Erdal Erzincan son albümü Giriftar’ı online dinle


Türkiye’de bağlama denilince akla gelen birkaç isimden biri Erdal Erzincan’ın yeni enstrümantal albümü ‘Giriftar’ (tutulmuş, yakalanmış) adıyla geçtiğimiz günlerde çıktı. Bugüne kadar birçok albüme ve projeye imza atmış olan şelpe ustası Erdal Erzincan’ın bu albümünde, bu tür müzikleri dinleyen hemen hemen herkesin aşina olduğu Kırmızı Buğday, Beşik, Meyrik gibi türküler yeniden derlenmiş. Ancak yeni parçalar ağırlık verildiğini belirtmekte fayda var

Erdal Erzincan 1971 yılında Erzurum’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren yaşadığı bölgenin folklorunu gözlemlemeye başladı ve bağlamayla da o yaşlarda tanıştı.
1985 yılında Arif Sağ Müzik Kursu’nda dersler almaya başladı.
1989 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi ve aynı süreçte; “Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği”(Şelpe) ile ilgili araştırmalar yaptı.
1994 yılında hazırladığı “Töre” isimli ilk solo albümünden sonra; “Garip”, “Gurbet Yollarında”, “Anadolu”(Enstrümantal),”Al Mendil”, “Kervan”, “Giriftar” (Enstrümantal) isimli albümlerini hazırladı.

Albüm İçeriği: 1-Can Ali 2-Giriftar 3-Elmas 4-Sulari 5-Topal Oyun Havası 6-Karakoyun 7-Kırmızı Buğday 8-Mektup 9-Beşik 10-Meyrik 11-a) Biter Kırşehir’in Gülleri b) Vay Bana Vaylar Bana 12-a) Giresun Karşılaşma b) Bağlantı Ezgi (Doğaçlama) c) Daşlı Tarla Ayrıklı 13-Hançer Barı

Diğer albümlerinden 9 şarkı
1-Ertaş’a özlem 2- Dik Halay 3- Dilim 4- Yaram var benim 5- Felek senin elinden 6- Yara Bende  7-  Al Mendil 8- Deyiş Çeke Çeke 9- Anadolu

Ayrıca Tolga Sağ, İsmail Özden, Yılmaz Çelik, Muharrem Temiz ile birlikte “Türküler Sevdamız” adı altında üç albüm hazırladı.
 2004 yılında Viyana’da; Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in desteğiyle, Wiener Konzerthaus’ta, Russell McGregor yönetimindeki Ambassade Senfoni Orkestrasıyla birlikte bir konser verdi.
“Classic Cem” adıyla gerçekleştirilen bu konser ayrıca Hollanda’da iki farklı orkestrayla sahnelendi.
 2004 yılında öğrencilerinden oluşan yirmi beş kişilik Bağlama Orkestrasıyla yurtiçinde konserler verdi.

İran’lı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhor’la hazırladığı enstrümantal albüm ECM Records tarafından
“The Wind” adıyla yurtdışında ve Türkiye’de yayımlandı.
 Kayhan Kalhor’la birlikte Türkiye ve Avrupa’nın yanında, World Music Institute tarafından organize edilen turne kapsamında Amerika ve Kanada’da konserler verdi.
  On yılı aşkın bir süredir, kendi adını taşıyan Müzik Kursunda eğitim vermekte ve ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak da bilgi ve birikimlerini öğrencileriyle paylaşmaya devam etmektedir.

4 Yorumlar

  1. Tek kelımeyle muhteşem,tabi bizlerle buluşturanlarda ayrıca teşekkürler… 🙂

  2. bu inanılmaz albümü yapana da dinletene de cok cok tesekkürler
    adamın saz calma yetenegini kelimeler ifade etmez

  3. Biz turku severlere Erdal ERZINCAN dan harika bir album daha emegi gecen herkese tesekkurler..

  4. türkülerin destan, isyan, sevda, umut olduğunu; insan, erdal erzincan’ ı dinleyince yeniden hatırlıyor. emeğine ve yüreğine sağlık

Comments are closed.