Aşık Veysel’in Kendi Sesinden Hayatı ve Türküleri


Veysel Şatıroğlu veya bilinen adıyla Âşık Veysel 25 Ekim 1894 yılında Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda bir gözünü diğerini ise bir değneğin batması sonucunda kaybetti. Babasının, Âşık Veysel’e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer’in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla’da her yıl adına şenlikler yapılır.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Eserlerinde Türkçe’si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

87 Responses to Aşık Veysel’in Kendi Sesinden Hayatı ve Türküleri

 1. fırat dedi ki:

  çok süper olmuş

 2. melih can dedi ki:

  sizi çok seviyorum keşke yaşasan aşık veyselllllll

 3. beyzanur dedi ki:

  çok hoş aşık veyselın turkuleri başta ünlü türküsu
  uzunince bi yoldayım sonra benim en sebdigim türkü kara toprak

 4. serhat dedi ki:

  aşık veyse geçmşin en büyük ozanarından biriydi iyi bir insanmış onu lutfen sevip saygı duyup anmaıyız

 5. Zekiye dedi ki:

  Aşık Veysel Satıroğlu en büyük ozanlarımızdan biri.Hayatındaki zorluklarından dolayı hiçbir zaman yılmamış,bizlere Dostlar beni hatırlasın,Uzun İnce Bir Yoldayım gibi birçok türkü,şiir armağan etmiştir.Aşık Veysel Satıroğlu gibi halk şairleri zor bulunur.

 6. fatih küçük dedi ki:

  aşik veysel tükiyenin sanatkar babası adamın dibisin veysel baba sesinin hastasıyız senin gibi sanaçı tanımam efsane dedem gitin yerde alah yardımcın olsun aşık dedem

 7. bayram gökçe dedi ki:

  Aşık veysel söylediği her kelimesinden bir mana, attığı her adımdan bir sevgiye giden yolun olduğunu gösteren üstadımızı aşığımızı elbette unutmayacağız unutturmayacağız. nur içinde yatsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Linkleri |  kore dizileri  |  pdf kitap indir