Altyazı Sinema Dergisi Haziran sayısının dosya konusu “Türkiye’de Emekçi Filmleri”


Altyazı Aylık Sinema Dergisi Haziran sayısının kapağına “Türkiye’de Emekçi Filmleri” dosyasını taşıyor. Bereketli Topraklar Üzerinde’nin vizyona girmesi ve 1-10 Mayıs tarihlerinde üçüncüsü gerçekleştirilen İşçi Filmleri Festivali vesilesiyle hazırlanan emekçi filmleri dosyası  18 sayfadan oluşan kapsamlı bir içerik sunuyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak ‘70’lerde çekilmiş olan emekçi filmleri üzerine yazılmış giriş yazısının ardından, ön plana çıkan emekçi filmleri üzerine çeşitli yazarların kaleme aldığı film yazılarının, İşçi Filmleri Festivali Koordinatörü Önder Özdemir ve festivalde onur ödülü alan Ahmet Soner’le yapılmış söyleşilerin ve festivalde gösterilen belgesellerin değerlendirildiği bir yazının da bulunduğu zengin dosya, her daim el altında bulunması gereken kısa bir arşiv niteliğinde.

Derginin ‘Vizyon’ sayfalarında Todd Haynes’in Bob Dylan güzellemesi Beni Orada Arama’ya da geniş yer ayrılıyor. Beni Orada Arama, Haynes’in kimlik meselesine getirdiği bakışı ele alan bir analizin yanı sıra Bob Dylan’ın farklı yönlerini temsil eden karakterlere ve filmin müziklerine dair bilgilendirici yazılarla mercek altına alınıyor. Meksika yapımı Yasak Bölge ise ülkedeki sinema üretimi bağlamı üzerinden, bir söyleşiyle birlikte ele alınıyor. ‘Vizyon’ bölümünde Emre Akay ve Hasan Yalaz’ın çektiği bağımsız yapım Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi üzerine Tuğra Kaftancıoğlu ile yapılmış söyleşiyi de bulmak mümkün.
Derginin ‘Vizyon Ötesi’ sayfalarında, dünyanın  ünlü görüntü yönetmenlerinden Michael Ballhaus ve kurmaca ile belgesel arasında gezinen Bunu Gerçekten Yapmalı Mıyım? filminin yönetmeni İsmail Necmi ile gerçekleştirilen söyleşiler yer alıyor. ‘Bunu Gerçekten Yapmalı Mıyım?’ söyleşisi, Feride Çiçekoğlu ve Fatih Özgüven’in film üzerine kaleme aldıkları kısa yazılarla destekleniyor. 8. Bolonya İnsan Hakları Film Festivali ve Cannes Film Festivali’nde gösterilen filmlerin değerlendirme yazılarının bulunduğu bu sayfalarda, geçen ay kaybettiğimiz usta yapımcı Kadri Yurtadap’ı da anıyoruz.
Altyazı’nın, edebiyatla sinemayı buluşturan köşesi Cin Aynası’nda bu ay oyuncu Rıza Akın’ın yazdığı bir hikayeyi okumak mümkün. Derginin bir diğer köşesi Benim Sinemalarım’da ise Yılmaz Güney’in yazdığı ve Zeki Ökten’in yönettiği Sürü filmi ile ilgili inceleme yazısını okuyabilirsiniz.
Altyazı’nın ‘Eleştiri’ sayfalarında ise Utanç, Düello, Iron Man, Lütfen Başa Sarın, Tehlikeli Oyun ve Karanlığın Gölgesinde filmleri üzerine yazılmış yazılar bulunmakta. Derginin sarı sayfalarında, bu ay üçüncü kez yayınlanan çizgi-sinema köşesi ‘Sinerjik Dilemma’ da yer alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz