Musa Baki ‘Na Dina’ (Bu Dünya) adlı ilk albümü ile cafrande.org’ta

0
50

Musa Baki
Dersim’in Pülümür ilçesinde doğan Musa Baki, bağlama çalarak müzik hayatına ilk adımını attı. İTÜ öğretim görevlilerinden Şendoğan Karadeli’nden bağlama dersleri aldı. Aynı üniversitede ses eğitimi bölüm başkanı olan Erol Parlak ile 4 yıl şelpe ve bağlama üzerine çalıştı. Evrensel Kültür ve Sanat Okulu’ndan gitar ve armoni dersleri aldı. Bağlama, Gitar ve Kopuz gibi müzik enstrümanları çalan sanatçı bu sure içerisinde bir çok etkinlik ve konserlerde yer aldı. Halen bağlama, gitar ve keman dersleri vermekte olduğu Kardelen Müzik Eğitim Merkezi’ni açtı. Birçok insanın müziğe katılmasına emek sarfeti.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Na Dina (Bu Dünya) albümü sanatçının uzun yıllardan beri müzik yaşamında olmasına rağmen ilk albümüdür. Albümdeki Meso (Gitme), Tari (Karanlık), Na Dina (Bu Dünya), Kır Perisi ve Bu Şehir adlı eserler sanatçıya, Kata şeri adlı eser Volkan Yağan’a ait. Diğerleri: Fide, Gule, Xane, Herediya, Cane, ve Xıdıremin anonim eserler.
Na Dina albümünün aranje, mix ve stüdyo kayıtlarını müziğin en önemli üstatlarından biri olan Fuat SAKA ile Datça’da Aton Palamutbükü stüdyosunda uzun çalışmalar sonucunda kaydedildi. Albümde elektro, klasik ve akustik gitarların yanı sıra perkisyonlar da Fuat SAKA, saksafon ve flütte ünlü müzisyenlerden Herbert Koschmieder, keman da Muğla Üniversitesi öğretim görevlilerinden Samir Ahmedov var.
Albümün ana temasını “Dünyada yaşanılmış acıların insanlarda bıraktığı etkileri duygusal olarak müziğine yansıtmak” olduğunu söyleyen sanatçı, müziği evrensel anlamda insanların ortak etkileşim alanı olarak gördüğünü, etnik müziklerin de bu anlamda birbirine benzediğini belirtiyor.

Musa Baki Na Dina (Bu Dünya) Albüm İçeriği:
1-Kata Şeri – Söz-Müzik: Volkan Yağan
2-Meso – Söz-Müzik: Musa Baki
3-Cané : Anonim
4-Kır Perisi –  Söz-Müzik: Musa Baki
5-Tari  – Söz-Müzik: Musa Baki
6-Na Dina –  Söz-Müzik: Musa Baki
8-Gule – Anonim
9-Fide – Anonim
10-Xıdıré mı – Anonim
11-Bu Şehir  – Söz-Müzik: Musa Baki
12-Herediya  – Anonim

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz