Uras’ın Muazzam İlericilik Potansiyeli – KAAN ARSLANOĞLU

“Peki siz hiç dönek bir eski liberal gördünüz mü? Düşünün. Hayır, bulamazsınız, görmemişsinizdir. Çünkü bir liberal dönemez. Niye dönemez, çünkü ondan gericisi zaten yoktur. Örneğin Murat Belge, Taraf’a geçti, dönebildi mi? Dönemedi. İstese de mümkün değil. Liberalliğin günümüzün en gerici akımı olduğunu sanırım bundan iyi kanıtlayan bir gerçek de yoktur”

Ufuk Uras ve benzeri sol liberallerin önlerinde uçsuz bucaksız ilericilik imkanları uzanıyor. Akıl, bilgi, vicdan doğrultusunda veya bunlardan sadece biri için atacakları en ufak adım onları asrın devrimcisi yapabilir. Zira, siyasal dizilişte kendilerinden gericisi bulunmuyor.

Uras ve benzerlerini izlerken hayli eğlendiğim doğru, fakat bu yazıda gülmece yapmıyorum. Savı iddialı buluyorsanız, hadi o zaman karşılaştıralım sol liberalliği öteki gerici akımlarla.

Derin devlet, Susurluk çetesi falan mı dediniz? Tamam da bu güç tek siyasal temsil göstermiyor ki. İçinde merkez sağın, aşırı sağın, hatta merkez solun değişik kanatlarından insanlar bulunduğu gibi, PKK ve birtakım sol örgütler bünyesindeki ajanlar ve onlardan çıkan itirafçılar da bu hem somut hem soyut yapıda önemli bir oran gösteriyor. MHP mi dediniz? MHP’nin pek çok konuda liberallerden daha liberal tavır aldığı ortada. Peki MHP’nin Amerikan karşıtlığı? Liberaller MHP’nin söz konusu niteliğini övmek mi gerektiği, yoksa ona sövmenin mi daha doğru olacağı noktasında kafa karışıklığı yaşıyorlar. MHP yöneticilerinin soyut söylem ötesinde Amerikan karşıtı olmamaları liberallerden herhalde olumlu puan almalarına yol açıyor. Açıkçası fiili Amerikan işbirlikçiliğinde sol liberaller MHP’yi geride bırakmış durumdalar.

Liberaller BBP’den bahsedilmesini istemezler herhalde, onlarla karşılaştırılmalarını hiç kaldıramazlar. Birçok namussuz katliamda BBP suçlanıyor. Onlar bu suçları doğrudan kabullenmiyorlar gerçi. Ama cinayetlerin arkasındaki düşünceyi açık açık savunuyorlar. Bu kara dürüstlük sol liberallerin hiçbir zaman ulaşamayacakları bir haslet. Onlar daima yalanı, kıvırtmayı, herkese farklı mesajlar vermeyi yeğliyorlar. AKP? Ciddi çatışmalarda daima AKP yanında yer alan liberal solcular bir de bunu sol adına yaptıklarından daha zararlı sayılmazlar mı?

Ya darbeciler? Gericilikte darbecilerle karşılaştırılmak Uras, Çalışlar, Belge, İnsel gibileri herhalde çıldırtır. Telaşlanmasınlar, darbecilerden de gerici olduklarını düşünmüyorum. Çünkü onların söyledikleri darbe ve darbeciler zaten yok. Var olmayan bir şeyden daha gerici tavır almak maddeten mümkün değil. Ama darbe söylemiyle takındıkları tutum Uras gibileri gericinin de gericisi yapıyor. Onları muhbir vatandaş durumuna düşürüyor. Liberallerimiz bu ülkede her gün Amerikan darbesi yapılırken emekli darbesi çığırtkanlıklarıyla Amerikan işbirlikçiliğinde sınır tanımadıklarını gösteriyorlar.

Bunu söylemekle darbeci mi oluyoruz, operasyonda tutuklananların hepsini savunur konuma mı düşüyoruz? Uras gibiler bundan pek eminler. Ama onlar adına üzgünüz, gerçek hiç öyle değil. Gözaltına alınanların bir bölümü zaten serbest bırakıldı. Tutuklananların bazıları hakikaten çeşitli suçlar işlemiş, derin devlete çalışmış olabilirler. Fakat yaptıkları değişik etkinliklerin darbeyle ilgisi bulunmuyor. Operasyonun arkasındaki siyasal amaçla Uras’ın görünen darbe karşıtı amaçları tamamen farklı. Ama Uras’ın açık söylemediği amaçla Türkiye’deki tüm gerici güçlerin ortak amacı aynı. Ülkedeki Amerikan karşıtlığını zayıflatmak, ABD ve AB karşıtlarını sindirip korkutmak.

Peki siz hiç dönek bir eski liberal gördünüz mü? Düşünün. Hayır, bulamazsınız, görmemişsinizdir. Çünkü bir liberal dönemez. Niye dönemez, çünkü ondan gericisi zaten yoktur. Örneğin Belge, Taraf’a geçti, dönebildi mi? Dönemedi. İstese de mümkün değil. Liberalliğin günümüzün en gerici akımı olduğunu sanırım bundan iyi kanıtlayan bir gerçek de yoktur.

Sağ dururken solla neden uğraşıyorsun? “Sol içi” eleştirilerde ilk elden bu sorulur. Ayrıca şöyle bir aydınlatıcı! açıklama getirilir. “Saldırdığın insanlar muhalif insanlar, solcu insanlar, birleşeceğiniz yerde yine birbirinizi yiyorsunuz!” Yıllardan beri yinelediğim yanıtı veriyorum: Bir Uras’ın, Bir Pamuk’un, bir Belge’nin muhalefette durduğunu kim söylüyor: Kendileri ve kandırdıkları çevreler. Ne ki, daha ne kadar, nasıl iktidarda otursunlar!? Daha ne kadar? Üstelik en ballı böreklisi, hem muhalif görünüp hem iktidarda yer almak değil mi. Oligarşi, ABD, AB düşünceye karşı sadece cinayeti, hücreyi kullanmıyor; değişik yollarla satın alıyor, içine katıyor ki, entelejansiyayı iyi yönetebilsin. Sermaye medyasının, sermaye edebiyatının önde gelen isimlerinin dörtte üçünden fazlası liberaldir. Rastlantı mıdır?

Kısmetse bir dahaki hafta, liberalizm hastalığına yakalananların iyileşmesi mümkün müdür ve bir de liberallerin klasik faşizmden esinli propaganda taktiklerinin belli başlı özellikleri nelerdir; bunlardan bahsedeceğim.

Kaynak: soL 11/07/2008

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Şair Akıldan Korkmamalıdır – Bertolt Brecht

Güzellik kavramı olmadan işin içinden çıkamayacağımız ortadadır. Bu kavrama gereksinmek yüz karası değildir, ama yine de kişiyi kararsızlığa iter.  Şiir,...

Kapat