Brenna Maccrimmon “Kulak Misafiri” adlı albümünden şarkılarla cafrande.org’ta

226

Kanadalı bir halk müziği sanatçısı olan Brenna MacCrimmon Toronto, Ontario doğumlu. 1980’lerin sonundan beri Balkan Müziği çalışmakta, öğretmekte ve söylemekte. Türk Müziği’ne olan ilgisi gençliğinde Burlington, Ontario’daki bir kütüphaneyi ziyaret etmesi ile başladı. Bu deneyimi kendisi “Türkçe albümlere rastladım ve aniden duygusal bir bağ oluştu”ğunu belirtti. Unutulmaya yüz tutmuş Balkan müziklerini yorumlayarak dünyada geniş bir dinleyici kitlesine ulaşan Kanadalı sanatçı Brenna MacCrimmon

1980’lerin başlarında Toronto Üniversitesi’nde etnik müzikoloji dersleri alırken yerel Türk müzisyenlerle tanıştı ve bağlama öğrenmeye başladı. Daha sonra bir Türk müzik grubunda çalmaya ve şarkı söylemeye başladı. Rumeli Müziği olarak bilinen Türk-Balkan ezgilerine ilgi duydu. Türk müziği teorisi üzerine çalışmalar yaptı ve unutulmaya yüz tutan halk müziği arşivlerini araştırdı. Türkiye ve Yunanistan’a pek çok ziyarette bulundu.


İstanbul Hatırası’nda Baba Zula ile Brenna Maccrimmon’un seslendirdiği  bir şarkı: Cecom

Soprano ses tonuna sahip MacCrimmon, Selim Sesler’le kurdukları Karşılama adlı grup ve aynı isimli albümde türküler söyledi, bu albüm ile 1998 senesinde June Ödülü’nü kazandı. Ayrıca Baba Zula ve Mad Professor ile birlikte Psyche-belly Dance Music ve Duble Oryantal albümlerinde yer aldı.

 Kamran Olsam

Avcı Oldum Maral Kaçtı
İbrik Oldum Susuz Kaldım
Ham Çizgiye Kalem Geçtim
Elif Oldu Eksik Kaldım
Kamran Olsam Bulsam Aşkı
Paydan Oldum Eksik Kaldım
Yedi Mushaf Hududa Denk
Yedi Hatla Eder Mi Cenk
Tene Deydi Hazır Oldum
Maran Kırdı Eksik Kaldım
Kamran Olsam Bulsam Aşkı
Paydan Oldum Eksik Kaldım
Kelâm Oldum Ahir Yerde
Çerağ Oldum Puthanede
Ali Â’la Irak Yerde
Mah Işıldar Eksik Kaldım
Kamran Olsam Bulsam Aşkı
Paydan Oldum Eksik Kaldım..

Fatih Akın’ın yönettiği İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek (Crossing the Bridge) adlı filmde anonim bir eser olan ‘Penceresi Yola Karşı’ ve ‘Ben Bir Martı Olsam’ adlı türküyü, Elveda Rumeli dizisinde de “ediye” şarkısını seslendirdi. Beth Cohen, Paul Brown, Polly Ferber ave Haig Manoukian ile birlikte Orkestar Keyif adlı bir grup kurdu.

Kulak Misafiri Albüm İçeriği
1. Evlerine Varagele Usandım
2. Kar Yapar Alçaklare
3. Dolama Dolamayı
4. Oj Ti Mome Ohrigance
5. Yıldız Dağı İşte De Geldim Yanına
6. Şemsiyemin Ucu Kare
7. Getme Gel
8. Kamran Olsam
9. Sabah Sabah Seyredelim Yalıyı
10. Kuşların Geçiş Taksimi
11. Mussels In The Bay
12. Son Geçiş

Brenna Maccrimmon’un, Balkanlar, Trakya ve Anadolu esintileriyle dolu “Kulak Misafiri” albümü Kalan Müzik tarafından yayınlandı. Kendine özgü vokaliyle şarkılara nefes veren Maccrimmon çeşitli meclislerde “kulak misafiri” olduğu eserleri yorumladığı bu albüm Kanada ve Amerika’da kaydedildi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz