Metin Altıok Şiir Ödülü Şair Azad Ziya Eren’e Verildi

98

azad-ziya-erenTiner koklayan bir kuşun iki kanat arası uzadık
Ağır yalnız ve en yukarıya kadar güvensiz

“kendini anlatmalıdır herkes”
Gülümseyişinin rengini kan gülü
Anlatacak neyimiz kaldı
Söyleyecek kimimiz uzak ve yakın
Tuttuk sonu geldi
Kavradıkça gelişen kaslarıyla ayrılığın
Temmuz uzak solgun bir çocuğun eylülü içerdeydi
Şehirler bitirmiştik
Yürüyorduk en uzağına zayıf köylerin

Safran ve katran aynıydı; dilimizle bilmiştik
Büyüyorduk tapınağa doğru: kanayan toprağa

Metin Altıok adına, ailesi ve Kırmızı Yayınları’nca düzenlenen şiir ödülü, 26 Mayıs 2009 Salı akşamı İTÜ’de düzenlenen törenle, Azad Ziya Eren’e verildi.

“Ars Requiem” ve “Bırakılma Koridoru” kitapları, Gülten Akın, Ülkü Tamer, Eray Canberk, Doğan Hızlan, Talat Sait Halman, Enver Ercan ve Füsun Akatlı’dan oluşan seçici kurulca değerlendirilen Azad Ziya Eren, ödülünü, Yaşar Kemal’in elinden aldı. Konuşmasında, Nâzım Hikmet’le birlikte Ahmet Muhip Dıranas’ı da anarak, şiirin büyük ustalarının yolunda yürüyen Metin Altıok’un şahsında, yıllarca dostluk ettiği tüm toplumcu sanatçıları ve genç şairleri selamlayan Yaşar Kemal, dakikalarca ayakta alkışlandı.

Sözlerine, “Büyük bir şairin elinden ödül almanın heyecanıyla” başlayıp, “Metin Altıok Şiir Ödülü’nü, şiiri birlikte yazdıklarına inandığı kuşağının şairleri adına aldığını” vurgulayan Azad Ziya Eren; Heine’nin, “Kitapların yakıldığı bir yerde, bir gün elbette insanlar da yakılacaktır” cümlesini tekrarlayarak, seçici kurula ve izleyenlere teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Metin Altıok şiirlerinin ve Altıok’un, kızı Zeynep’e yazdığı bir mektubun okunduğu, şiirlerinden bestelerin seslendirildiği bölüm, izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Geceye katılan genç şairler de “Ne zaman bir dosta gitsem, / Evde yoklar” dizelerinin Metin Altıok’unu ve “Hayat bir grevdi sürekli kırılan” diyen şair dostları Azad Ziya Eren’i yalnız bırakmadılar. Azad Ziya Eren’in 14 aylık oğlu Bijar da, gecenin en genç katılımcısı olarak, Metin Altıok’un “Sen bugünden yarına / Birazcık umut sakla” dizelerini hatırlatır gibiydi

2 Temmuz 1993’de yitirdiğimiz şair Metin Altıok adına bu yıl ikincisi düzenlenen şiir ödülünü kazanan Azad Ziya Eren’e ödülü İstanbu’da düzenlenen törenle verildi.

 Azad Ziya Eren, 1976, Diyarbakır’ın Kulp kasabası doğumlu Kürt asıllı şair ve yazar.
Şair, Dicle Üniversitesi, Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmış ve çeşitli dergi, gazete ve eklerde şiir ve yazıları yayımlanmıştır. Şiirleri Fransızca, İngilizce, Kürtçe ve Arapça’ya çevrilmiştir.

Kitapları
Karen – Şiir, Kora 1999,
Sakızköy Günceleri – Anı,Yapı Kredi Kültür Yayınları, 2004,
Isoléopard/Les Poemes/Libre Entreprise – Şiirler, 2007,
Odelon Redon üstüne /Deneme/Libre Entreprise – Deneme, 2007,
Fernando Pessoa üstüne/Çözümleme/Libre Entreprise – Çözümleme, 2007
Ars Requiem/Şiir/Libre Entreprise – Şiir, 2008,
Bırakılma Koridoru/Şiir/Libre Entreprise – Şiir, 2008,
Özenle Unutulmuş Parçalar/Şiir/Yapı Kredi Kültür Yayınları – Şiir, 2009,
La Nudité et la Poésie(Çıplaklık ve Şiir) /Şiir-Resim(4 dil)/Pars Publication – Peinture et Poésie, 2009

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz