Brezilya’da dünyadan ve İnsanlardan habersiz yaşayan bir kabile bulundu


Güney Amerika’nın, modern dünya ile hiç bağlantı kurmamış olan çok az sayıdaki topluluklarından biri daha  bulundu. Brezilya ile Peru sınırındaki bir bölgede yaşayan bu kabilenin kendilerini kırmızıya boyamış bazı üyeleri, fotoğrafları çeken uçağa karşı ok ve yaylarını gösterdiler.
Fotoğrafları çeken Brezilya hükümeti yetkilileri amaçlarının, bu kabilenin varlığını kanıtlamak ve yaşadıkları topraklarda kaçak ağaç kesimini engellemek olduğunu söylüyorlar.


Dünya çapında yerli kabileleri desteklemek için kurulan Survival International adlı grup, dış dünya ile bağlantı kurmamış 100 dolayında kabilenin yarısından fazlasının Brezilya ve Peru’da yaşadıklarını belirtiyor.

Grubun direktörü Stephen Corry, eğer yaşadıkları topraklar korunmazsa, bu tip dış dünya ile bağlantı kurmamış yerli toplulukların sona ereceğin söyledi.
Yerli kabilenin fotoğraflarının, Brezilya’da Amazon ormanlarının Acre bölgesi üzerinde yapılan bir dizi uçusun ardından çekildiği belirtildi.

Brezilya hükümetinde yerlilerden sorumlu bir yetkili olan Jose Carlos dos Reis Meirelles Junior, fotoğrafların bu tip toplulukların varolduklarından şüphe edenlere bu yerli grubun varlığını ispatlamak ve topraklarını korumak için gerekli dayanakları sağlamak için çekildiğini söyledi.

Daha önce dış dünyadan insanlarla temas kurulan başka bazı yerli kabile üyelerin, şimdiye kadar bağışıklık geliştiremedikleri bazı hafif hastalıklar nedeniyle öldükleri de belirtiliyor.

Meirelles, söz konusu gruplar karşısındaki tehlikelerin, doğal dünyaya karşı çok büyük bir suç olduğunu da vurguladı.

Bilimadamları, yerlilere hastalık bulaştırmamak için henüz kabileyi ziyaret etmedi. Bu nedenle yaşayışları hakkında henüz detaylı bilgiler bulunmuyor.
Kaynak BBC

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz