Ali Baran, “Teberik” adlı albümünden ezgilerle cafrande.org’ta

Ali Baran
Yaşadığı bölgede tanınan bir halk ozanının oğlu olarak 1956`da Dersim- Hozatta doğdu. Düğün ve eylencelerde saz, seman ve cümbüş çalan, Kürtçe, Zazaca şarkılar, Türkçe türküler söyleyen babasından etkilendi. Küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başladı. Kürt – Alevi Müziği ile iç içe olan bir evde büyüyen Baran, 6-7 yaşında davul çalar, 12 yaşında ise saz çalma ya başlar. Orta Okulu Elazığda okur, Elazığ Halkevi ile iliski kurar. Lise döneminde burada tiyatroda ve foklör çalışmalarında yer alır. Siyasi nedenle 1973 ten Elağız’da okuldan uzaklaştırılır.

[youlist pid=”PLVHV9f_aPOactP5_lAcQYAWvqr5sw1BRN”]
≡ Oynatma listesi seçeneğinden dinlemek istediğiniz şarkıyı seçebilirsiniz.

Ali Baran, 1973 yılında  Almanya’ya gider. ilk defa 1976 `da Hozatta sahne de Kürtçe Türkü okur. Sonrasında polisin takibinden kurtulmaz, bir kaç defa içeri alınır. 1977 yılında Diyarbakırda Dilan sinamasında verdiği Kürtçe  konserden sonra tutuklanır. Bir süre hapiste kalır. 1978`de Almanya’ya kaşmak zorunda kalır.  Karlsruhede Üniversitesinde kimya okur. 1982 Askeri darbe`de ilk 12 kişiyle (M.Demirag, S.Yurdatapan ve bazı sendikacılar) birlikte vatandaşlıktan çıkarılır.
1992 den sonra Baran Alman Pasaportuyla 14 yıllık sürgünden sonra M.Demirag – S.Yurdatapan ile birlikte Türkiye’ye gelir.

‘Lo ware’ (1981), ‘Deriye Hepisxane’ (1984), ‘Ey Dersime’ (1987), ‘Helepçe u Zindan’ (1989), Çene Çene (1992) ‘Deste ma’ ve ‘Evina me’ (2000) adlarında çıkmış sekiz albümü var.

2 Yorumlar

  1. Ali Baran ı ilk keşfettiğimde çok etkilenmiştim, hüzün dolu sesi Kürtçe ile bütünleşen müziği ile Kürt müziğinde yerini almıştır. Çalışmalarını heyecanla bekliyorum…

  2. Sözün yetmediği değerler vardır.Duygularımızın derinliklerinde biriken,içerisinde hüzün var, mutluluk var, özlem var, sevda var, aşk var.Hani barmak uçlarınla değme dercesine harmanlanmış deli deli göz yaşı var.Lal olan dillerin duydu ifadesi..Kutluyorum, çalışmalarında başarılar..

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz