Memleket özlemi ve sanatsal başarılarla dolu kısa bir hayat öyküsü, Chopin (Şopen) ve eserleri


Dünyanın en önemli klasik müzik sanatçılarından biri olan Chopin (Şopen), 2 Kasım 1830 akşamı Polonya’dan ayrılmak zorunda kaldıktan kısacık yaşamının sonuna kadar memleket hasreti ile yanıp tutuştu. Doğduğu köyle vedalaştığında köylülerin ona gümüş  kupa içinde verdiği bir avuç toprağı ve yurdunu unutmamasını istemelerini hiç aklından çıkarmayıp, kendisine verilen bu toprağı her zaman  yanına aldı.  Sanatını geliştirmek, ve Polonya’nın adını duyurmak için Parise gittikten  kısa süre sonra ülkesi işgal edilince arkadaşlarının yanında olmak için geri dönmek istedi. Fakat ailesi ve dostları onun Polonya’nın bağımsızlık mücadelesini savaşarak değil, eserleriyle vermesi gerektiğine inandırdı. 39 yaşında (1849) Pariste veren hastalığından öldüğü zaman cenazesinde vasiyeti üzerine Mozart’ın Ölüm Duası okundu. Gene isteği üzerine,  kalbi bedeninden çıkartılarak özlemiyle yaşadığı memleketi Polonya’ya gönderildi.

Fryderik Franciszek Chopin’nin bazı eserlerini mp3 olarak indirebilirsiniz

Funeral March (Guitar) (1.7 Mb.) ………………………………..DİNLE
Prelude in E minor Op.24 No.4 (2.06Mb.) …………………..DİNLE
Fantasie Impromptu Op.66 (4.47 Mb.)……………………….DİNLE
Polonaise No.6 A Flat Major Op.53 (Heroic) (6.4 Mb.)….DİNLE
Ballade No.1 Op.23 G minor (8.04 Mb.) …………………….DİNLE
Prelude – Raindrop (5.7 Mb.)……………………………….DİNLE
Nocturne in C-sharp Minor (The Pianist) (2.67 Mb.)……DİNLE
Nocturne Op.55 No.2 (4.31 Mb.)……………………………….DİNLE
Piano Nocturne in Ebm (3.72 Mb.)……………………………….DİNLE
Etude No.3 (3.98 Mb.)……………………………………………….DİNLE
Prelude No.16 B Moll Presto Con Fuoco (1.01 Mb.)………….DİNLE
Waltz in c-sharp minor Op.64 No.2 (2.91 Mb.)……………….DİNLE

Kısaca hayatı ve sanatı

Fransız göçmen Nicolas Chopin ile Polonyalı Justine’nin üçüncü çocukları olarak 1810da polonyanın Varşova yakınlarında ki Zelazova-Vola köyünde doğdu.
Frederic doğduktan birkaç ay sonra Chopin ailesi Varşovaya taşındı. Fransızca öğretmenliği yapan babasından Fransızca öğrenirken bir yandan da annesinden piyano dersleri alıyordu.
Aile içinde iyi bir şekilde eğitilen, şefkatle korunan ve müziğe yöneltilen Chopin, 8 yaşındayken salonlarda konserler vererek Varşovada üstün yetenekli harika çocuk olarak tanınamaya başladı.
Chopin 5 yıl Bohemyalı piyanist Zyvnydan piyano dersleri aldı.Ancak 12 yaşındayken öğretmeni artık benden öğrenebileceği bir şey kalmadı diyerek dersleri kesti.
Chopin kendini yetiştirmek için büyük bir gayretle çalışmasını sürdürdü.Liseyi bitirdi ve Varşova Konservatuarı’na yazıldı.Öğrenimini Profesör Elsner üstlendi.Bu devrede genç Chopinin ünü bütün Polonyaya yayılmaya başladı.
Profesör Elsner ile birlikte Chopin 1829 yılında viyanaya gitti.Bu müzik kentinin opera binasında iki büyük konser vererek üstün başatılar kazandı. Polonyanın en büyük piyanisti ve bestecisi kabul edildi.
1830 yılı ülkesinden ayrılma karasızlığıyla geçti. Sonunda kalbini Polonyada bırakarak parise gitmek üzere Varşova’dan ayrıldı. Viyanaya geldi.
Viyanada kaldığı uzun süre için La Minör Etüdünü (İhtilal Etüdü)nü ve larını yazdı.
Yeteneği küçük yaşta beliren ve genç yaşta olgunlaşan bu müzisyen de çalışma yolunu tutmak zorunda kaldı. Beethoven’in öldüğü sene Joseph Elsner’in öğrencisi olarak Varşova’da genel dikkat ve ilgiyi üzerine çekti. Viyana’da kaldıktan sonra Temmuz Devrimi sırasında Paris’e geldi. Orada piyanist olarak ünlendi ve adı Avrupa’nın her tarafına yayıldı. Besteciliği de orada gelişti ve yükseldi. 1837-1847 arasında Fransız yazar George Sand (Barones Dudevant) ile inişli çıkışlı bir ilişki yaşadı. (1) Fransız başkentinde Cherubini, Mendelssohn, Liszt, Meyerbeer ve Berlioz gibi ünlü müzisyenlerle tanıştı.Chopinin ünü avrupada yayılmaya başladı.
1835de Karlsbad iline giderek 5 yıldan beri görmediği anne ve babasıyla buluştu.Üç hafta beraber kaldıktan sonra ayrıldılar ve bir daha görüşemediler.
1837 yılında Liszt, Chopini Fransız kadın yazarı George Sandla tanıştırdı. Aralarındaki ilişki 10 yıl sürdü. Beraber geçen yıllar, Chopinin sanat hayatında çok verimli oldu.
16 Şubat 1948 akşamı Pariste, Pleyel Konser Salonunda verdiği son konseri başarısının zaferiydi.
Chopin 17 Ekim 1849 Çarşamba günü henüz 39 yaşında iken Verem (Tüberkiloz)  hastalığından Pariste öldü. Cenazesinde vasiyeti üzerine Mozartın Ölüm Duası okundu. Gene isteği üzerine, öldükten sonra kalbi çıkarılarak Polonyaya gönderildi.

Başlıca eserleri: Piyano Konçertosu No 1, Piyano Konçertosu No 2, Cenaze Marşı, Piyano Sonatı No 3, Fantasie İmpromptu, Noktürn No 1,Noktürn No 2,Grande Valse Brilliante, Vals No 6, Vals No 7, Mazurka No 5, Polonez No 3, Polonez No 6, Prelüd No 15, Etüd No 3, Etüd No 5, Etüd No 12, Balad No 1.

(1) Varşova’da ilk büyük aşkını da yaşadığı Konstantia onu bırakıp zengin bir adamla evlenince, yaşadığı bu karşılıksız aşkın ardından hüzün adeta kimliğinin bir parçası oldu. Daha sonra Maria ve Potozhka’yla yaşadığı, hayal kırıklığıyla sonuçlanan ilişkilerinin ardından Chopin’i Lizst, ünlü yazar George Sand ile (Aurore Dudevant) tanıştırdı. Chopin, Sand’i gördüğünde aşık olmaktan çok şaşırmıştı. 3 çocuk annesi ve kendisinden 6 yaş büyük olan bu kadın, toplumun genel kurallarını küçümsüyor, tepkisini erkek kıyafetleri giyerek gösteriyordu. Ancak zamanla aralarında oldukça tutkulu bir aşk başladı. 1839’da çift birlikte Mallorca’ya gitti. 24 prelüdünün büyük kısmını bu dönemde tamamladı. 1847 yılına kadar Sand’in Nohant’taki evinde birlikte yaşadılar. George Sand, sağlığı oldukça bozulan Chopin’e bir çeşit annelik yapıyordu. Sağlığına rağmen, bu yıllar Chopin’in en verimli olduğu, en güzel eserlerini yazdığı yıllardır.

Referanslar;

AnaBritannica, Müzik Kılavuzu, Müzik Ansiklopedisi, Dünyaca Ünlü Müzisyenler De Çocuktu, wikipedia, Beethovenlives

6 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz