Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz ve müziği

0
50

Sayısız projeye imza atmış Türkiye’nin ve dünyanın sayılı vurmalı çalgılar ustalarından olan Okay Temiz, 60’lardan bu yana yaptığı projeleriyle doğu müziğini cazla harmanlayan sentez müziğinin öncülerinden biri oldu. Oriental Wind başta Türkiye müziği olmak üzere, Afrika, Hint, Makedonya müziklerini aslına sadık kalarak yorumluyor ve doğaçlamalarını caz yorumları ile çok geniş bir yelpazede sunuyor.
Okay Temiz’in projesinde saksofon, elektrik gitar ve basın yanında, kanun, zurna, berimbau, kalimba, quicca ve Afrika’nın konuşan davulunun buluşması ile bu anlamda farklı  bir müzik  performansı sergiliyor.

Okay Temiz Avrupa, Amerika ve Hindistan’da yaklaşık 3300 konser verdi ve 350 festivale katıldı. Afrika’nın, Güney Amerika’nın ve Hindistan’ın ritimlerini en iyi çalanlarıyla tanışıp görerek, dinleyerek, beraber çalarak ve onların çaldıkları aletleri quicca, berimbau, parmak piyano, konuşan davulu yapabilmesini ve çalabilmesini öğrenmiştir. Kendi el yapımı olan bakır davullar, “Elektrikli Sihirli Piramiti”, deve ve koyun çanlarında yaptığı “Artemiz” isimli metal aleti de içeren geniş bir etnik ve elektronik çalgılar koleksiyonu var.

1939 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuarında vurmalı çalgılar ve timpani eğitimi aldı. 1955’te profesyonel müzik yaşantısına adım attı. 1957-1959 yıllarında tophane sanat enstitüsünde eğitim çalışmalarını sürdürdü. Buradaki eğitimi sayesinde kendine has karakterleri ve tınıları olan davulunu yaptı.
1959-1967 yıllarında Türkiye’de Dans müziği orkestralarında çeşitli programlar ve şovlar sergiledi.

1967 yılında Ulvi Temel orkestrasına katılıp Avrupa’da büyük dans lokallerinde çalıştı. Aynı yıllarda İsveç macerası başladı. Orada doğaçlama alanında büyük etkisi olan trompetçi Maffy Falay ile tanıştı ve birlikte Sevda grubunu kurdu.

Jazz’ın önde gelen  ismi, ünlü trompet ustası Don Cherry ile uzun yıllar konserlere katıldı, plaklar yaptı. Afrikalı Basscı Johnny Dyani’nin de gruba katılmasıyla üçlü Amerika’nın en popüler müzik okullarından biri olan New Hemsher kolejinde dersler verdi.

Bir yıl sonra Temiz, albümünü güçlü basçı Dyani ve Güney Afrikalı trampetçi Mongezi Feza ile birlikte Xaba grubunu oluşturdu.
1974 yılında kurduğu İsveç Türk caz grubu Oriental Wind ile keman, saksafon, fülüt, klarnet, bas ve piano gibi batı kökenli enstrümanların yanı sıra zurna, ney, kaval, ud, saz, gayda ve sipsi gibi enstrümanları bir araya getirerek ilginç bir denemeye gitti.

Temiz 1990 yılına kadar İsveç’teki kültürel çalışmalarını sürdürdü. Avrupa, Hindistan ve Amerika turları, konserler, albüm çalışmaları, seminerler birbirlerini takip etti.

Fis Fis Tziganes adlı albümü fransa’da 3000 albüm içinde ilk 3 sıraya girdi. (1991)

Türkiye’de gerçekleştirdiği Green Wave albümü World Music DJ’lerinin her sene gerçekleştirdikleri ilk on içerisinde yer aldı.(1992)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz