyük bir hale getirebilirdik. Getiremedik, getiremiyoruz.
Biz bu ülkenin sanatçıları isek ülkemize olan görevimizi mi yerine getirmedik ki acaba bu halk tepki vermiyor? Yoksa üzerimizde kara bulutlar mı dolaşıyor? Bugüne kadar Kadir arkadaşımla ben, dincilerin, faşistlerin ülkeyi bugünkü duruma getiren iktidarın ve siyasetin satılmaması için, adam gibi idare edilmesi için mücadelemizi verdik. Ama bundan sonra veremiyoruz. Çünkü bizler artık yaşlandık.

Peki genç nesil ne yapacak? Çok acı dönemler. Bizim gücümüz, cesaretimiz fazla kalmadı. Gelin hep beraber bu bilinci, Atatürk’ün bize emanet ettiği ülkemizi, laik demokratik cumhuriyetimizi daha çağdaş, daha ileri hale getirmek için şu anda dinci, şeriatçı meyil veren basına ve televizyonlara hayır diyelim ve çalışmayalım arkadaşlar.” dedi

“En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü “Adem’in Trenleri” filmiyle Nurgül Yeşilçay, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü ise “Mavi Gözlü Dev” filmindeki rolüyle Yetkin Dikinciler kazandı.

“En İyi Umut Veren Kadın Oyuncu” ödülüne “Saklı Yüzler” filmiyle Şenay Aydın, “En İyi Umut Veren Erkek Oyuncu” ödülüne de “Mavi Gözlü Dev” filmiyle Ferit Kaya layık görüldü. Cem Özer ve Uğur Polat  ise “Jüri Özel Ödülü”nün sahibi oldu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz