Kürtçe Müzik Arşivi – Muzika Kurdi – Kurdish Music

Kürtçe Müzik Arşivi – Muzika Kurdi – Kurdish Music

[youlist pid=”PL1BzbYRZGKuVFanSOASQtMDSjiCkLaJlB”]
Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.
Şakiro’dan Reşo’ya Kürt Klasik Müziğinden 120 Eseri dinlemek için burayı tıklayınız.

Aranan sözcükler: Kürtçe Müzik Arşivi -Kürtçe Müzik, Kurtce Muzik, Muzika Kurdi – Kırmançki, Sıtran, Kurdish Music, Kürtçe Müzik, Muzika Kurdi, Zazaca Muzik, Kurdish Muzik, Kürtçe Müzik Arşivi – Muzika Kurdi – Kurdish Music, dinle, kurtçe müzik dinle

 

14 Yorumlar

 1. cand û dîroka meda cîhekî bingehî digre muzika me, hûn pir xebatê xwes besdarî me dikin. spas ji bo ked û xebatê we cafran..

 2. bu eserleri her yerde dinleyebilmemiz için, bu eserler kaydedilip rapidshare’e falan yüklenemez mi acaba?

  Merhaba Devrim
  Hayır Yüklenemez 🙂
  Çünkü sevdiğimiz sanatçıların albümlerini alarak onlara destek olamamız gerekiyor.
  Teşekkürler…

 3. neden kürtçe müzik ve zazaca müzik diye bir ayrım yapmışsınız? “kürtçe müzik” yalnızca kurmancî müziği nitelemiyor ki? soran, goran, zaza, loran, kurmanc, mazenderan, lor, bextiyar, germiyan, bacelan gibi müzikleri de kapsayan bir terim. paranteze alabilrsiniz, ayrıca kurmanc müziği, zaza müziği, goran müziği de diyebilirsiniz tabii

  Cevap:
  Merhaba Sema,
  Bizim için bir önemi yok ama bazı Kurmanci konuşanların Zaza veya Zazaca deyince cin çarpmış olmasını anlayamıyoruz. Bu sitede Türkçe dışında Azeri müziği diye bir kategori var. Ama neden bir Türk bile Azerice Türkçe demiyor da yani neden onlarca Kürt (yani kurmanci konuşanlar) bu durumdan rahatsız oluyor, anlayamıyoruz…

  Not: Zazaların Kürt olup olmadığı konusunda bir şey söylemiyoruz. Konunun buraya çekilip tartışılmaması iyi olur. Fakat Zazaca’nın Kürtçe’nin bir lehçesi olduğuna dair elinizde bilimsel değeri olan bir çalışma var ise bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 4. hewal sema eğer kendi dilimizin tanılmasını artı ırkımızın da icin başkasının dilini ve ırkını tanımalıyız mücadelemizde bu da var

 5. efendim biz kurmanclar bize kürt demiyoruz zaten kurmanc diyoruz kürt kurdi ise genel anlamda bütük kürtlere deniliyor. neden azerice deniliyor diye bir tabir var evet azari türklerini türkiye türklerinden ayırmak için azeri, kazak. kırgız diye rusya çok güzel bir politika ile onları ruslaştırmayı başardı. biliyoruz ki aslı şöyledir azeri türkçesi kazak türkçesi çağatay türkçesi gibi. bizim burdan çıkaraçağımız ders şu olabilir mi . kurmananci kürtçesi dımlıki yada zazaki kürtçesi dememezi daha doğru olur burdan makat yok etmek değil. ben kurmani kürtçesi konmuşan biriyim ama son iki yıldır zazakiyi yarı yarıya öğrendim çünkü bir dili dil yapan kelimeler değil gırtlak fonetik yani ve gramer yapısıdır dil bilimciler böyle arz ediyorlar . onun için kurmancki ile zazaki arasında kulanılan kelime farklığını bilen kişi çok rahat anlaşır. özne yüklem dizimi acısından bir fark yok gırtlak olarakta FARK YOK

  Cvp:
  Merhaba Mehmet,
  Önceki yoruma not olarak şunu eklemişiz:
  “Zazaların Kürt olup olmadığı konusunda bir şey söylemiyoruz. Konunun buraya çekilip tartışılmaması iyi olur. Fakat Zazaca’nın Kürtçe’nin bir lehçesi olduğuna dair elinizde bilimsel değeri olan bir çalışma var ise bizimle paylaşırsanız seviniriz.” diyoruz. Siz: zazakiyi yarı yarıya öğrendim çünkü bir dili dil yapan kelimeler değil gırtlak fonetik yani ve gramer yapısıdır dil bilimciler böyle arz ediyorlar. onun için kurmancki ile zazaki arasında kulanılan kelime farklığını bilen kişi çok rahat anlaşır. özne yüklem dizimi acısından bir fark yok gırtlak olarakta FARK YOK” diyorsunuz.

  Hangi dil bilimci -isimini de yazarsanız iyi olur- bir dili dil yapan kelimeler değil diyorsa kelimeyi kelime yapan şeyin ne olduğunu da izah etmesi gerekir. Bu tartışma ne “dil bilimcilerin” genel geçer saptamalarıyla ne de “ben biraz zazaca biliyorum”la olmaz. Onun için tekrar yazalım “elinizde bilimsel değeri olan bir çalışma var ise bizimle paylaşırsanız seviniriz. Yoksa bu konuya yazılmış son söz bu olsun:)
  Teşekkürler…

 6. aslında keşke zazacayı ayırmayıp neye taraf olduğunuzu gösterseydiniz. siz de ayrı olup ya da olmadığına inanıyorsunuz sonuçta. zazacayı ayırsanız ”bakın siz bile ayırıyorsunuz” diyecekler. ayırmazsanız ”yaw biz ayrıyız” diyenler çıkacak. siz de haklısınız

  cevap:
  Merhaba memory
  Burada müzik olarak ayırmış olmamız bir yere taraf olduğumuz ya da ayrı bir dil olarak görüp görmeme yorumuna neden olmasın. Sadece her sitede geriye atılan görmezden gelinen Zazaca’ya daha kolay ulaşılmasını sağlamak amacıyla ayrı kategori olarak oluşturduk o kadar:)

 7. zazaların da kürt halkına mensup bi halk topluluğu olduğunu Bazil Nikitin,Viladimir Minorsiky,Faik Bulut isimli araştırmacılar yeterince bilgi ve belge sundu ancak bizler de türkçe tercümesini okudugumuz için birebir belgeleri inceleme fırsatımız olmadı eger sizin dil ve imkanlarınız var ise buyrun biz kaynakları söyledik,ha unutmadan Şerefxan*ın Şerefname adlı eseri de zaza topluluğuna yeterince yer vermiştir ,şu onlarca kürdün tepki göstermesi ise zaza toplulugunun kürtlerden farklı bir halk oldugunu gösterip ulusal bilinci yıkma çabasına karşı takındıkları tutumu gösteriyor bence,saygı ve segiler.M.Şéxo

  Cevap
  Söz konusu kısıtlı “kaynak”ları aşağı yukarı zaten herkes biliyor. Biz belirtiğiniz (ve zaten bilinen) belgelerde net bir sonuca ulaşamadık.
  Bu konuyu merak edenler bir daha gözden geçirsin ve bilimsel (dilbilimi) açısından “kaynak” olarak alabileceğimiz, bizi bir sonuca ulaştırabilecek bölümleri paylaşabilirse seviniriz.
  Teşekkürler…

 8. “Kurmanci konuşanların Zaza veya Zazaca deyince cin çarpmış olmasını anlayamıyoruz”
  Bu ifadeler ne cafrande.org a,ne de onun yorumlar editörüne yakıştı.Sizden bu konuda bir özür beklemenin düzenli cafrande.org takipçileri olarak hakkımız olduğunu düşünüyorum.

  Cvp:
  1- Bütün “Kurmanci konuşanların” için bunu demiş olsaydık dediğiniz doğru olurdu. Ama yorumda da belirtildiği gibi “onlarca (yüzü geçmeyen) Kurmanci konuşan”dan söz ediyoruz.
  2- Söz konusu cümle Zazaca müziğe tahamül edemeyen belden aşağı vuranların yorumlarına karşılık durumu “izah” etmeye yönelik yazılmıştır. Dolayısıyla halen nasıl a politik bir Türk’e üç kere üst üste “Ben Kürdüm, ben Kürdüm, ben Kürdüm” deyince “cin çarpmışa” dönüyorsa -sadece yakın zamanda ölecek diller (yada lehçeler) içinde olduğu için- zazacaya ayrı bir kategori ayırmış olmamıza tahammül edemeyen, yukardaki örneğe benzer tepkiyi gösteren yorumcular için yazılmıştır.
  3- Sorun bizim tarif ediş şeklimiz değil, olgunun kendisidir. Fakat şu anda üzerinde yazdığımız bu konu (yani Zazacanın ne olup olmadığı) bizim için en az “melekler erkek mi, yoksa dişi mi?” tartışması kadar saçma ve gereksizdir.
  Teşekkürler…

 9. yaşasın dilimiz yaşasın örf ve adetlarimiz.yaşasınbütün diller her dil öğrenilmeye ve incelenmeye değer.yaşadın halkların kardeşleri.yaşasın özgürlük ve eşitlik.

 10. yıllardır yok sayılmış,eğitim dili olamamış,hakkında tarafsız,bilimsel hiç bir araştırma yapılmamış,yapılan araştırmalar da asimilasyona hizmet etmiş sahipsiz bir dilden bahsediyoruz.nasıl bir araştırma bekliyorsunuz ki?içimizde vicdan denilen hakem en iyi bilimsel araştırmadır.kişi o hakeme sorar:kelime aynı,cümle yapısı aynı,coğrafya aynı.sadece söyleyiş farkı var.sence bu dil aynı dil olabilir mi?hakem de ona der ki:binlerce yıllık tahribata rağmen bu kadar benzerlik kaldıysa aynı dildir kesinlikle.AMA KİŞİ VİCDANINI SUSTURURSA….

 11. Mezapotamya,nın ve ortadoğunun en köklü Uluslarıyla yanyana ve binlerce yıl barış içinde yaşamış Kürt halkının,dili ve müziğide aynı derin köklere sahiptir.Bu güne kadar bu coğrafyada varlığını sürdürmesi,bu köklü zengin kültürden gelmektedir.Dolayısıyla bu coğrayanında tarihine ışık tutan bir dil ve kültürede sahiptir.Aynı şekilde komşu uluslarında Kürt dili ve kültüründen faydalandığın görürüz.Osmanlıca ve Türkçe diline ve müzüğine katkısı yadırganamaz.Şimdiye kadar böyle akademik bir araştırma yapılmamasına rağmen,Türkçe ve Kürtçeyi iyi bilen insanların bunun farkına vardığı kanatındeyim.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz