Esin Afşar’ın “Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel” albümü: “Bu imiş dünyanın tadı”

Esin Avşar, piyanist olarak girdiği Ankara Devlet Tiyatrosunda 12 yıl oyunculuk yaptı.   Ünlü opera sanatçıları Leyla Gencer, Maria Callas gibi isimlere öğretmenlik yapan Madam Hidalgo, Madam Böhm gibi isimlerden ses ve şan dersleri aldı.
Ruhi Su ile tanıştıktan sonra  halk müziğine yönelerek  halk ozanlarına adanan albümler çıkardı.  Bu konsept kapsamında 90’lı yıllarda dünyaca ünlü halk ozanımız Aşık Veysel’in eserlerini caz yorumu ile seslendirdi.   “Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel” isimli  bu albümün çok sevilmesi ve  tükenmesi sebebiyle yeniden  (Temmuz 2011) yayınladı.

Afşar, bu albümde Aşık Veysel’in ‘Kara Toprak’ ve ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsünün de aralarında bulunduğu 10 şarkıyı  seslendiriyor. Türkülerin cazla yoğrulup bütünleşmesinden oluşan bu albüm, zaten evrensel olan ozanımızı müzikal açıdan da evrensel bir düzleme taşıyor.  Avşar “Aşık Veysel’in, ‘Dostlar Beni Hatırlasın’ sözüne vurgu yaparak onu unutmak zaten mümkün değil diyor. Avşar, Aşık Veysel’in Kara Toprak, Güzelliğin On Para Etmez, Mecnunum Leylamı Gördüm gibi şarkılarını yorumluyor.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Esin Afşar, “Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel” albüm içeriği: Kara Toprak, Güzelliğin On Para Etmez, Mecnunum Leylamı Gördüm, Hiçbir Türlü Bulamadım Ben Beni,N’ettin Baltayı, Uzun İnce Bir Yoldayım, Keklim İdim Vurdular, Bir Küçük Dünyam Var İçimde, Sazım ve Parça Parça Olsun Paramı Çalan.

Esin Avşar

1940’lı yıllarda piyanist olarak girdiği Devlet Tiyatrolarında, Muhsin Ertuğrul’un desteğiyle 12 yıl oyuncu olarak görev yaptı. Ankara Meydan Sahnesi’nde konuk oyuncu olarak çalışırken, tekrar müziğe yöneldi. Önceleri dönemin popüler müziği olan “aranjman” olarak nitelendirilen, Türkçe sözlü hafif müzik dalında çalışırken, Ruhi Su ile tanışarak çağdaş folk müziği türünde emek harcayarak bu akım üstünde söz sahibi oldu.

1969’da Diplomatik sanatçı tanımlamasıyla Macaristan’a konser için giden Esin Afşar, birçok ülkede ve yurt içinde çeşitli konserler verdi, ödüller kazandı. Çevirisini 1980 yılında yaptığı “Kırmızı Pabuçlar” dört yıl Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda ve TV’de oynadı.

Sanatçı, yazarlığını Bilgesu Erenus’un yaptığı tek kişilik tiyatro oyunu “Kelaynaklar” da oynadı. 1986 yılında ilk Uzunçalar (LP) eserini çıkardı. 18 Mayıs 1990’da Fransa – Audincourt’da ırkçılığa karşı düzenlenen festivalde Polonya’lı, İspanyol, İtalyan, Portekiz, Cezayir, Tunus’lu sanatçıların katıldığı festivalde bir konsere davet edildi. Annesinin ölümü üzerine yaşlılar için bir kampanya başlattı. Boğaziçi Üniversitesi’nde gençleri örgütledi. Kendi bestelerinden oluşan Yunus Emre kaseti çıktı.

Eserleri

Albümler
Yunus Emre & Mevlana Şarkıları, 2002
Nazım Hikmet Şarkıları, 2000
Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel, 1999
Pembe Uçurtma, 1998
Özlem, 1998
Atatürk, 1997
Esin Alaturka, 1995
Yunus Emre, 1991
Ruhi Su’ya Türkü, 1987
Dün ve Bugünün Türk Şiir ve Ezgileri, 1986

45’lik plaklar
Zühtü / Kaz
Hacer Hanım / Ben Olayım
Sanatçının Kaderi / O Pencere
Canı Sıkılan Adam / Yiğidin Öyküsü
Sandığımı Açamadım / Güneşe Giden Gemi
Dert Şarkısı / Niye Çattın Kaşlarını
Gel Dosta Gidelim / Sorma
Sivastopol / Küçük Kuşum
Diley Diley Yar / Yaprağı
Yağan Yağmur / Çatladı Dudaklarım Öpülmeyi Öpülmeyi
Kara Toprak / Yunus (Bana Seni gerek Seni)
Yoh Yoh / Bebek (Bir Masal Türküsü)
Allam Allam Seni Yar / Drama Köprüsü
Halalay Çocuk / Güzelliğin On Para Etmez
Gurbet Yorganı / Elif
Niksarın Fidanları / Aliyi Gördüm Aliyi
Allam Allam Seni Yar / Yoh Yoh

Kitapları
Anılar Yanıltır mı?
Sefername 2
Kırmızı Pabuçlar, 2001
Gül Prenses, 2001

Filmografisi 
Neredesin Firuze – 2003
Gönüller Sultanı Mevlana – 1989
Göç – 1974
Rol aldığı bazı oyunlar [değiştir]
Aşk Acısı
Dünkü Çocuk
Tahta Çanaklar
Dışardakiler
Poker Partisi

Televizyon çalışmaları
ETV için Onlar Hep Genç adlı tv programını hazırlayıp sundu.
10 bölüm olarak hazırlanan programın içeriği, insanların yaşlansa da ruhsal olarak dinç kalabileceği temasına dayanıyordu. Semiha Berksoy, Necdet Mahfi Ayral, Türkiye’nin ilk tarih öğretmeni, ilk kütüphanecisi gibi, en gençleri 80 yaşlarında ve henüz aktif olan kişilerle müzikle renklendirilen söyleşileri içeren yapımlara imza attı.

2 Yorumlar

  1. Sevgili dostlar; sitenizde aynı anda hem müzik dinleyip hem de bir makale okuyamıyoruz. Ya birini ya da diğerini seçmek gerekiyor. Bu sorunu çözemez misiniz? Selamlar….

  2. Merhaba
    Ctrl tuşunu basılı tutup N tuşuna basarsanız yeni bir sayfa açılır bir taraftan müzik dinlerken bu yeni açılan sayfa ile siteyi gezmeye devam edebilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz