Burhan Berken’in ‘Evar’ (2011) Adlı Üçüncü Albümünden Şarkılar Cafrande.org’ta


Dengbej bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Burhan Berken 1986 yılında müziğe başladı. 2001 ilk albümü “Ba” (Rüzgar) ile batı enstrümanları eşliğinde geleneksel şarkılara getirdiği modern yorumlarla tanındı. 4 yıl sonra kendi bestelerine de yer verdiği ve kendine ve kente dair tüm duyguların, kent olgusunun öne çıktığını belirttiği ikinci çalışması olan “Jar û Evin” (Aşk ve Zehir) adlı albümünü Anadolu müzik’ten çıkardı.

2011 yılında çıkardığı son albümü “Êvar”da yer verdiği şarkıları modern müzik enstrümanları eşliğinde farklı nağme ve yer yer caz formlarınına geçişler dikkat çekiyor. Bazı Kürtçe şarkılar belki de ilkez piyanoyla çalınıyor. Dengbej geleneğinin temelini oluşturan sözsel doğaçlama ile cazın en önemli öğesi olan müzikal doğaçlama buluşuyor.


Burhan Berken ve Hasankeyf eşliğinde Zeri adlı şarkı

Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

9 şarkıdan oluşan albümü tüm müzik markertlerden satın alabilirsiniz.

Burhan Berken ‘Evar’ albümü içerik:
01.Keçe, 02.Ferze, 03.Evar E, 04.Halme Çikir, 05.Şev (Enstrumantal), 06.Qumrike, 07.Çuyin & Klip, 08.Zeri, 09.Ken


Burhan Berken Çuyin & Klip (Evar)

“Burhan Berken’in ‘Evar’ (2011) Adlı Üçüncü Albümünden Şarkılar Cafrande.org’ta” üzerine bir yorum

  1. sılav vu hürmet ji te re hünermende heja.ez bi stranen te geleki xefweş dibim.riya te her tim vekiri be.serkeften her tim.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Tarihin Büyük Sırları: Firavunlar Piramitleri Neden İnşa Ettirdiler? – Paul Aron

Yaklaşık olarak İÖ 450'de, Heredotos, bütün hazinesini tüketince, kız kardeşini belli bir miktar getirmesini emrederek, bir geneleve gönderecek kadar soysuz...

Kapat