Sevinç Eratalay ve “Yeniden Başlamalı” Albümü

Özgün müzik sanatçısı Sevinç Eratalay, 1959 yılında Burdur’da doğdu. 1980 yılında İzmir Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü Piyano ve Şan Bölümü’nden mezun oldu. 1987 yılında ilk albümünü yaptı. Sesi ve besteleriyle o dönemde çok büyük ilgi topladı. Yurt dışı ve yurt içi sayısız konserler vermeye başladı.

Arif Sağ, Ahmet Koç, Mehmet Gümüş, Onur Akın, Tuncay Akdoğan, Yavuz Bingöl, Ferhat Tunç, Ahmet Kaya, Selda Bağcan gibi birçok sanatçıyla çalıştı.

Pek çok usta isimlere beste verdi. Nazım Hikmet, Enver Gökçe, Ahmet Arif gibi değerli şairlerin, şiirlerini besteledi. Sahnede ozan geleneği olarak kabul edilen bağlaması ile çalıp söyledi. O dönemlerden günümüze, Türkiye’de ozan geleneğini sürdüren sayılı sanatçılardandır.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

İlk bestesini, 1982 yılında yattığını Burdur cezaevi’nde yaptı. “Zor günler yaşanıyor, zor ve çetin…” sözleri ile başlayan bestesi dalga dalga tüm cezaevlerine yayılarak marş haline geldi.

Halen çalışmalarını sürdüren sanatçının en bilinen eserleri arasında, eylem güzeli, akşam erken iner mapushaneye, mahir’in türküsü, utangaç vatanim, pankartlar… bulunmaktadır.

“Sanat, özgürlüğe, uygarlığa ve insanca bir yaşama yönelik çabalardır, üretimdir. sanat insanın kendisini yeniden yaratacak gücü bulmasına yardım eder. çalışmalarım, sınıflar arasındaki gelir düzeyinin eşit olması için verilen mücadelenin sesidir… savaşa karşı, sevgisizliğe karşı, kadınlara yapılan saldırılara karşı ve doğanın yok edilişine karşı bir duruştur… sestir!.. kavgadır! benim şarkılarım…” der Sevinç Eratalay…

Protest müziğin en önemli besteci ve sesleri arasında yerini alan Sevinç Eratalay’ın on albümü şunlardır:

Dost Kokusu-Dost selamı (1987)
Bekliyorum (1989)
Yeniden Başlamalı (1991)
Mahir’in Türküsü – 1 (1995)
Özgün Müzik Şöleni
Cevahir Yürekliler (1997)
Gülüm (2000)
Mahir’in Türküsü – 2 (2004)
Drama Köprüsü (2007)
Devrim Türküleri (2008)
Kalbin Nerde (2012)

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Ulus Baker: Teşhisi koymaktan başka bir şey yapamıyorlar

Duymak İçin Yapılmamış Kulaklar Kim demiş onüç ondört yaşların savaş kaldıramayacağını günümüz dünyasında? Ben de savaş yaralarımı bu öyküye ertelemişim......

Kapat