Dünya basınında Davos kavgası ve videosu

0
3

Dünya basını Erdoğan’ın Davos’ta Peres’le tartışmasını ve paneli terketmesini “Erdoğan hışımla terk etti”, “Türk Başbakanı’ı Peres’le kavga etti”, “Huysuzluk nöbetleri geçiren Türk”, “Davos’ta Gazze sansasyonu” başlıklarıyla verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Davos’taki Gazze oturumunda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e çıkıştıktan sonra salonu terk etmesi, dünya medyasında büyük yankı buldu. İngiliz Daily Telegraph, “Türk lider, İsrail Cumhurbaşkanı ile yaptığı tartışmadan hışımla çıktı” başlığıyla verdiği haberde şu ifadeleri kullandı: “İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ülkesinin son bir ayda Gazze’ye yaptığı saldırıyı hararetle savunmuş ve sesini yükseltip parmağını sallayarak, Erdoğan’a her gece İstanbul’a füze atılsa ne yapacağını sormuştu. Yanıt vermeye çalışan Erdoğan’ın sözü kesildi. O da ‘Konuşmama izin vermediğiniz için bir daha Davos’a geleceğimi sanmıyorum’ diyerek kalktı ve konferans salonundan çıkıp gitti.”


Erdoğan’dan Peres’e: Öldürmeyi iyi bilirsiniz

‘DAVOS ÇALKALANDI’
Financial Times, habere en geniş yer ayıran gazete oldu. “Erdoğan, Orta Doğu barışı hakkındaki tartışmadan hışımla çıktı” başlığı atılan haberde şu ifadeler yer aldı: “Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu, dün gece diplomatik bir kavgayla çalkalandı. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile duygusal bir tartışma yapan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, sahneyi hışımla terk etti. Olay, organizatörü Klaus Schwab’ın halklar arasındaki ‘doğal anlayışa’ adandığını söylediği Davos’taki en büyük aksaklıklardan biri oldu…”

‘HUYSUZLUK NÖBETLERİ GEÇİREN TÜRK’
The Times olayı Davos’la ilgili kısa haberleri arasında verdi. Gazeteye göre, bu yıl sönük geçen toplantılarda ilk “teatral heyecan” bu olayla yaşandı. Times, Peres’in uzun ve öfkeli konuşmasına yanıt vermek isteyen Erdoğan’ın sözünün kesildiğini belirterek, başbakanın hakkını teslim etti ancak Erdoğan’ı “huysuzluk nöbetleri geçiren Türk” diye tanımlamaktan da geri kalmadı.

JERUSALEM POST: ERDOĞAN KIPKIRMIZI TERK ETTİ
İsrail’in İngilizce yayımlanan Jerusalem Post gazetesi de habere geniş yer verdi. Gazete, İsrail-Türk ilişkilerinin Davos’ta daha kötüye doğru keskin bir dönüş yaptığını yazdı:

“Türk Başbakanı Dünya Ekonomik Forumu’nda Şimon Peres ile Gazze hakkında bir tartışma yaşadıktan sonra paneli kıpkırmızı bir yüzle terk etti. Peres’in Gazze’deki operasyonu savunan ateşli monoloğunun ardundan, Erdoğan panel moderatörü tarafından sözünün kesilmesine sinirlendi. Peres’in savunması sadece Erdoğan değil, diğer iki panelist Arap Birliği Başkanı Amr Musa ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından da eleştirildi. Erdoğan ise Peres’e, “İnsanları öldürüyorsunuz” dedi.”

Peres’in parmağını Erdoğan’a doğru sallayarak, “Her gün sizin başınıza roketler yağsa, ne yapardınız” dediğini yazan gazete, “Peres’in yorumları candan alkışlarla karşılanması, Türk Başbakanı irrite etti” dedi.

Gazete, Emine Erdoğan’ın panel çıkışında da üzgün göründüğünü ve “Peres’in söyledikleri kabul edilemez” dediğini yazdı. Jerusalem Post, “Hoşnutsuzluk yaratan olay, İsrail ve Türk diplomatlarının, Gazze operasyonu sonrasında Erdoğan’ın sert eleştirileri ile gerilen, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşebileceğini düşündüğü bir anda geldi” diye yazdı.

İSRAİL ERDOĞAN’IN AZARLAMALARINDAN YORULDU
Gazete Kudüslü kaynakların şu yorumuna da yer verdi: “Erdoğan’ın Davos’taki hareketleri, İsrail-Türkiye ilişkilerine daha fazla zarar vermek istemediğini gösteriyor. Ancak Erdoğan’ın sahnedeki hareketi, Türkiye’nin Avrupa’ya karçı çizmek istediği rasyonel ve yapıcı aktör imajına hiç uymadı. İsrail’in Türkiye ile olan stratejik ilişkileri bizim için önemli, ama Türkiye için de önemsiz değil. Edoğan kendi çıkarlarına zarar veriyor.”

Aynı yetkilinin haberde yer alan şu ifadeleri de dikkat çekici: “İsrail Erdoğan’ın uzun azarlamalarından gitgide daha yoruluyor ve Türklerin peşinden koşma olasılığı gitgide düşüyor. Erdoğan’ın bu sert çıkışlar iç politikanın sonuçları. Türkiye’de Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerinden önce güçlü İslamcı tabanına oynuyor”

DAVOS’YA GAZZE SANSASYONU
Almanya’nın Der Spiegel dergisi ise, “Davos’ta Gazze sansasyonu. Erdoğan sahneyi hışımla terketti” başlıklı haberinde, Erdoğan’ın öfkeli konuşarak panelin sunucusuyla tartıştığı belirtildi. Spiegel panelde Peres’in, Gazze Savaşı’yla ilgili yaptığı alkışlanan konuşmasının ardından panelin sunucusu, Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius’un panelin sona erdiğini ilan etmesi üzerine, Erdoğan’ın “Yanıt vermek için sadece bir dakikaya ihtiyacım var, bir dakika” dediğini ve ardından yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze Savaşı’nda izlediği stratejiyi eleştirerek, “Peres’in neden bu kadar alkışlandığını bilmiyorum. Gazze’de o kadar çok insan öldü ki” dediğini belirtti.

Haberde, sunucunun sözünü kesmesi üzerine, Başbakan’ın sinirlendiğini ve konuşmaya devam ettiğini ve İsrail’i Gazze’de “barbarca” davranmakla suçladığı ifade edilerek, sunucunun bir kez daha uyarması üzerine, Erdoğan’ın Peres’in 20 dakika konuştuğunu hatırlatarak, toplantıyı terkettiği vurgulandı.

Haberde Erdoğan’la birlikte salondaki bazı izleyicilerin de toplantıyı terkettiği, sunucu Ignatius’un sözü Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucularından Klaus Schwab’a verdiği, Schwab’ın da ortamı yumuşatmaya çalıştığı belirtildi. Speigel haberinde, Şimon Peres’in panelin ardından düzenlenen basın toplantısında dün yaşananlara rağmen Erdoğan’ı överek, Erdoğan’ın Ortadoğu barış sürecinde önemli bir rol üstlendiğini dile getirdiği görüşlerine de verdi.

ERDOĞAN ÇOK ARAP TELEVİZYONU İZLEMİŞ
Münih’te yayımlanan Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi de internet sayfasında geniş yer verdiği yazıya, Erdoğan’ın panelde Peres’e yönelik sarfettiği, “Nasıl öldürüleceğini çok iyi bilirsiniz” sözlerini başlık olarak kullandı.

Gazetenin İstanbul muhabiri Kai Strittmatter’in kaleme aldığı yazıda, Erdoğan’ın paneli terkettikten sonra, “Benim için Davos bitti” sözlerine de yer verdi. Strittmatter yazısında, Türkiye’den gözlemcilerin Erdoğan’ın Davos’ta İsrail’le bir gerginliğe girmesine ihtimal vermediğini, iki ülkenin yakınlaşmaya daha çok ihtiyacı olduğu yorumunu yaptıklarını belirtti.

Yazıda Peres’in, “Erdoğan çok Arap televizyonu izlemiş. Ben kendisine olayların bizim tarafımızdan nasıl göründüğünü izah edeceğim. İlişkimizi onaracağım” dediği vurgulandı. Stirttmatter yazısında bazı televizyon kanallarının, Peres’in Erdoğan’dan özür dilediği haberini geçtiğini ancak bununla ilgili olarak resmi bir açıklama yapılmadığını da ifade etti.

Kaynak: ntv

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz