Dershane Öğretmenlerinden Ders Verilir…

Bakırköy Sümer Dershanesi’nde onur kırıcı davranışlara maruz kalan ve maaşları ödenmeyen öğretmenler, işe girerken imzalatılmış senetler dolayısıyla bir de borçlu çıkartıldılar.  27 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’de Dershane önünde maaşlarının ödenmesi için dersane öğretmenleri basın açıklaması yapacak.

Sümer Dershanesi öğretmenleri, geçtiğimiz 22 Kasım Cumartesi günü 2 aydır ödenmeyen maaşlarının ödenmesi, işe başlarken kendilerinden teminat adı altında imzalatılmış olan 9-0 aylık maaş tutarındaki tarihsiz senetlerini geri almak için iş bırakarak derslere tüm gün girmediklerini ve ertesi gün ise Sümer Dershanesi yöneticileri ile yapılan anlaşma ile imzasız senetlerini ve Dershaneden 2 aydır ödenmeyen maaş tutarında senet aldıklarını fakat 2.senedin ödeme tarihi gelmiş olmasına rağmen maaşlarının halen ödenmediklerini belirttiler.

Dershane öğretmenleri, bu yaşananların ilk olmadığını, önceki dönemlerde Sümer Dershanesi’nde çalışmış olan öğretmenlerin halen maaşlarını alabilmek için dershaneye gidip gelmekte olduğunu, ayrıca Dershanedeki olumsuzlukların maaşlarımızın ödenmemesinden ibaret olmadığını, dersimizin saat kaçta başlarsa başlasın 8.30 mesai saatimiz kabul edildiğini ve geç kaldığımız dakika başı maaş kesintisine uğradıklarını, özellikle hafta sonları 9-10 saat ders verdiklerini, bir öğretmenin üç öğretmenin görevini üstlendiğini örneğin fen bilgisi öğretmeni kendi dersleriyle beraber ÖSS kimya ve biyoloji derslerine de girdiğini, aynı zamanda yayıncılık da yapan dershanenin bizden soru hazırlamamızı ve kitap yazmamızı da istediğini, hatta bunları tamamlamadığımız takdirde maaş kesintileriyle tehdit edildiklerini söylediler.

Sümer Dershanesi öğretmenlerinin çağrı metninde ise, “Günümüzde sürekli değişen ve sınava boğulan eğitim sistemiyle eğitimin her kademesindeki öğrenci artık dershanelere bağımlı hale getirilmiştir. Dershane açmak kar kapısına dönüştüğü için son 2 yılda açılan dershane sayısı 30 küsur yılda açılan dershane sayısına ulaşmıştır ve MEB araştırmalarına göre 2007 yılında faaliyet gösteren dershane sayısı 3.986 olmuştur. Dershaneler birer ticarethane gibi çalışmakta ve bu ticarethanelerin sömürü çarkı dershane öğretmenleri ve dershane öğrencileriyle veliler üzerinde işlemektedir. Velilerden milyarlarca alan ancak 3 öğretmen yerine bir öğretmen çalıştırmayı tercih eden dershane patronları öğretmenleri kendi branşları dışında kalan derslere de sokmakta ve böylece öğrenci ve velisini de kandırmaktadır.

Artık dershane öğretmenleri bu koşullara karşı çıkıyor ve bir araya gelerek dershanelerde iş bırakıyorlar. Önce Çekmeköy ABC Dershanesi Öğretmenleri ardından Bakırköy Sümer Dershanesi Öğretmenleri ve Kadıköy Birey Dershanesi Öğretmenleri iş bıraktılar.

Dershane öğretmenleriyle beraber dershane öğrencileri ve velilerini dershane öğretmenlerinin hak arama mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz. Geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerin köle koşullarında çalıştırılmasına razı gelmeyelim ve eğitimimizi piyasa terörünün insafına terk etmeyelim.
Dershane öğretmenlerinin mücadelesine destek vermek amacıyla 27 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’de Bakırköy Sümer Dershanesi önünde basın açıklaması gerçekleştiriyoruz.” denildi.

2 Yorumlar

  1. Sümer dershanesi Bakanlık çalışma izni olmayan Bahadır Sümer dolnadırıcısı tarafından çalıştırılan bir yerdir. Bu yerde 1 yıl boyunca sürekli personel değiştirip paralalarını ödememiş, öğrencilerden senet alıp eğitimini almadığı halde senetlerini geri vermemiştir.

  2. Bakırköy’ün göbeğinde 10 ay boyunca bu yeri ruhsatsız, izinsiz çalıştırılmasına göz yumanlarda suçludur ve onca insanın maduriyetinden sorumludur.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz