Mem Ararat “Quling Ewr-ü Baran” adlı ilk albümüyle cafrande.org’ta

Mem Ararat 17 Eylül 1981 yılında Mardin’in Derik İlçesine bağlı Girkê Şêxê’de doğdu. Ekonomik sebeplerden dolayı ilkokulu çeşitli yerlerde okudu ve süregelen savaş yüzünden eğitim hayatı sadece dört yıl sürdü. Devletin köy yakma politikaları dolayısıyla 1990’lı yıllarının başında Ege bölgesine göç etti. 17 yılda neredeyse Ege Bölgesinin yarısını ve Marmara Bölgesinin bir bölümünü dolaştı. Başta tarım işçiliği olmak üzere çok çeşitli işlerde çalıştı.

2007 yılında Kızıltepe ilçesine taşındı ve halen oralarda yaşıyor. Mem Ararat evli ve üç çocuk babasıdır.

Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.
Mem Ararat’ın Quling, Ewr û Baran isimli albümü Kom Müzik’ten çıktı. Çocukluğundan beri müzikle iç içe olan Ararat, arkadaşlarının ısrarı üzerine albüm yapma kararı alıp, evden bozma bir stüdyoda ilk kayıtlarını yaptı.

Müziği hobi olarak yapıyorum asıl işim çiftilik
Albümüne ilişkin bilgi veren Ararat, sanat kimliğinin yanında ekonomik olarak istihdamını sağlamak amacıyla çiftçilik ile uğraştığını söyledi. Ben çiftçiyim, müzisyen değilim diyerek sözlerini sürdüren Ararat Çünkü ben hayatımı çiftçilik yaparak kazanıyorum. Müziği sadece severek yapıyorum ve herhangi bir beklentim de yok. Muhtemelen bundan sonra da çiftçilik yapmaya devam edeceğim. Ama daha iyi şartlarda müzik yapmayı isterim dedi.

Yaşadıklarımı besteledim
Köy yakmalarından dolayı sürgün hayatı yaşadığını ve bu nedenle de herhangi bir eğitim alamadığını dile getiren Ararat, Ege bölgesinin neredeyse tamamı ve Marmaranın büyük bir bölümünde çadırlarda yaşadık ve hayatımızı böyle devam ettirdik. 17 yıl boyunca bu böyle oldu. Orman işletmesinden, pamuk tarlarına birçok işte çalıştık. Bu yaşadıklarımızda müziğimize yansıdı dedi.

Annelerden etkilendim
Yaşadığı sürgün hayatını bestelediği şarkıların namelerine yansıtan Ararat, albümün Bîranin şarkısını çatışmada hayatını kaybeden ünlü Kürt sanatçı Hozan Serhata atfetti. Ararat, Stranê bêdengiya dayîka min isimli şarkıyı ise yaşamını yitiren bir gerillanın cenazesinde ağıt yakan annesinden etkilenerek bestelediğini söyledi.

Mem Ararat ve İkinci Albümü: “Kurdika”

Mem Ararat Quling Ewr-ü Baran albüm içeriği

Quling, Ewr Ü Baran
Biranin
Dil Şkesti
Evina Bihare
Evina Mem
Dil Dişoje
Kulilk
Strana Bedengiya Dayika Min

1 Yorum

  1. Mem Araratin sesi, haykirisi insanda uzansan dokunanacak kadar cok yakin ama bir o kadar uzak bir seylerin duygusunu birakiyor. Tipki baskalarinin acilarina karsi takindigimiz tavir gibi. Sesinde cok kayip vermis bir halkin analarinin huznu var. Oyle bir huzun ki omuzlarimizda kocaman bir yuk. Iyi ki varsin.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz