Mohsen Namjoo ve “Oy” adlı albümü

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başladı. Okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol alıyordu. Daha 12 yaşında iken babasını kaybedince annesi ve ailesi onu müzik okuluna göndermeye karar verdi. Burada Nasrullah Nasehpur tarafından eğitildi. Müzik eğitimine Tahran Üniversitesi’nde devam etmek için Tahran’a taşındı. Giriş sınavını kazanmak için bir enstrüman çalmayı bilmesi gerekiyordu. Malî durumu nedeni ile gücü ancak bir setar almaya yetmişti.

1994 yılında üniversiteye girdi. Burada ağırlıklı olarak müzik ve tiyatro eğitimi aldı. Üniversitedeki klasik öğretim sisteminden memnun değildi. Klasik, geleneksel İran müziği ile yakından ilgilendikten sonra denemelere başladı ve bu geleneksel müziği modern yöntemlerle birleştirip sentez yaptı. Bu çalışmaları bazı kesimler tarafından kabul görmedi ve çok sık zorluklarla ve engellemelerle karşı karşıya kaldı.

Alternatif link

Mohsen Namjoo, Klasik Fars Müziği altyapısını baz alarak farsça rock ve caz sentezi yapıyor. Şarkı sözü yazması dışında setar da çalan sanatçının müziği İran’da muhalif müzisyenler listesinde yer alıyor. Sanatçının daha önce Farsça yorumladığı Commandante Che Guevara şarkısını oldukça seviliyor.

İran müziğini alışılmamış bir şekilde uygulaması ve şarkılarının değişik tarzı nedeni ile, üçüncü yılında üniversiteden atıldı. Üniversiteden atıldıktan sonra Tahran’da üç konser verdi. 2000 yılından bu yana rock müzik ve caz onun için önemli hale geldi. Bu iki müzik türünü geleneksel İran müziği ile birleştirdi. Bu denemeler çok kötü bir teknik ile kayda alındı. Bu kayıtların bir kısmı kopyalandı ve tüm İran’da, birçok insan tarafından sevilerek dinlendi. 2006 yılında özel konserler vermeye başladı ve aynı yıl Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde “Hotspot Teheran” konulu etkinlikte sahneye çıktı. Çok başarılı olan bu konser sonrası Hollanda radyosunda onunla bir söyleşi yapıldı ve konserden bazı eserler çalındı. İran sınırları dışında Mohsen Namjoo özellikle “Sound of Silence” isimli belgeselle tanındı. Bu belgeselde Amir Hamz ve Mark Lazarz, Namjoo ile birlikte, İran’ın diğer öncü müzisyenleri O-Hum, Hich-Kas ve Emad Bonakdar’ı da göstererek, Tahran’daki underground müziği anlatıyorlardı.

Temmuz 2009 tarihinde Şems isimli bir şarkısında Kuran’dan alıntılar yaptığı ve İran yasalarına göre ayetlerin müzik eşliğinde söylenmesi yasak olduğu için Kur’an’ı karalama suçlaması ile beş yıl hapse mahkûm oldu.

Albümde yer alan Eserler: 01 – Hammash 02 – Shams 03 – Dela didi 04 – Qashqai 05 – Binazir 06 – Khan baji 07 – Cielito Lindo 08 – Gladiators

Mohsen Namjoo albümleri
Toranj Album
Sonati Ha Album
Akh Album
Adad Album
Damavand Album
Gis Album
Jabr e Joghrafiyaei Album
Jabre Joghrafiya Album
Toranj Album
Jabr-e Joghrafiayi Album
JABR (Geographical determinism) Album

Mohsen Namjoo – Zolf Bar Bad

2 Yorumlar

  1. khan baji adlı şarkının farsça okunuşunu arıyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim..

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz