Ünlü bilimadamı Stephen Hawking, “Evreni Tanrı yaratmadı” dedi ve tartışma başladı

Geçmişte bir yaratıcıya inanmanın, bilimle çelişmeyeceğini savunan İngiliz fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking, yeni kitabında ‘Evren’in var olması için Tanrı’ya gerek olmadığını’ öne sürdü. Stephen Hawking’in Amerikalı fizikçi Leonard Mlodinow ile birlikte yazdığı ve 9 Eylül’de piyasaya çıkacak olan “The Grand Design” (Büyük Tasarım) isimli kitaptan bazı bölümler, Times gazetesinin bilim ekinde yayımlandı. Bu bölümlerde: “Yerçekimi kanununun varlığı, Evren’in kendisini yoktan var etmesine olanak tanıyor. Evren’in ve bizim var olma nedenimiz ‘kendi kendini yaratmadır’. Tanrı’nın fitili ateşleyip Evren’i harekete geçirmesine gerek yok” deniliyor. Hawking “Big Bang’in anlaşılamaz bir olay dolayısıyla Tanrı’nın bir mucizesi değil, fizik kurallarının kaçınılmaz bir sonucu” olduğunu belirttiyor.

Bu ifadeler, Hawking’in 1988’de yazdığı “Zamanın Kısa Tarihi” isimli kitabındaki sözlerinden belirgin biçimde farklılık gösteriyor. Hawking bu kitabında, “Tamamlanmış bir teoriye ulaşırsak bu insan aklının nihai zaferi olacaktır. Çünkü o zaman Tanrı’nın düşüncelerini bileceğiz” demişti.

Hawking, geçen haziran ayında yaptığı bir açıklamada ise “Soru şu: Evren’in oluşma şekli Tanrı tarafından bizim anlayamayacağımız nedenlerle mi seçildi yoksa bilimin kurallarıyla mı belirlendi? Ben ikincisine inanıyorum. İsterseniz bilim yasalarını ‘Tanrı’ olarak adlandırabilirsiniz. Ama bu görüşüp soru sorabileceğiniz bir Tanrı olmaz” demişti.

Bilimadamı, etolog, yazar, evrim kuramcısı, Oxford Üniversitesi zooloji profesörü Richard Dawkins, Stephen Hawking’i takdir etti

Önde gelen ateistler ise Hawking’in yeni kitabında daha önceki görüşlerini terk etmesini memnuniyetle karşıladı. Hawking, 1988’de yayımlanan Zamanın Kısa Tarihi’nde fiziğin Tanrı’nın evreni yaratmış olabileceği olasılığına bazı engeller çıkardığını ancak bu ihtimali tamamen ortadan kaldırmadığını yazmıştı.

Türkiye’de de dünyanın her yerinde olduğu gibi çok tartışılan “Tanrı Yanılgısı” kitabının yazarı Richard Dawkins, Times’a yaptığı açıklamada, “Darwinizm Tanrı’yı biyolojiden çıkardı ancak fizik kararsız kalmıştı. Hawking bugün öldürücü darbeyi vurdu” dedi.

Kitabında tanıtımında da şu ifadelere yer veriliyor:

Yaşamının son 30 yılında Albert Einstein birleşik bir teori -doğadaki tüm kuvvetleri tek bir çerçevede tanımlayacak bir bir teori- için çalıştı. Fakat Einstein’ın zamanı böyle bir buluş için doğru zaman değildi. Profesör Stephen Hawking için de, 1988’de, içinde yaşadığımız evreni açıklamak amacıyla bizi klasik fizik, Einstein’ın rölativite teorisi, kuantum fiziği ve sicim teorisi arasında yolculuğa çıkartan ‘Zamanın Kısa Tarihi’ni yazarken de doğru zaman değildi. O da Einstein gibi bilimin kısa bir zamanda uzun süredir peşinde olduğu ‘Herşeyin Teorisi’ne ulaşabileceği sonuca varmıştı.

Profesör Hawking ve ünlü bilim yazarı Leonard Mlodinow, bu çığır açan yeni çalışmada, orijinal ve tartışma yaratacak bir teori ortaya çıkarmak için Hawking’in 40 yıllık araştırmalarına ve alışık olunmayan güncel bir dizi astronomik gözlemlere, teorik atılımlara dayanıyorlar. Onlar ikna edici bir şekilde tek ve yeni bir model formüle etme bilimsel saplantısının yersiz olabileceğini, var olan teorilerin sentezlenmesi ile evrenin en derin gizemlerini tüm yönleri ile anlamamazı sağlayacak anahtarı bulabileceğimizi savunuyorlar. Ünlü olduğu üzre canlı ve berrak bir dille yazılan ‘Büyük Tasarım’, Hawking’in bilimsel teorinin bu değişik sac ayaklarını kaynaştırma arayışlarının toplamı. Kitap, dün ve gelecek arasında farklılıkları araştırıyor, gerçeğin doğasını açıklıyor ve önemli önemli soruyu soruyor: Bilme ve anlama arayışında ne kadar ileri gidebiliriz?”

Newton’ı çürütmeye çalışıyor

Öte yandan gazete, Hawking’in 1988’de satış rekorları kıran ‘Zamanın Kısa Tarihi’ adlı kitabında Tanrı’nın kainatı yarattığı tezinin bilimsel anlayışla çelişmediğini söylediğine dikkat çekti. Ünlü fizikçi bu kitapta, “Eğer bütün bir teori kurabilirsek, bu insan mantığının nihai zaferi olacaktır çünkü ancak bu sayede Tanrı’nın aklını da anlayabiliriz” demişti.
Hawking’in, 1727 yılında ölen meslektaşı İngiliz fizikçi ve matematikçi Sir Isaac Newton’ın teorilerini çürütmeye çalıştığı ve Amerikalı fizikçi ve yazar Leonard Mlodinow ile birlikte yazdığı kitabı 9 Eylül’de piyasada olacak. Newton, Evren’in bir kaos sonucu oluşamayacağını ve Tanrı tarafından tasarlanmış olması gerektiğini düşünüyordu. Newton, bir seferinde “Yerçekimi gezegenlerin nasıl hareket ettiklerini açıklıyor, gezegenleri neyin yörüngeye soktuğunu değil… Her şeyi Tanrı yönetir” demişti.
Hawking sene başında da insanoğlunun uzun dönemli kurtuluşunun tek yolunun uzayı kolonize etmek olduğunu söylemişti. Kısa süre önce de insanoğlunun uzaylılarla temastan kaçınması gerektiği, aksi takdirde sonuçların yıkıcı olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Oxford Üniversitesi Matematik profesörü ve yazar John Lennox: “Ben bilimi giderek daha iyi anladıkça, Tanrı’ya daha fazla inanıyorum.” diyor.

Din adamları ateş püskürüyor

Uluslar Topluluğu Başhahamı, İngiliz Yahudilerin dini lideri Hahambaşı Jonathan Henry Sacks kitabı eleştirdi, Profesör Hawkins’i, insanları din ve bilim arasında tercih yapmaya zorlamakla suçladı.

Anglikan Kilisesi Başpiskoposu Rowan Williams’ın, “Fizik tek başına ‘Neden hiçbir şey değil de birşeyler var’ sorusuna yanıt bulamaz” dediğini yazdı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz