Binlerce Kişi Alevilere “Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı” İçin Kadıköy’de buluştu

0

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği ve çeşitli Alevi örgütleri üyelerinin çağrılarıyla Kadıköy’de son yılların en büyük mitingi yapıldı. Taleplerini AKP hükümetine duyurmak için Kadıköy’de toplanan Aleviler amacını şöyle sıraladılar: Cem Evleri’nin yasal statüye kavuşması ve zorunlu din dersleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması, 33 kişinin yanarak öldüğü Sivas’taki Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesi, Alevi köylerine cami yapılmaması ve imam gönderilmemesi olarak açıkladı.

Aleviler: “Sevgi bizim dinimiz”

“Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı” adı altında Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen mitinge gelenler, saat 11.00’de Tepe Nautilus önünde toplandı. Saat 11.45’de meydana doğru ilerlemeye başlayan grup, “Sevgi Bizim Dinimizdir”, “Madımak Müze Olsun”, “Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın”, “Cem Evleri İbadethanemizdir”, “Diyanet Kaldırılsın” yazılı pankartlar taşıdılar. “Medet Ya Ali” yazılı bantları başlarına takanlar, ıslık ve zılgıtlar ile miting alanına doğru yürüdü. Rıhtım Caddesi ile Kadıköy’e inen cadde ve sokaklar trafiğe kapandı.

“Dilencileştirilmeyi ve pazarlığı reddediyoruz”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil konuşmasına, Türkiye’de ezilen, sömürülen, ayrımcılığa uğrayanların Alevilerle sınırlı olmadığını vurgulayarak başladı. “Sulukule’den kovulan Romanlar, Çingeneler, ne kadar uygarlaştırılmaya muhtaç barbarlarsa biz Aleviler de o kadar barbarız! Cihangir’de bir dünya kurmaya çalışanların bedenlerinde patlayan coplar, hortumlar, biz Alevilerin de sırtında patlıyor. Onların gözünde hepimiz, tanımlanmaya, yeniden şekillendirilmeye muhtaç yaratıklarız.” diyen Özdil, AKP’nin alevilerin yanı sıra Kürtlere de “siz bizim zenginliğimizsiniz” dediğini ama “o zenginliği oluşturan halkları” kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirme çalıştığını belirtti.

AKP’nin piyasacı politikalarının Fırtına Vadisi’nden Munzur’a Anadolu’nun tümü için bir tehdit oluşturduğunu anlatan Özdil, “Yoksulun uğradığı ayrımcılıktan daha büyük ayrımcılık olamayacağının” altını çizdi.

“Mayasında özgürlük, eşitlik, adalet olmayan bir iktidar Alevilere özgürlük getiremez”
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Av. Fevzi Gümüş AKP’nin alevilere vaat edecek bir şeyi olmadığını, “Mayasında özgürlük, eşitlik, adalet olmayan bir iktidar Alevilere özgürlük getiremez” sözleriyle ifade etti.

Hükümete seslenerek, “Cennete gidecek adama sponsor olmak sana mı düştü. Sen, önlüğüne okulun ihtiyaç listesinin asıldığı öğrencilere sponsor ol. Sen hastane kapılarında parası olmadığı için hayatını kaybedenlere sponsor ol. Sen fabrika aç, yol, su, elektrik götür.” dedi. Gümüş, sözlerine şöyle devam etti:
“AKP’nin Alevi açılımının arka planında devlet Aleviliği yaratma planı vardır. AKP, güya Alevi çalıştayları ile göz boyamaya çalışmaktadır ve Alevilerin sorunlarını çözeceği gibi bir aldatmaca yaratmaktadır. Biz bu Muaviye oyunlarını tarihten beri iyi biliriz, tuzaklara düşmeyiz. Mayasında özgürlük, eşitlik, adalet olmayan bir iktidar Alevilere özgürlük getiremez.”

“Artık, Dilekçe Devri Bitti, Bundan Böyle Meydanlarda Konuşacağız”

Sözlerine, 9 Kasım 2008 tarihinde Ankara’da yapılan mitingi hatırlatarak başlayan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız “O gün orada barışın diliyle konuşmuş, güvercinler uçurmuştuk. Sevgili Ferhat Tunç Kürtçe şarkılar söylerken, Alevi gençleri halaylar çekmiş semahlar dönmüştü. Böyle bir ortamda temel taleplerimizi sıralamıştık” dedi.

Bir önceki mitingde de taleplerinin benzer olduğunu belirten Balkız “Diyanet İşleri Başkanlığı Kaldırılsın, Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın, Cemevlerimiz Yasal Statüye Kavuşsun, Alevi Köylerine Cami yapma Politikalarından vazgeçilsin, bu köylere atanmış olan imam ve müezzinler geri çekilsin, Madımak Müze Olsun ve başta Hacıbektaş Dergahı olmak üzere, elimizden alınıp, el konulmuş olan, kendi kutsal mekanlarımız, biz; gerçek sahiplerine iade edilsin” dedi.

490-327

“O sözlerin hiçbiri bizim sözümüz değildi”

Balkız: “Tam bir yıl önce, “Artık, Dilekçe Devri Bitti, Bundan Böyle Meydanlarda Konuşacağız” tespitini yaparak seslenmiştik. Hâlâ aynı noktada, bıraktığımız yerdeyiz. CHP, MHP ve AKP; kendi anlayışları çerçevesinde konuya dair sözler söylediler. Herkes kendince bir söz söyledi. O sözlerin hiçbiri bizim sözümüz değildi. Boş sözler. Somuta dair bir anlam ifade etmeyen, hayatta, gerçekte bir karşılığı olmayan boş sözler.”

Alevi örgütlerinin yanı sıra siyasi partiler ve örgütlerin de destek verdiği eyleme çok sayıda milletvekili ve sendikacı da katıldı. Mitinge katılanlardan bazıları: Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Demokratik Toplum Partili (DTP) milletvekilleri Ayla Akad ve Şerafettin Halis, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren, Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Mehmet Sevigen, Mustafa Özyürek ve Mehmet Ali Özpolat ile İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Ercan Karakaş, Hakan Tahmaz, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Başkanı Erkan Baş, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, Eşber Yağmurdereli ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş, .
Ezilenlerin Sosyalist Partisi Girişimi (ESP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Yeşiller, Özgürlükçü Sol Hareket, Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), Demokratik Sol Parti ve çok sayıda sivil toplum örgütü de mitinge destek verdi.

8 Kasım Alevi mitingine kaç kişi katıldı? İnternet sitelerine verilen rakamlar
Alevi Haber Ajansı: “Katılanların sayısı 500 bin kişi ”
Milliyet: “Yaklaşık 500 bin kişi ”
Star: Yüz binlerce kişi / “Yaklaşık 500 bin kişi”
Sabah: Yüz binlerce kişi
haber7.com: Yüz binlerce kişi
Bianet: 200 bini aşkın kişi
Fırat Haber Ajansı: 100 bini aşkın kişi
soL: Yaklaşık 100 bin kişi

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz