Bu Kategorideki Konular

22
Kas


Esrare Deyir, Avrupa’da kurulmuş modern zaza müziği üzerine çalışmalar yapan bir grup.Yapıtlarında doğu ve batı müzik entrümanlarını bir arada kullanan Esrare Deyir, müzikal açıdan da bu etkileşim izlerini sürüyor.  Bazı eserlerde geleneksel Kürt müzik ritimleri  caz ve rock esintilerle  buluşuyor. Grubun 2013 yılında çıkardığı “Lelawe” adlı ilk albümü aşağıdan dinleyebilirsiniz. Devamı »

Toplam okunma (92597) Bugün(36) Son okunma tarihi (26 November 2014)

, ,

21
Kas


Göğün Yarısı” ile dinleyicilere merhaba diyen Lilith, müzik yaşamına 1999 yılında Şehriban Özdemir ve Gabriele Thierkopf ile İstanbul’ da başladı. Daha sonraları Satı Sarıyar’ın da katıldığı grup, 2002 yılından itibaren Berlin’de, Maviş Güneşer ve Luise Blum ile çalışmalarına devam ettiler. Devamı »

Toplam okunma (11466) Bugün(37) Son okunma tarihi (26 November 2014)

, , , , , , , , , , , , , ,

16
Kas

Aziz Ekinci
1989 Diyarbakır, Ergani doğumlu olan  müzikle ilgilenmeye Ankara’da başladı. Bir üniversitede antrenörlük yapmakla beraber müzik çalışmalarını sürdürüyor. Devamı »

Toplam okunma (11779) Bugün(13) Son okunma tarihi (26 November 2014)

, , , ,

08
Kas


1997 yılında Murat Öztürk ve Erkan Özer tarafından kurulan Dodan Project, geleneksel Kürt müziğini blues, jazz, rock, newage gibi modern müzik tarzlarından esintiler ile etnik öğeleri entegre etme çabası ile dikkat çekiyor. Grup, “Be Naw (İsimsiz)” adlı çalışmasında Erkan Özer’in doğaçlama yeteneği ve sahne performansıyla adından söz ettiriyor. Devamı »

Toplam okunma (56037) Bugün(9) Son okunma tarihi (26 November 2014)

, , , , , , , , , , , ,

01
Kas


Dengbej bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Burhan Berken 1986 yılında müziğe başladı. 2001 ilk albümü “Ba” (Rüzgar) ile batı enstrümanları eşliğinde geleneksel şarkılara getirdiği modern yorumlarla tanındı. 4 yıl sonra kendi bestelerine de yer verdiği ve kendine ve kente dair tüm duyguların, kent olgusunun öne çıktığını belirttiği ikinci çalışması olan “Jar û Evin” (Aşk ve Zehir) adlı albümünü Anadolu müzik’ten çıkardı. Devamı »

Toplam okunma (80177) Bugün(10) Son okunma tarihi (26 November 2014)

, , , , , , , , ,

25
Eki

tara-caff
Kom Müzik tarafından Arpist Tara Jaff’ın “Dilley Dêwanem” adlı albümü geçen yıl raflarda yerini almasına rağmen henüz kefşedilmiş sayılır. Albüm Kürt müziğinde kendine özgü bir yere sahip. Gerek kullanılan lehçe, gerekse kullandığı enstrüman (Harp) nedeniyle benzersiz bir tarzda eşsiz bir müzik dili ortaya çıkartmış.
[
Abümü aşağıdan dinleyebilirsiniz] Devamı »

Toplam okunma (7176) Bugün(4) Son okunma tarihi (26 November 2014)

, , , , , , , , , , , , , ,

12
Eki

kibele
Ankara’da, 12 yıl önce kurulan Grup Kibele’nin “Bereket” adlı ilk çalışması Kalan Müzik tarafından geçtiğimiz günlerde  yayınlandı. Anadolu ve Mezopotamya topraklarının kadim halklarının şarkılarını kendilerine özgü üslupla yorumlayan Grup Kibele, ilk albümlerini şöyle özetliyor: “Bu topraklarda yeşeren kültüre, kimisi folklorunu, kimisi dilini, kimisi de inançlarını bıraktı. Ama hepsi ana yurdundan ayrılırken hasretini ve sesini bırakmayı ihmal etmedi. Mezopotamya’nın özündeki gizler çözülecek gibi değil…  Devamı »

Toplam okunma (108402) Bugün(68) Son okunma tarihi (26 November 2014)

, , ,

07
Eki

Hossein Alizadeh
Müziklerini Hossein Alizadeh yaptığı Bahman Ghobadi’nin  Half Moon / Nimeye Mah / Yarım Ay adlı Irak-İran-Avusturya-Fransa ortak yapımı olan filminde, Halen kamuya açık alanlarda şarkı söylemenin kadınlar için yasak olduğu iranda hakları için mücadele eden bir grup insanın duygusal öyküsüne yer veriyor. Yönetmenin, ikinci uzun metraj çalışması  ‘Anavatanımın Şarkıları’ yapıtıyla benzerlikler taşıyan Yarım Ay  için  Bahman Ghobadi; “Bu film ile İran’daki sanatçıların acılarını bir parça anlatmak istedim’’ diyor. Devamı »

Toplam okunma (82734) Bugün(20) Son okunma tarihi (26 November 2014)

, , , , , , ,

Arşivler


more info