Aşık Veysel’in Kendi Sesinden Hayatı ve Türküleri

87

Veysel Şatıroğlu veya bilinen adıyla Âşık Veysel 25 Ekim 1894 yılında Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda bir gözünü diğerini ise bir değneğin batması sonucunda kaybetti. Babasının, Âşık Veysel’e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer’in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla’da her yıl adına şenlikler yapılır.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Eserlerinde Türkçe’si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

87 Yorumlar

  1. ben abdulkadir ben busititeyi begendim ama şu izlerken donmasa daha güzel olacak

    [ilk izleyişinizde kesikler olabilir ama sonraki izlemelerde problem olmaz]

  2. Aşık Veysel Şatıroğlu günümüzün en ünlü ozanlarından biridir.Onu sevmeli, saymalı ve daima ona önem vermeliyiz…

  3. Vİdeolar GÖZÜKMÜYOR

    cvp:Youtube engellenmiş yine
    bir iki gün sonra engel kalkar 🙁

  4. ya en başdaki video çok güzel aşık veyseli ayrıntısıyla tanımıyordum çok güzel bir video bunu sitemede eklicem 😀

  5. AŞIK VEYSEL üstadımız ruhun şaad olsun. senin gibisi gelmez birdaha. ayrıca emegi geçenlere sonsuz teşekkürler,yüreginize saglık.çok güzel bir site,tesadüfen keşffettim ama takipçiniz olacagım.
    Ferhat bey sanırım bu kültüre biraz uzaksınız, AŞIK VEYSEL şarkı söylemiyor,türkü söylüyor ve kendi yazdıgı türküleri söylüyor, ancak 40 yaşında kendi türkülerini söylemeye başlamış daha öncesinde ise usta malı türküleri çalıp söylermiş. Bir şeye yorum getirirken az biraz o konuda bilgi sahibi olmanızı ve birazda araştırmanızı öneririm. Türküler tadında kalın.

  6. AŞIK VEYSELİN ŞARKILARINI ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM ÇOK DUYGUSAL ÜZÜNLÜ ŞARKILARINI DİNLERKEN HEP AGLIYORUM AŞIK VEYSELE ALLAH RAMET EYLESİN

  7. bunu indirebilirımıyız??

    Cvp:
    Hayır indirilmesine yasal olarak izin verilmiyor

  8. aşık veyselin şarkıları mükemmel en güzel türkülerin den biri
    uzun bir yoldayım

  9. Aşık veysel ait arşivden 4 yeni parça çıkmış onu bulabilirmisiniz ben dinledim çok süper di atv ana haberde göstermişti bulursanız çok tş.

    Merhaba Serkan
    Bizde yok ama bulup gönderen olursa emin ol ekleriz

  10. ORDULUYUM AMA .AŞIK VEYSEL GİBİSİ OLMAZ DEMİYORUM ,OLAMAZ .EN İYİSİ ONA ÇIRAK BİLE OLAMAZ

  11. harika ya en başdaki video çok güzel aşık veyseli ayrıntısıyla tanımıyordum çok güzel bir video bunu sitemede eklicem çok güzel beyendim açıkçası iyi olmuş ellerine sağlık vay be aşık veysel bu kadar şarkıyı nereden öğrendi acaba ? aşık veysel gibisi ne geldi nede gelecek. Aşık Veysel Şatıroğlu günümüzün en ünlü ozanlarından biridir.Onu sevmeli, saymalı ve daima ona önem vermeliyiz.
    :d:d:d

  12. Sivaslım senin gibisi bulunmaz bu dünyada gözün yok gönlün var unutulmadın unutulmayacaksın keşke seni görme şansım olsaydı seni gözün arkada kalmasın dünya tanıyor.

  13. Veysel dünyaya ait bütün duyguları, dostlukları ve vefasızlıkları büyük bir ustalıkla dile getirmiş büyük bir ozandır.
    Gözleri görmezdi ama gönül gözü açıktı. Türkülerinde dile getirdiği olgular tüm insanların bir dönem dahi olsun yaşadığı veya yaşayabileceği gerçeklerden oluşmuştur. İnsanı düşündüren, insanın içini sızlatan türküleri ile Veysel çağımızın büyük ozanlarındandır. Gönlüne sağlık aşık. Mekanın cennet olsun.Türkülerini dinledikçe adeta kendimden geçiyorum. Bu siteye emek verenlere selam ve saygılar.

  14. ülkemizde ne aşıklar yetişiyor hepsinin ismi çıkmasada bazı aşıklar kimse tarafından bilinmek isremez sen onları deli bile sanabilirsin hareketlerinden ama insan ilk kendine bakarsa eleştiriyi kendine yaparsa o eksikliklerinden ancan anlamaya başlar

  15. arkadaşlar böyle sanatçı birda dün yaya gelmez gelse bile aşk veysel gibi olamaz

  16. Aşık Veysel gelmiş geçmiş en ünlü oandır o diğer ozanlara yön olmuş,iyide olmuşdur

  17. HERŞEY YALAN AMA BU GERÇEK SADIK YARİM KARA TOPRAK AŞIĞIMIZI RAHMETLE ANIYORUM

  18. sizin sayenizde böyle bir ozanımızı bu sayfada görmek ve kültürel değerlerimizi unutmadan yaşamasını sağlamak bence en güzel bir değer olsa gerek emeklerinizden dolayı ”teşekkürler”

  19. aşık veyselin her sözünde bir anlam vardır allah rahmet eyleye.

  20. aşıkveyselgibi kaliteli ozanların birdaha gelmesi imkansızdır bunları dinliye dinliye yaşatmak lazım herkes allaha emanet olsun kardeşler

  21. ellerinize salık teşekür ederim aşık veysele rahmet dillerine salık nerde eski aşıklar

  22. siteniz mükemmel,
    Benim flatcast üzerinden yayın yapan bir radyom var,
    sitenizin güzelliklerini ve müziklerini ziyaret eden arkadaşlarımla paylaşmak isterim.Lakin müzikleri pc’me
    indirmeden yayin yapma şansımız yok,acaba müzikleri sitenizden pc’me indirme şansım varmı?
    İlginize tşkrlr.tekrar kutlarım siteniz mükemmel olmuş.

    Merhaba Duman,
    Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na uygun olarak yayın yapmaktadır. Dolayısıyla müzik indirme izni yok.

  23. üstadım senin bu türkülerin ahhhh neler gizlidir bunlarda..yetişmez böyleleri…

  24. aşık veysel günümüzün en ünlü ozanlarından biridir. onu sevmeli saymalı ve ona daima önem vermeliyiz

  25. unutulmaz ozan aşık veysel simdi çok sevdiği yari kara toprakta topragı bol olun yıllar akıp gecsede unutulmaz

  26. Site yöneticilerine teşekkürler,Helal olsun böyle ses görülmemiş.Allah rahmet etsin…

  27. ben 29 yaşındayım ve sivaslıyım hayatım bonca hangi sanatcıyı dinlediysem büyük üstat gibi büyük bir aşık ve sanatcı görmedim dünyaya böyle büyük bir üstat birdaha gelmez ben ölsemde evlatlarım büyük üstatı dinleyecektir çünkü ben bir anadolu cocuguyum biz atamızdan böyle gördük böyle yetişdik büyük üstata sonsuz saygılar mekanı cennet olsun

  28. aşık veysel döneminin en ünlü şairidir onun saçtığı ışıktan yeterince aydınlanamadık malesef yol gösterici özeliğinin yanısıra yaşadığı çağda adeta internetti

  29. benim cocukluğum bu müziklerle geçti hemşerim olur babamda onun gib muhabbet ve rakıcıydı ankaraya geldiğinde dikmende bir oturmadan muhabbet etmeden gitmezdi allah rahmet eylesim her ikisini de oturur kelime anlamını cöz cözebilirseniz edebiyatla uğraşanlar kelimeleri yazalım ve cözelim işte aşık babanın genel kültürü alevilik aşkı bektaşi aşk sevdası tamamı ile doğaya bağlıdır saygılarımla.

  30. sayin ustadim soyledigi zaman içim sizliyor ne olur bu degerli insanlari unutmayalim

  31. hayatımda bukadar güzel bir türkücü gelmedi ve gelmiyecek kesin !!!!!!!!!

  32. vay adamın hayatını okudum adam atatürkü görmek için çok uğraşmış ama atatürk bi gün evine gelmiş ama aşık veysel yokmuş aşık veysel bunu duyunca çok üzülmüş.aşık veysel şatıroğlu en büyük isteği olan atatürkü göremeden vefat etmiş çok üzücü ama o yinede şarkılarıyla yaşıyor.daima böyle kalıcak.asla unutulmıycak

  33. aşık veyselin çok büyük bi hayranıyım acaba bu kadar şarkıyı nası ezberlemiş

  34. evet keske olmeseydın aşık veysel sen cok iyi ve temız kalplı bır ınsandın hep senın tukulerini,siirleri dinleyıp okuyucam senın hayatını ezberledim bile senı unutmayacağım ve doğum gununu kutlayacam sen olmasaydık turkçe dersinde kara toprğı ogrenemezdık cok tesekkur ederım arkadaslarım’bence benımle aynı fıkırdedırler seni hıç unutmayacağız benım adım isa

  35. mükemmel tek kelimeyle insanı bir başka duygulandırıyor ya şunu söyleyiyim arkadaşlar bizim memlektte ölenin değeri oluyor ölmdikce değer bilinmiyor gerçek ama açı türkiyey değil dünyaya böylesi gelmez

  36. çookk güzel söylüyor..yıllar geçsede hiç eskimeyecek birisi.. unutulmadı unutulmayacak..

  37. BU KADAR BÜYÜK BİR SES VE YORUM OLAMAZ.YATTIĞI YER NUR OLSUN.DÜNYAYI GÖZÜ AÇIK OLAN İNSANLARDAN ÇOK DAHA İYİ GÖRMÜŞ.

  38. Aşık Veysel’i dinlerken kalbimin bir köşesinden çok şeyler kopup gidiyor daha ne diyeyim teşekkürler

  39. Vaybe Aşık Veysel Bu Kadar Şarkıyı Nerden Ögrendin Yürübe Herkez Senden Gurur Duyuyor…

  40. ben sivaslı olarak 1975 teistanbul tepe başında aşık veysel gecesine gitmiştim o günden sonra arayıpta bulamadığım gerçek türkü ziyafetini bu sitede vermişsiniz muhteşem olmuş teşekkürler

  41. çok hoş aşık veyselın turkuleri başta ünlü türküsu
    uzunince bi yoldayım sonra benim en sebdigim türkü kara toprak

  42. aşık veyse geçmşin en büyük ozanarından biriydi iyi bir insanmış onu lutfen sevip saygı duyup anmaıyız

  43. Aşık Veysel Satıroğlu en büyük ozanlarımızdan biri.Hayatındaki zorluklarından dolayı hiçbir zaman yılmamış,bizlere Dostlar beni hatırlasın,Uzun İnce Bir Yoldayım gibi birçok türkü,şiir armağan etmiştir.Aşık Veysel Satıroğlu gibi halk şairleri zor bulunur.

  44. aşik veysel tükiyenin sanatkar babası adamın dibisin veysel baba sesinin hastasıyız senin gibi sanaçı tanımam efsane dedem gitin yerde alah yardımcın olsun aşık dedem

  45. Aşık veysel söylediği her kelimesinden bir mana, attığı her adımdan bir sevgiye giden yolun olduğunu gösteren üstadımızı aşığımızı elbette unutmayacağız unutturmayacağız. nur içinde yatsın.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz