Vietnamlı fotoğrafçıların gözünden 16 fotoğrafla Vietnam Savaşı

FotoVietnam Savaşı Doğu Bloğu ülkeleri olan Kuzey Vietnam, Çin Halk Cumhuriyeti ve Sovyetler Birliği ile ABD destekçisi olan Güney Vietnam ve başta ABD arasında yaşanan savaştır. Bütün bir halkın çocuğuyla yaşlısıyla bir olup, topraklarını savunduğu tarihte görülmüş en ender savaşlardan biridir. Vietnam 1,5 milyon yurttaşını ve zehirlenme sonucu topraklarının 3’te birini kaybetmesine rağmen savaştan galip çıktı. Çekilen sinema filmleriyle savaşı kazanmış gibi gösteren ABD, 10 yılda 60.000 kadar askerini, 10 bine yakın hava aracını yitirdi.  Savaştan sonra askerlerin önemli bir kısmı da intihar ederek yaşamlarına son verdi.
Vietnam Savaşı’nı bugüne taşıyan ünlü birçok fotoğraf, batılı haber ajansları için çalışan ABD ve Güney Vietnam askerleri tarafından çekilmişti. Ancak Kuzey Vietnamlılar ve Viet Cong gerillaları da en tehlikeli şartlar altında savaşı belgeleyen yüzlerce fotoğrafçıya sahipti.


Bu fotoğrafçıların hemen hemen hepsi, fotoğraf çekmeyi kendi başlarına öğrenmişlerdi. Genellikle Vietnam Haber Ajansı (VNA), Ulusal Kurtuluş Cephesi, Kuzey Vietnam Ordusu veya çeşitli gazeteler için çalışmaktaydılar. Bir çoğu, fotoğraflarını takma bir ad kullanarak veya anonim olarak gönderdiler.
Kuzey Vietnamlı fotoğrafçı Nguyen Dinh Uu şöyle diyor: “Çok dikkatli olmak zorundaydık çünkü gazetemiz tarafından bize verilen filmler sınırlıydı. Bizim için her film, bir mermi gibiydi.”

Kaynak:wherecoolthingshappen

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz