Sümeyra Çakır, Sevilen Türküleri Ve Video Kayıtları

25 Mayıs l946’da Edirne’de doğan ses sanatçısı Sümeyra Çakır ortaöğrenimini Ankara ve İstanbul’da yükseköğrenimini 1969’da Maçka Mimarlık Fakültesinde tamamladı. 1966-1977 arasında İstanbul Belediye Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünde öğrenim gördü. 1971-1977 arasında Ruhi Su ile saz ve türkü çalışmaları yaptı.  ilk defa 1976’ yılında sahneye çıktı.


Karadeniz Ağıtı – Hayali Gönlümde Yadigar Kalan

Küçük yaşlarda müziğe ilgisinin olduğunu söyleyen Sümeyra, bir söyleşide müziğe sevdasını şöyle anlatıyor: “Annem babam müzisyen değildi ama, müzik severdi. 11 yaşındayken konservatuara gitmeye ve keman çalmaya içim gidiyordu. Olmadı ama o sıralar annem bana bir mandolin armağan etti. Ben de hevesimi mandolinden aldım. Liseyi bitirdikten sonra tekrar konservatuara gitmeyi denedim, yine olmadı. Mimarlık öğrenimine başladım.” Mimarlık öğrenimi sırasında, İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Klasik Batı Müziği Şan Bölümü’ne girdi. 1969’da İstanbul Teknik Üniversitesi’ni mimar olarak bitirdi. 1971 yılına kadar konservatuara devam etti.Sümeyra Çakır – Malan Barkır
Yurt içinde ve dışında lirik türküleriyle geniş ilgi topladı. Ruhi Su ve Dostlar Korosuyla 1977’de “El Kapısı”, 1978’de “Sabahın Sahibi Var” adlı plak çalışmalarına katıldı. 1979’da Tahsin İncirli’nin bestelediği şiirlerden oluşan “Barış, Gurbet Türküleri” adlı uzunçalar hazırladı. 1977’den başlayarak yurt dışında bir çok dinletide yer aldı.


Sümeyra Çakır – Kırmızı Gül Demet Demet
1971 yılında, Ruhi Su ile tanıştı. Bu süreci yine Sümeyra’dan dinleyelim: “Mimarlık öğreniminin yanı sıra klasik müzikle uğraşıyordum. Türkülere ilgim Ruhi Su ile başladı. Türkülerin güzelliğini onu dinleyince fark ettim…” Ruhi Su 1975’te, Sümeyra ile birlikte Dostlar Korosu’nu kurdu. İki sanatçının birlikte yaptıkları “El Kapıları” ve “Sabahın Sahibi Var” adlı türkü albümleri, Pir Sultan Abdal, Köroğlu konserleri bir sanat olayı idi: “Sümeyra Çakır’ın sözünü etmek gerek. Bu kadife sesli, ölçülü ve ince beğenisiyle saygı uyandıran sanatçı, epeydir Ruhi Su ile birlikte çalışıyor ve konserler veriyor. Şarkıcılıkta ve türkücülükte bayağılığın geçer akçe olduğu şu günlerde Ruhi Su ile Sümeyra Çakır’ı ve Dostlar Korosu’nu dinlemek ne büyük bir mutluluk.” (Filiz Ali, Müzikbilimci, 1977 Cumhuriyet)

Ruhi Su Sümeyra El Kapıları
1977’de davetli olarak gittiği İngiltere, Fransa ve İsveç’te konserler verdi. Aynı yıl Batı Berlin’de yapılanan Nazım Hikmet Haftası’na katıldı, Batı Berlin İşçi Korosu ile Barış ve Gurbet Türküleri albümünü yaptı. 1978’de Havana’da XII. Dünya Gençlik Festivali’ne, Atina’da Akdeniz Ülkelen Barış Festivali’ne ve 1979’da Sofya’da yapılan Alen-Mak Festivali’ne katıldı. Aynı yıl, kısa bir süre Türkiye Maden-İş Sendikası’nın korosunu yönetti. 1980’de Doğu Berlin’de yapılan Uluslararası Politik Şarkı Festivali’ne davet edildi. Berlin’de bulunduğu sırada, Enternasyonal Marşı’nı söylediği savıyla dava açıldı. Bundan ötürü 1980’den sonra müzik çalışmalarını Türkiye dışında sürdürmek zorunda kaldı.


Sümeyra Çakır – Japon Balıkçısı

Konserler ve albümleri

Sümeyra, ömrünün son on yılında Sydney’den Helsinki’ye, Atina’dan Londra’ya kadar dünyanın birçok kentinde sahneye çıktı; konserler verdi. 1981’de bir grup Alman sanatçıyla birlikte, “Memleketimi Seviyorum- Nazım Hikmet” turnesini yaptı.

Sümeyra Çakır – Düşürdün Aşkın Narına

1984’de Berlinli tiyatro sanatçısı Pegy Lukacs’la birlikte “Kadınlarımızın Yüzleri”, 1985-87 yıllarında piyanist Vera Sebastian ile birlikte “Brecht, Eisler, Ruhi Su Türküleri”, 1987’de Sydney Operası’nda “Allı Turnam” ve 1987-89 yıllarında tiyatro sanatçısı Erich Schaffner’le birlikte “Acayipleşti Havalar- Pir Sultan’dan Nazım Hikmet’e Şiirler ve Türküler” gibi çok sayıda konser verdi. Aynı dönemde “Allı Turnam”, “Kadınlarımızın Yüzleri” ve Kürtçe olarak “Suware Çuçikan (Serçelerin Süvarisi)” albümlerini yaptı. Sesini insanlığın özgürlükçü ve barışçı sesine kattı. Konserleri her yerde büyük bir ilgi gördü ve sevgiyle izlendi.

1946 doğan Sümeyra Çakır, yakalandığı hastalığa yenik düştü ve 5 Şubat 1990´da Frankfurt´ta aramızdan ayrıldı.


Sümeyra ve Batı Berlin İşçi Korosu – Varna Türküleri

Sümeyra Çakır, Sevilen Türküleri Ve Video Kayıtları” üzerine 12 yorum

  1. Tahsin Incircinin Korosunda bulunup Koro üvesi olmak benim icin gencligimde Büyük bir Sansti ve Rahmetli Sümeyra Cakir hanimefendiyi ilk kez Bati Berlin Isci Korosunda Tanistim.Sene 1979/1980.ben, 19/20 olmam lazim.Kendisiyle Tanisman onu yakindan izlemem ve beraber LP,sini yapmam, koromuz ile onunla Türkülerinde katkim olmasi beni Cok, ama Cok memnun etti.Her zaman aniyorum O güzel gecen yillari. Tekrar Allahtan Rahmet diliyorum kendisine…!!!”

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Haydar Karataş’ın Romanlarında Kültürel Bellek – Prof. Dr. H. Neşe Özgen
Kapat