Azeri Bir Usta Reşhid Behbudov ve Müziği


Reshid  Behbudov sanatçı Majid Behbudlu’nun oğlu olarak 14 Aralık 1915 yılında Gürcistanın başkenti Tiflis’te doğdu Azerice dışında Rusça, Frasça, Türkçe, Ermenice, Hintçe, Urdu Dili ve Bengali dilinde şarkılar söyledi. Değişik oktavlar arasında gezinebilen sesi ve vücudunun bir parçasıymış gibi kullandığı piyanosuyla Azerbaycan müziğinde devrim yaratan sanatçı kimi rivayetlere göre  1988 yılında sosyalist görüşleri sebebiyle zehirlenerek öldürülmüştür.

Bütün Sovyet ülkelerinin yanı sıra Bulgaristan Belçika, Mısır, Etiyopya, Hindistan, Çin, Finlandiya, Irak, iran, Türkiye, Şili, Arjantin vs. ülkelerde geniş repertuarıyla sahne alan Behbudov, Azerbaycan halk türkülerinin ve Azerbaycan bestekarlarının vokal eserlerinin ülke dışında tanınmasını sağladı.
Rashid behbudov; 12 aralık 1915te tiflisde doğdu. 1930 yıllarında tiflisde ses çalışmalarına başladı. 1938-44 yıllarında Yerevan Filarmoni Orkestrası solisti oldu, aynı zamanda A. Spendiyarov Ermenistan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosunda çalıştı.  1946-56 yılları arasında Azerbaycan Devlet Filarmoni Orkestrası, 1953-60 yılları arasında Mirze Feteli Ahundov Azerbaycan devlet opera ve bale tiyatrosunun solisti, 1957-59 yılları arasında Azerbaycan devlet konser ansamblı kurucusu ve başkanı olmuşdur. 1966 yılında, müzik ve bale, pandomim gibi, muhtelif alanları içeren Azerbaycan Devlet Müzik Tiyatrosunu kurmuş, solisti ve rehberi olmuştur.

“Azeri Bir Usta Reşhid Behbudov ve Müziği” üzerine 2 yorum

  1. her türlü müziği dinleyebilirken neden azeri müziklerini dinleyemiyoruz bu sitede???

    Cvp:
    Merhaba
    Azeri müziklerine https://www.cafrande.org/?cat=181 adresinden bazı müziklere ulaşabilirsiniz.
    Siteye bütün müzikleri yüklüyoruz ama eğer bir bölümdeki müzik dinlenmiyorsa o müziği yendiden güncellemiyoruz. Yani bir kategoriye (ör:Ermenice) yüklediğimiz müzik fazla ise bu aynı zamanda o bölümdeki müziklere daha fazla ilgi gösterildiğini belirtir.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Hazinedeki Paslı Teneke – Aziz Nesin (Memleketin Birinde)

Bir yokmuş, iki yokmuş, üç yokmuş... Eski günlerde yeryüzünün bir ülkesinde hiçbişey yokmuş. Hiçbişeyi olmayan bir ülkenin bir padişahı varmış....

Kapat