Ali Asker türküleriyle cafrande.org’ta


12 Eylül’ün getirdiği baskılar sonucu yurtdışına çıkmak zorunda kalan Ali Asker, 1954 yılında 12 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak Tunceli’nin hozat ilçesinde doğdu. Saz çalan babası ve türkü söyleyen annesinin etkisiyle, küçük yaşta saz çalmaya başladı. 1967 yılında ailesi ile birlikte elazığ’a taşınan asker, babasının kahvehanesinde çalışmaya başladı.

1967-69 Yılları arasında elazığ halk eğitim merkezi’nde türkü söylemeye başlayan Ali Asker, ünlü halk ozanı Aşık Mahsuni ile birlikte turneye çıktı. Anadolu turnesinin ardından Ankara’ya giden Ali Asker, ilk öğrenci yürüyüşlerini burada gördü. Sonraki yıllarda kendi söylemleri ile, yürüyen öğrencilerin söylemleri örtüşecek ve Ali Asker onların gürleyen sesi olacaktı.

Siyasi görüşleri nedeniyle Tunceli’de birçok defa gözaltına alınan ve kısa sürelerle cezaevlerinde yatan Ali Asker, son olarak 9 Eylül 1980’de serbest bırakıldı. Ama üç gün sonra 12 Eylül darbesi olduğunda baskılar arttı. Kardeşi Zeynel Abidin Ceylan, bu dönemde Ankara’da işkence gördüğü sırada öldü. 1981 Yılında tekrar yakalanarak 2,5 yıl cezaevinde yatan Ali Asker, serbest kaldıktan sonra 1984 yılında Almanya’ya gitti.

3 Yorumlar

  1. kardeş acın acılar yüreklerde ah ah lar bitmez kardeş rab bundan sonra yardım etsin sanatında başarılar….

  2. Mozilla, Explorer ve Chrome ile ayrı ayrı denememe rağmen birçok sanatçının müziklerini dinleyemiyorum. Neden acaba?

    cvp:
    Yeniden yüklememiz gerekiyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz