Suavi, Gül’le Diken Arasında (2011) adlı albümü ile cafrande.org’ta

0
36


Özgün müziğin ülkemizde en çok dinlenen ve beğenilen sanatçılarından biri olan Suavi  Sanat hayatının 44. yılında  çıkardığı Gülle Diken Arasında sanatçının yeni albümü 15 seçilmiş eserden oluşuyor.  Çalışmalarında kendi söz ve müziklerinin yanı sıra  Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Rıfat Ilgaz ve Hasan Hüseyin gibi önemli şairlerimizin şiirlerini besteledi. Sen De Başını Alıp Gitme, Drama Yolları, Tükendim gibi şarkılarıyla yıllarca dillerden düşmeyen  sanatçı  politik tavrı ve tutarlığılığı ile de sevildi. 

 

Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Gül’le Diken Arasında adlı albümdeyer alan eserler
01. Suavi – Yıllar Sonra  02. Suavi – Uçurum Var Aramızda  03. Suavi – Yalıçapkını  04. Suavi – Olmaz Olsun  05. Suavi – Pazar  06. Suavi – Hasret Türküsü  07. Suavi – Yapayalnızım  08. Suavi – Tükenme  09. Suavi – Mavi Kanatlı Uçurtma  10. Suavi – Bilmelisin  11. Suavi – Eyvah  12. Suavi – Hasretimdin Sen Oysa  13. Suavi – Unutamadığımsın  14. Suavi – İki Gözüm İki Çeşme 15. Suavi – Özleyiş

Suavi
Asıl adı Suavi Saygan (1953-Kırıkkale) olan Türk özgün Müzik sanatçısı. Memur bir baba ile ev hanımı bir annenin dört çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Suavi nin çocukluğu Kırıkkale de geçer.Kırıkkale de meçhuller grubunu kurar ve aktif müzik hayatına başlar.1968-1972 yıllarında üniversite öğrenciliği sırasında Ankara’da gece kulüplerinde değişik grup ve müzisyenlerle çaldı, söyledi. Okul giderlerini böylece karşılayan Suavi, aynı yıllarda kendi şarkılarını ve grubunu da oluşturmaya başlamıştı.

ODTÜ Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra uzun yıllar orkestralarda bateri ve gitar çaldı, solistlik yaptı. Beyaz Güvercin İstanbul Yarışması’nda İki Gözüm İki Çeşme şarkısıyla ikinci oldu. Suavi, 1996 yılında da TRT’de Altın Anten yarışmasında “Yalıçapkını” isimli eseriyle birinci olup Kazakistan Almaata’da 24 ülkenin katıldığı Asya’nın Sesi (Voice Of Asia) yarışmasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Yarışmada jüri tarafından beş yıldır kimsenin layık görülmediği ve birincinin de üstünde kabul edilebilecek “Grand Prix” ödülünü aldı fakat bu kendi ülkesinin medyasında pek yer almadı. 1997 yılında Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda De Lan şarkısıyla profesyonel kategoride en iyi besteci ve en iyi profesyonel yorumcu seçildi. Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi önemli isimlerin şiirlerini besteledi. Sigara kullanmayan sanatçı dağcılık ve dalgıçlık yapmaktadır. Profesyonel bir balık adam olan Suavi, 12 yıldır kendi grubu ile çalıyor, 44 yıldır müzik ile uğraşıyor.

Suavi albümleri
Deli gönlüm, Yıllar sonra (Aydın mısın?),  Yalıçapkını, Tükenme, Çığlık Çığlığa ve Gül’le Diken Arasında

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz