Altın Portakal’da En İyi Film ödülünü “Pazar” (Bir Ticaret Masalı) aldı

 

45. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller verildi. Yönetmen Ben Hopkins’in “Pazar-Bir Ticaret Masalı”, ulusal uzun metraj yarışmasında en iyi film ödülünü aldı. Zaim en iyi yönetmen, Yeşilçay en iyi kadın oyuncu, Ayaydın en iyi erkek oyuncu ödüllerini aldı. “Sonbahar”ın yönetmeni Alper, NETPAC ödülünü işkence sonucu ölen Çeber’in annesine adadı.

Mickey Rourke, Kevin Spacey, Muhterem Nur, Eşref Kolçak ve Yücel Çakmaklı’ya da onur ödülleri verildi. Sinema ve Sanata Katkı Ödülü’nü Marisa Tomei alırken, yapımcı Michael J. Warner’a da onur ödülü verildi. Oyuncu Adrien Brody’ye de katılımından dolayı Altın Portakal heykelciği verildi. 

 

 

Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen törende Avrasya Film Festivali, SİYAD, NETPAC ve Sinema Eleştirmenleri ödülleri de verildi.

Altın Portakal’ı kazanan adlar şöyle
En iyi yönetmen Zaim
En İyi Film: Pazar-Bir Ticaret Masalı (Ben Hopkins)
Altın Portakal SİYAD En İyi Film Ödülü: Hayat Var (Reha Demir)
Yurtiçi Kargo Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Nokta (Derviş Zaim)
Behlül Dal Digitürk Genç Yetenek Jüri Özel Ödülü: Aydın Bulut (Başka Semtin Çocukları)
En İyi Yönetmen: Derviş Zaim (Nokta)
En İyi Senaryo: Ben Hopkins, (Pazar-Bir Ticaret Masalı)
En İyi Müzik: Mazlum Çimen (Nokta)
En İyi Kadın Oyuncu: Nurgül Yeşilçay (Vicdan)
En İyi Erkek Oyuncu: Tayanç Ayaydın (Pazar-Bir Ticaret Masalı)
En İyi Sanat Yönetmeni: Türker İşçi (Başka Semtin Çocukları)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Zekeriya Kurtuluş (Vicdan)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Övül Avkıran (Pandora’nın Kutusu)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Volga Sorgu Tekinoğlu (Başka Semtin Çocukları)
En İyi Kurgu: Mustafa Preşeva (Vicdan)
En İyi Laboratuvar: Fono Film (Gökten Üç Elma Düştü-Vicdan)
En İyi Özel Efekt: Burak Balkan (Üç Maymun)
En İyi Belgesel: Adakale Sözlerim Çoktur (İsmet Arasan)
Kısa Film Ödülü: Gemeinschaft (Özlem Akın)
Kısa Film Jüri Özel Ödülü: Nefes (Cüneyt Birol)

Çeber’in annesine adanan ödül
NETPAC ödülünü “Sonbahar” filmiyle alan yönetmen Özcan Alper, filminde F tipi cezaevlerinde yaşananları anlattığını söyledi; “Ne yazık ki sokakta, dışarıda bizim kadar şanslı olmayan bir genç, karakolda ve cezaevinde dövülerek öldürüldü. Bu ödülü bizim kadar şanslı olmayan Engin Çeber’in annesine ithaf etmek istiyorum” dedi. Çeber, İstinye Kararkolu ve Metris cezaevinde yapılan işkencenin ardından 10 Ekim’de hastanede hayatını kaybetmişti.

Gecede 4. Uluslararası Avrasya Film Festivali’nin ödülleri de açıklandı. Yönetmen Paul Verhoeven’ın başkanlığındaki jüri, en iyi yönetmen ödülünü “Bitmeyen Yürüyüş” için Hirokazu Koreeda’ya verdi. “En İyi Film” ödülünün sahibi Karim Dridi’nin yönetmenliğini yaptığı “Khamsa” oldu.

Festivalde bu yıl ilk kez verilen Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ödülünüyse “Üç Maymun” aldı.

“Sinema Eleştirmenleri Ödülü”nü Derviş Zaim’in “Nokta” filmi alırken, “Senaryo Geliştirme Ödülü”nün sahibi de “El Yazısı”nın senaristi Ali Vatansever oldu.

‘Türk filmi mi?’ tartışması
“Pazar-Bir Ticaret Masalı”nın galasında Hopkins, “Filmim, bir Türk filmi. Türkiye’de geçiyor. İngiliz bir yönetmen olarak Türk kültürünün otantik özellikleri ile geniş kitlelere ulaşacak evrensel bir film yapmak istedim” demişti. Buna karşın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik ekibin yabancı olması nedeniyle filmi Türk filmi olarak kabul etmediğini bildirmişti.

Kolçak yasayı eleştirdi: beyin özürlüler
Oyuncu Kolçak “Bu yıl sinemamız bir kanuna kavuştu. Yalnız beyin özürlüler tarafından hazırlanan bir kanunla karşılaştık. Hazırlanan kanunda yapımcı var, yönetmen, senarist, müzisyen, kameraman var, oyuncu yok efendim” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yasanın bu yıl değil, 2002’de çıktığını, eksiklikleri tamamlamaya çalıştıklarını söyledi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz