Pakistanda yasaklara karşı büyüyen bir grup; Junoon, klipleri ve “Azadi” albümüyle cafrande


1990 yılında Pakistanda, gitarist ve söz yazarı Dr. Salman Ahmad tarfından Brian ve Ali Azmat’ın katılımıyla oluşturulan Junoon grubu, elektronik gitarı sufi şiirinin epik sükunetini birleştiren işlerle çalışmasına başladı. Pakistan gibi muhafazakar bir ülkede müzikal açıda başkaldırmayı denediği gibi, siyasal yönden, şarkıların, çoğunluğu resmi kurumlardan gelen baskılar,  radyo ve tv yayın yasağına karşı sansüre meydan okuyarak başarısını pekiştirdi.
Grup tüm zorluklara rağmen, 1998’de “Sayonee/Özgürlük” Azadi’nin olduğu albümden  Pakistan ve Hindistan’ da hızlı bir yükselişe geçerek her iki ülkede  ilk sırayı aldı, 1999 yılında Junoon, (“Uçuş”) daha sonra, Baba Bulleh Şahın şiirini temel alan ‘Parvaaz’ albümü kaydedildi. Şimdiye kadar yapılmış albümleri içerisinde Junoon’un en iyi olduğu eleştirmenler tarafından dile getirilmektedir.
Ayrıca Grup müzikleriyle barışa yaptıkları katkıdan ötürü UNESCO’dan ödül de alan bu grubu seveceğinizi umuyoruz.


Azadi albüm içeriği: 1. Sayyonee 2. Meri Awaz suno 3. Khudi 4. Yaar bina dil mera 5. Mukh gae 6. Heer 7. Kyon pareshan 8. Mahival 9. Kisne suna 10. Lal meri pat 11. Dil nahin lagraha 12. Loishay 13. Saeein alaap

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6HoknbARSlI[/youtube]
Abhijeet Sawant – Junoon

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BjH4GDhzJnU[/youtube]
Jazba-e-Junoon – Junoon

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz