Anneler gününün geçmişi ve bu günü; Gün para babalarının günüdür!

Fransiz düsünürlerinden Edgar  Morin, 80’lerin sonuna dogru  yayınlanan Avrupa’yı  Düsünmek adlı kitabında,  Avrupa’nın geleceğini bekleyen belki de en önemli tehlike olarak ‘Amerikanlasma’yı işaret eder.  Çünkü amerikanlaşma/ Amerikan kültürü,  özünde   içine aldığı her şeyi ticarîleştiren tüketimden ibaretir. Bu metalaştirici kültür, insanların  sevgilerini, acılarini ve gözyaşlarını dahi pazarlar.  Para kazanma hırsı birinci ve asıl amaçtır.
Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü derken hepsi de sonuçta ‘tüketim kültürü’nün âleti kılınmış Amerikan menşe’li ‘gün’lerin bizim hayatlarimiza Tv. Amerikan filmleri, dergileri, kitaplari vb. araçlarla su veya bu düzeyde nüfuz etmesi ile   haftaların ‘çiçek ticareti’ne gelip dayanmasına gözyaşı tacirliği anlamını çağrıştıran  bir dizi duygusal tüketimden güç alan herşeyin daha pahalıya satıldığı “piyasanın” karlı güzel günleridir.
Bu ve benzeri günler Anneler’den ziyade ‘para babalari’na yarayan bir ‘sevgi tüketimi’ günü  olarak her yıl daha fazla gereksiz tüketime neden olmaktan,  başka hiç bir şeye yaramamaktadır.   Dolayısıyla  bir kadının   anne olarak yaşadığı her gün  için, verebileceğiniz en büyük ve en ölçüsüz armağan sevgi denbaşka bir şey değildir.  

Anneler gününün kısa tarihi:  1600′lü yıllarda İngilizler’in “Mothering Sunday” (Anneler Pazarı) kutlamalarında gösterdi. Hıristiyanlığın Avrupa’ya yayılmasından sonra “Anneler Pazarı” kutlamaları ruhani bir güç sayılan “Anneler Kilisesi” ni onurlandırmak amacıyla düzenlenmeye başlandı, doğurganlık ve inanç yine bir araya geldi.İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler bu özel günde izinli sayılırlar ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirlerdi. Hatta biraz da hıristiyan aleminin yortu geleneğinin etkisiyle olsa gerek “mothering cake” adını verdikleri bir tür pasta götürme adeti yerleşmişti. Hıristiyanlığın Avrupa’da yaygınlaşmasından sonra bu kutlama, onlara hayat veren ve kötülüklerden koruyan ruhani bir güç sayılan “Anneler Kilisesi” ni onurlandırmak amacıyla değişti. 
Zamanla kilise festivali Anneler pazarı kutlamaları ile birleşerek, beraber kutlanmaya başlandı Anneler Günü resmi olarak ise ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde 1872 yılında kutlandı. Şair Julia Ward Howe bundan böyle her Paskalya Yortusu’nun dördüncü Pazarı’na denk gelen tarihin kendi şehrinde Anneler Günü olarak kutlanacağını ilan etti. Philedelphia’da yaşayan Ana Jarvis adındaki genç kız, annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci Pazar’ının tüm eyalette “Anneler Günü” olarak kutlanmasını istedi. Politikacılara, bakanlara ve iş adamlarına kendisine yardımcı olmaları için mektup yazdı. Jarvis’in gösterdiği gayret 1911 yılında semeresini verdi ve her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm eyaletlerinde “Anneler Günü” kutlanması hükümet kararıyla kesinleşti.
Böylece Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının binlerce yıl önce başlattığı gelenek 20. yüzyılın başından itibaren dünya çapında kabul görmüş oldu.
Ülkemizde ise 1955 yılından beri mayıs ayının ikinci pazar gününde anneler günü kutlanıyor.Türkiye, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Avustralya ve Belçika’da da aynı tarih kabul edilmesine rağmen İngiltere’de ve diğer birçok ülkede Anneler Günü ulusça belirlenen değişik tarihlerde kutlanmaktadır.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Kayseri’nin Bunyan ilçesi’nde yasanmış bir olay.

Olay Alfred Hitchcock’un meshur korku filmlerini bile cok gerilerde birakacak kadar tuyler urpertici. Gece bindiginiz otomobilde direksiyonda Kimse yoksa ne...

Kapat