DODAN ÖZER VE “ZAMAN” ADLI TÜRKÜ ALBÜMÜ [2020]

“Türkiye’nin en farklı ve güçlü seslerinden biri olan Dodan, Zaman adını verdiği yeni albümünü Kalan Müzik etiketiyle sevenleriyle buluşturdu. 11 parçadan oluşan albümde sanatçının, müzikal sound olarak doğaçlamaları zengin olarak kullanılması oldukça dikkat çekiyor.

Sözü ve müziği kendisine ait olan ve albümün adını taşıyan Dodan’ın Zaman albümünde, neredeyse onunla özdeşleşmiş olan Haydar Haydar, Ötme Bülbül, Kalktı Göç Eyledi, Ay Gız gibi eserlerin yanı sıra Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde çalan Oğul ve Yetiş ya Hızır türküleri de kendine has yorumuyla albümde yer alıyor. Bir dönem dillere dolanmış Yalnızım Dostlarım parçasını ise kendi tarzına has düzenleyip yorumlayan sanatçı, Bir Mendil Aldım Dereden ve Mevlam Birçok Dert Vermiş eserlerine de albümünde yer verdi. Toplam 11 parçadan oluşan albüm müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

Kendine has bir yoruma ve sounda sahip olan bu albümü sanatçı şöyle anlatıyor, “İçsel evrelerden geçen müzikal yolculuğa evrilen bir doğacın tanımı benim için zor ve şu tarz ya da şu müzikal değerlerin var olduğunu kestirmek de zira öyle. Geleneksel bir kültürün içinde yaşayan ve onun folklorik tınılarını yaşayarak var olagelen bir zaman diliminde sadece denemekten öte bir şey kalmıyor. Her hikayenin başka bir iklimi olunca bize sadece ona yakışan melodiyi bulmak kalıyordu. Rüzgar bir ağacın dallarında aynı esmiyor buna jazz, blues, new age ya da adını koyduğumuz diğer müzikal soundlar dahil yaptığımız şey; içinde bulunduğumuz yaşamın, iddialı olma gibi bir kaygı olmadan bizi yürüten ve var eden çığlıklar ki keza biz de o çığlıklar içinde var olanlarız. Hayatın bana kattıklarının dışında algılarımın açılmasına sebep olan evrendeki var olan her şeye ortak olabilmek sancısı, yüreklerimize sığmayan bir enerji hüzmesi kulaklarımıza girerken bana sadece bağırmak kalıyordu. Kısaca her yerden bir şey bulabilmek mümkün ve biz bunu yapıyoruz belki de.”
Kalan Müzik

Zaman – Dodan

 1. Haydar
 2. Ötme bülbül
 3. Yalnızım dostlarım
 4. Yetis ya hızır
 5. Meyrik
 6. Zaman
 7. Ay gız
 8. Bir mendil aldım dereden
 9. Oğul
 10. Mevlam birçok dert vermis
 11. Dadaloğlu

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz