Züleyha Aktaş ve “Benden” adlı albümü

‘Zülfü Livaneli’nin şarkılarından oluşan ilk albümü ‘MERHABA’ ile büyük beğeni kazanan ve ciddi satış rakamlarına ulaşan genç yorumcu Züleyha Aktaş, ikinci albümü “Benden” ile Anadolu’nun dört bir yanından seçilen kadın ağzı Anadolu türküleri, 7 ayrı aranjör tarafından, aslına sadık kalınmaya çalışılarak yeniden düzenleyerek yorumluyor.

Albümde aşina olduğumuz, bilinen türkülerin yanı sıra, 3 yeni esere de yer veriyor. Bunlardan ilki bir ermeni halk türküsü olan ve Pakrat Estukyan tarafından Türkçe söz yazılan ‘NİNNO’. İkincisi sözü ve bestesi, Aşık İhsani’nin eşi Aşık Sinem Bacı’ya ait olan ‘Haydin Bacılar’. Sonuncusu ise söz ve müziği Kemal Sahir Gürel’e ait olan ‘Mapushane Dört Köşe’.

[youlist pid=”PL6bWSO9itU1XRuXvCEsU5E0FOLvg0f62A”]
Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Yeni albümünde, kadınların yaktığı kına türkülerinden iş türkülerine, hasret türkülerinden halaylara, 3’ü potporiden oluşan, toplam 12 kadın ağzı Anadolu türküsü yorumlayan ZÜLEYHA, kadın haklarına, kadın emeğine dikkat çekiyor.

KEDV (Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı) işbirliğinde albüme özel bir tasarım ile bir de ilk yaptı. Albümün ilk baskısı, kadınlara destek olmak adına KEDV’deki kadınlara yaptırılan, el emeği göz nuru keseler içerisinde raflardaki yerini alarak satışa sunuluyor.

Albümdeki Eserler

Ninno
Bebek (Ninni)
Celal Oğlan
Haydin Bacılar
Mamoş
Çorabını Ördüğüm
Aktaş Diye Belediğim
Potpori (Pamuk)
-Vur Çapayı (Adana Köprü Başı)
-Pamuk Tarla
Ahmedum
Mapushane Dört Köşe
Potpori (Kına)
-Anamın Oğlu Var Anam Beni Neylesin
-Ağ Elime Mor Kınalar Yaktılar
Potpori (Tekirdağ)
-Evreşe Yolları
-Bağa Girdim Bağ Budanmış
-Yüksek Yüksek Tepelere

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz