American Baroque ve Mozart 4 Quartets for Strings and Winds Adlı Albümü

Wolfgang Amadeus Mozart Klasik Batı Müziği’nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekarlarından biridir. Yapıtları, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır.

Mozart Kimdir?
Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg kentinde doğmuştur. Babası Leopold Mozart, ablası ise Nannerl Mozart’tır. Babası Leopold Mozart, Salzburg Başpiskoposluğu Saray Orkestrası’nda keman çalan, bir çok besteler ve keman için bir metod yazan bir müzikçiydi. Mozart, henüz çocukken müzik dersleri almaya başladı. Hatta bu dönemde bazı eserler besteledi. Müzik otoriteleri Mozart’ın henüz çocukken bestelediği eserlerde bile müzikal dehasının izlerinin görüldüğünü belirtir.

  1. Oboe Quartet in F (K370) - Allegro (Wolfgang Amadeus Mozart) www.cafrande.org
  2. Oboe Quartet in F (K370) - Adagio (Wolfgang Amadeus Mozart) www.cafrande.org
  3. Oboe Quartet in F (K370) - Rondeau (Wolfgang Amadeus Mozart) www.cafrande.org
  4. Quartet in G (K285a) - Andante (Wolfgang Amadeus Mozart) www.cafrande.org
  5. Quartet in G (K285a) - Tempo di Menuetto (Wolfgang Amadeus Mozart)
  6. Flute Quartet in C (K285b) - Allegro (Wolfgang Amadeus Mozart) www.cafrande.org
  7. Flute Quartet in C (K285b) - Theme and Variations (Wolfgang Amadeus Mozart)
  8. Oboe Quartet in F after K496 - Allegro (Wolfgang Amadeus Mozart) www.cafrande.org
  9. Oboe Quartet in F after K496 - Andante (Wolfgang Amadeus Mozart) www.cafrande.org
  10. Oboe Quartet in F after K496 - Allegretto (Wolfgang Amadeus Mozart) www.cafrande.org

Daha küçük yaşta kendiliğinden çaldığı piyanoda, parçaları babası dikkatle dinliyor, notalarını yazıyordu. Babası onun üstün kabiliyetini bütün dünyaya tanıtabilmek için Avrupa’nın baş kentlerinde uzun bir konser turnesine çıkardı. Dinleyiciler bu sakin tavırlı küçük çocuğun kabiliyetine hayran olmuşlardı. Mozart her gittiği yerde alkış topluyordu. Viyana’ya, Paris’e, Londra’ya gitti. Londra’dayken keman için 6 sonat besteledi. Ayrıca ilk senfonisini de tamamladı.

1762 yılında, Bavyera Elektörlüğü’nün başkenti Münih’te, Bavyera Kurfüstü (Elektör prensi) lll. Maximillian’ ın sarayında konser verdi. Aynı yıl Prag ve Viyana’da da imparatorluk saraylarında konser vermiştir. Konser turu, üç buçuk yıl sürmüştür. Viyana’ya 1767’de giden ikili, burada 1768 yılının kasım ayına kadar kalırlar. Bu gezi sırasında Mozart çiçek hastası olur. Sonradan iyileşmesi babası Leopold tarafından Tanrı’nın oğlu için sevgisini temsil etmektedir.

Salzburg’da geçen bir yıl sonunda, üç kez İtalya’ya yolculuğa çıkmıştır. 1769 kasımından, 1771 martına kadar, 1771’in ağustosundan kasım ayına kadar ve 1772 ekimi 1773 martı arası dönemde Mozart, üç opera besteler: “Mitridate Rè di Ponto” (1770), “Ascanio in Alba” (1771) ve “Lucio Silla” (1772). Üç opera da Milan’da oynanmıştır.

Mozart 21 yaşında Almanya’ya gitti. Bir yandan yeni eserler besteliyor bir yandan da geçimini sağlayabilmek için piyano dersleri veriyordu. Weber adında bir müzikçinin evin de pansiyon olarak oturuyordu. Evin büyük kızı Aloysie’ye aşık olmuştu. Kızın sesi güzel idi ve opera sanatçısı olmak istiyordu. Mozart ona müzik dersleri verirken ileride evlenmek için de sözleşmişti. Yalnız kısa bir süre sonra Mozart konserler vermek üzere Paris’e gitmek zorunda kalınca bu macera da sona erdi. Bir yıl sonra Aloysie Mozart’a olan aşkını çoktan unutmuş kendini tamamen opera sanatına vermişti. Mozart çok üzgün bir halde Salzburg’a döndü ve bol bol eser besteleyerek üzüntüsünü unutmaya çalıştı. 1781’de Weber’lerle Viyana’da karşılaştı. Bu defa da ailenin küçük kızı Constanze’ye aşık olup evlendi.

Evlendikten sonra maddi durumu hiç düzelmeyen ve devamlı borç içinde bir hayat geçirmeye başlamıştır. 1787 yılında yaptığı besteler ile gereken başarıya ulaşamayan Mozart, giderek kötüleşen maddi durumu nedeni ile babası gibi Mozart ta, sarayda müzikçi olmuştur.

Mozart’ın otuzaltı yaşını doldurmadan 5 Aralık 1791’de Viyana’da öldü. Cenazesi fakir cenazeler için uygulanan biçimde kaldırıldı. Mezarının nerede olduğu ise bilinmemektedir. Söylenenlere göre, Mozart’ın tanıdığı insanlar arasından sadece altı kişinin katıldığı katedraldeki cenaze duasından sonra bu küçük kafile şiddetli yağmur nedeniyle mezarlığa kadar tabuta eşlik edemeyince cenaze aceleye getirilerek dilenciler için ayrılan bir mezara gömüldü. En fenası, bütün araştırmalara rağmen bu mezarın yeri öğrenilemedi, tabutun nasıl olup ta sahipsiz kaldığı ise ölüm sebebi gibi hiç bir zaman anlaşılamadı.

American Baroque: Mozart 4 Quartets for Strings and Winds
Spectacular baroque and classical chamber music

American Baroque ve Mozart 4 Quartets for Strings and Winds Song list:
1. Oboe Quartet in F (K370) – Allegro (Wolfgang Amadeus Mozart) (6:33)
2. Oboe Quartet in F (K370) – Adagio (Wolfgang Amadeus Mozart) (3:21)
3. Oboe Quartet in F (K370) – Rondeau (Wolfgang Amadeus Mozart) (4:09)
4. Quartet in G (K285a) – Andante (Wolfgang Amadeus Mozart) (9:09)
5. Quartet in G (K285a) – Tempo di Menuetto (Wolfgang Amadeus Mozart) (3:28)
6. Flute Quartet in C (K285b) – Allegro (Wolfgang Amadeus Mozart) (5:53)
7. Flute Quartet in C (K285b) – Theme and Variations (Wolfgang Amadeus Mozart) (10:05)
8. Oboe Quartet in F after K496 – Allegro (Wolfgang Amadeus Mozart) (9:22)
9. Oboe Quartet in F after K496 – Andante (Wolfgang Amadeus Mozart) (7:02)
10. Oboe Quartet in F after K496 – Allegretto (Wolfgang Amadeus Mozart) (7:35)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz