Kosova Halk Şarkıları (Kosovo Folk Songs) cafrande.org’ta

Cafrande.org ile farklı renklere ve seslere yolculuğumuz devam ediyor. Çeşitli ülke ve halklardan seçtiğimiz müziklere  Kosovayı da katarak Balkan müziği arşivimize bir halka daha ekleyerek sürdürüyoruz.

10.912 km alana, 2 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Kosova, kuzeybatısında Karadağ, kuzey ve doğusunda Sırbistan, güneyinde Makedonya ve güneybatısında Arnavutluk bulunmaktadır. En büyük yerleşim merkezi başkent Priştine’dir. İklimi karasal iklimdir.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Kosova’nın topraklarının büyük bir kısmı dağlık arazidir. Makedonya sınırı boyunca Şar Dağları uzanmaktadır. Burada kış turizimi faaliyetleri yapılmaktadır. Brezovica en önemli kış turizmi kentlerinden birisidir. Kosova dağları çok yüksek ve dik yamaçlara sahiptir. 2656 m ile Djeravica zirvesi ülkenin en yüksek doruğudur. Drenica,Carraleva gibi kentleri bu bölgelerdeki yüksek yamaçlara kurulmuş yerleşim birimleridir. Kosovanın güneybatısında Arnavutluk Alpleri uzanmaktadır. Kuzeyinde ise Kopanik Dağları bulunmaktadır.

Arnavutluk ve Makedonya Cumhuriyetiyle komşu olan Kosova’nın resmi dilleri Arnavutça ve Sırpçadır . (Kosova’da %90 Arnavut, %5 ise Sırplar yaşamaktadır). İki resmi dili olan ülke 1989 yılına yani SSCB’nin yıkılışına kadar resmi dil olarak kabul edilen Türkçe, bugün Kosova’nın belirli bölgelerinde konuşulmaktadır. Gilan şehri ile birlikte Kosova’nın dört şehrinde Türkçe resmi dil ilan edilmiştir.

One Response to Kosova Halk Şarkıları (Kosovo Folk Songs) cafrande.org’ta

  1. ömer dogan dedi ki:

    daha önce kosovada konuşulan bir dil olan goranski de şarkılar dinlemiştim. ilginç müzikleri vardı. anadolu ile benzer tarafları da çok bu arada.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Linkleri |  kore dizileri  |  pdf kitap indir