Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble ‘Vatanam Iran’ Albümü

4
18

Fars müziğinde önemli bir yere ve saygınlığa sahip olan Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble  “Vatanam Iran” albümünü aşağıdan online dinleyebilirsiniz.
1947 yılında Gorgan’da (kuzey İran) doğan Ohammad Reza abisinin desteği ile müzikle ilgilenmeye başladı. İranın ünlü bir çok müzisyeninden ders aldı. 1964’te İran’ın genç müzisyenler festivalinde ilk ödülü kazanarak yeteneğini gösterdi. Sonraki yıl çeşitli orkestralarla işbirliğine batı klasik müzik ve kemanı çalıştı. Abdollah Davamiydi’den Hormozi ve Radif öğrendi.

Daha sonra Tahran üniversitesi güzel sanatların fakültesini kazanan, Lotfi,  Nour Ali Boroumand’ın öğrencisi oldu. Bir solist ve bir şef olarak geleneksel İran müziğini icra etti. Ulusal radyo ve televizyon için halk müziğini araştırmaları yaptı. Bu yıllarda zihinsel engelli çocuklar için eğitim verdi.
1973’te mezun olmaktan sonra, radyo ve televizyon için çalışmalarını sürdürdü. 1978 ve 1980’in arasında, Lotfi, Tahran üniversitesi konservatuar bölüm başkanlığı yaptı.
Daha yerleştiği ve iki yıl boyunca oturduğu İtalya’da çeşitli konserler verdi . 1986’dan beri Abd. yaşayan. Mohammad Reza Shajarian, Shahram Nazeri, Hossein Alizadeh , Parviz Meshkatian. Lotfi, gibi büyük İranın en büyük çağdaş ustalarının biridir.
20 yılda, İran geleneksel (klasik) müziğin devrim yapan büyük figürlerin arasındadır. Halk öğeleriyle klasiği birleştirmekle getirdiği yenilikçi yaklaşım, müzik ve teknik açıdan çok yaşlı bir geleneğe yeni bir canlılığı entegre etti. Yaratıcılığı ve köklü kalitesiyle İranlı müzik estetiğine yeni bir bakış getirdi

Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 01 Pish Daramad
Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 02 Taknavazi Setar
Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 03 Chahar Mezrab
Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 04 Saz o Avaz
Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 05 Zarbi Owj
Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 06 Saz o Avaz
Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 07 Vatanam Iran
Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 08 Saz o Avaz
Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 09 Tasnif Mojdeh
Mohammad Reza Lotfi & Sheyda Ensemble – Vatanam Iran – 10 Reng

4 Yorumlar

  1. harika ve muhteşem elinize sağlık , insanı alıp nerelere götürüyor , şahane

  2. Ne yazık ki daha önce tanışamamışım. Ne derin ne duygulu ne güzel müzik öyle. dinlememize ve tanımamıza vesile olan herkese binlerce kez teşekkürler

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz