Maç Bahane Irkçılık Şahane: Diyarbakırspor ligden çekme kararı aldı

Bir düşman takımı gibi karşılanıp milli bir maça çevirilen Bursaspor – Diyarbakırspor maçında Diyarbakırdan gelen taraftarların taşlanması, türbünlerde  ağza alınmayacak küfürlerin edilmesi ve ırkçı sloganaların atılmasının ardından Diyarbakırspor Gaziantep maçında da halkları birbirine düşman etme amaçlı benzer tavırlar sürdü.  Ancak, bu kez  farklı olarak  -çok açık bir şekilde- bu tutum  sahaya da yansıdı. Maçı yöneten hakem, altı oyuncuya sarı kart gösterek vatan milet sevgisini! gözler önüne serdi.
Maç sonrasında bir açıklama gereği duyan Diyarbakırspor yönetimi ise; Onursuzca bir ligde kalmaktansa onurlu bir davranışla bu oyunların dışında kalmanın daha mantıklı olduğunu belirterek takımı ligden çekme kararı aldığını açıkladı.

Sanki biz başka bir ülkeden gelmişiz

Daha önce Bursa’da oynanan Bursaspor – Diyarbakırspor maçında sonra Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer yaptığı konuşmada kendilerine büyük hakaretler yapıldığını belirtmişti. Sümer, Bursa’ya gittiklerinde maç öncesi sporun kardeşlik olduğunu, sporda siyasetin yerinin olmadığı yönünde beyanlar ve açıklamalar yaptıklarını ifade ederek, “Fakat, onlar organizeli bir şekilde üzerimize geldiler. Türk bayrağını açtılar. Sanki biz başka bir milletten ve başka bir ülkeden gelmişiz. Bize büyük bir zulüm yaptılar. Bizim Kürt olduğumuzu biliyorlar. Siyasi ve kötü sloganlar attılar. Diyarbakır’dan gelen seyircilerimizi taşladılar. Kimse bize bu zulmü yapamaz. Bizde çıkıp o zaman takımı ligden çekeceğimizi federasyona söyledik. Bundan dolayı Türk basını da olaya yer verdi. Çünkü, gördüğümüz zulüm ve mağduriyet ortadaydı” demişti

Geçen hafta oynanan Gaziantep maçında da benzer olaylar sürmesi üzerine Diyarbakırspor’un, masabaşı ve siyasi oyunlarla hakkettikleri puanlarının ellerinden alındığını belirten Diyarbakırspor Kulüp Başkanı, maç sonrası Gaziantep’te yönetim kurulu üyeleriyle acil olarak yaptığı toplantıda: Buradan alınan karar gereği Diyarbakırspor’u ligden çekme kararı aldıklarını belirti. “Sezon başında hazırlık maçı yapmadan lige çok kıt imkanlarla başladık. Futbolcularımızın çoğu hazırlık maçı yapmadan lig maçlarına çıktı. Çok iyi bir performans da gösterdik. Düşecek takım gözüyle baktılar bize. Ancak futbolcu kardeşlerimin azmi ve başarısı arttıkça, masabaşı ve siyasi senaryolar yavaş yavaş oynanmaya başladı. Sahamızda oynadığımız Fenerbahçe maçında çıkan olayların on misli, Antalya-Fenerbahçe maçında yaşanmasına rağmen sadece para cezası verildi. Çünkü sonraki hafta bizle oynuyorlardı. Öncesinde Bursaspor’da başlayan ve Gaziantep’te devam eden siyasi sloganlar, artık sonun başlangıcı oldu. MHK, her maçımıza özel bir itina ile hazırlanıyor. Takımımızın mağlubiyeti için hazırladığı planları devreye sokuyor. Ama biz bu siyasi oyunlara alet olmayacağız. Diyarbakırspor, onurlu bir kentin takımıdır. Bunca sinsi planları kabul etmemiz mümkün değildir. Yönetim olarak takımı ligden çekme kararı aldık” dedi.

Diyarbakırspor Basın Sözcüsü Suat Önen de tezahüratları yapanları “kafatasçı insanlar olarak” niteledi.

Ligden çekilme kararı almalarına rağmen, Diyarbakır’daki sivil toplum örgütü temsilcilerinin de görüşünü alacaklarına dikkat çeken Sümer, “Bu takım sadece yönetimin değil, bütün kentin takımıdır. Bu yüzden biz bir karar aldık. Ancak bu kaararı Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşu temilcilerine de danışacağız. Sanırım onlar da böyle bir onursuzluğu kabul etmeyecektir. Onursuzca bir ligde kalmaktansa onurlu bir davranışla bu oyunların dışında kalmak daha mantıklı. Bize, kentimize, futbolcu kardeşlerime de yakışan budur” şeklinde konuştu.

Adana’dan Diyarbakırspor’a Irkçılık Karşıtı Destek

Adana Demirspor’un ırkçılık karşıtı taraftar grubu Şimşekler’den Barış Ölçer, tribünlerdeki ırkçı sloganlara maruz kaldıkları için ligden çekilmeyi düşünen Diyarbakırsporlu taraftarla dayanışma mesajı verdi: “Takıma yönelik ırkçı tavırlara karşı Diyarbakırspor’la dayanışma içindeyiz.”
dedi.

Takıma yönelik ırkçılık yeni değil, yıllardır sürüyor

İtalya’nın solcu taraftarlarıyla tanınan Livorno’yla Adana’da dostluk maçı yapan, gittikleri her yerde politik mesajlı pankartlarıyla dikkat çeken Adana Demirspor’un taraftar grubu Şimşekler’den  Ölçer, Diyarbakırspor’a yönelik ırkçı tavırların yeni olmadığını, takımın uzun yıllardır bu sorunu yaşadığını” söyledi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz