Klasik müzik bestecisi ve piyano virtüözü; Joaquín Rodrigo ve eserleri

Joaquín Rodrigo Vidre ( 22 Kasım 1901 — 6 Temmuz 1999) Erken bir yaşta kör olmasına rağmen, büyük başarılar kazandı. Rodrigo’nun, ünlü bestecilerin arasında, klasik gitar çalışmalarının en özel olduğu düşünülür. Rodrigo’nun Gitar Konçertosu olarak da bilinen Concierto de Aranjuez, isimli repertuarı İspanyol müzik ve gitar konçerto arasında önemli sayılır.

Valencia, Sagunto’da doğdu. Difteriye yakalandıktan sonra yaklaşık üç yaşında görme yetisini kaybetti. Sekiz yaşında solfej, piyano ve keman eğitimine başladı. On altı yaşında armoni ve kompozisyon dersleri aldı. Beklenilenin aksine, gitar repertuarları için evrensel bir müzik aleti olarak saygınlık kazanmış, İspanyol gitarlarını hiç bir zaman çok iyi çalamadı.


Sonraki esere geçmek için >|eser seçmek için [>] işaretine basınız.

Deniz Gezmiş ve diğerlerinin idam edilmeden önce son istekleri üzerine farklı iddialar vardır:
Örneğin; Deniz Gezmiş’in Joaquín Rodrigo’nun Aranjuez konçertosunu (muhtemelen Adagio’sunu) dinlemek ve bir bardak demli çay içmek istediği söylenir. Yazar Erdal Öz’ün Gezmiş’le yaptığı görüşmelerde tuttuğu ve Gülünün Solduğu Akşam eserinde bulunan notlara göre Gezmiş idamını bu şekilde düşünmüştür. Fakat yine aynı eserde bulunan notlara göre avukatının anlattığı idam anında bu istek geçmemektedir.

“Klasik müzik bestecisi ve piyano virtüözü; Joaquín Rodrigo ve eserleri” üzerine 2 yorum

  1. cejnawe pirozbe ez jobo kılibawe gelek kıfxaşım kılibawey lo dılo

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Aslı Erdoğan: Burası neresi? Ölülerle paylaştığımız ıssız çölümüz…

‘’Çok kötü bir dönem! Korkunç günlerden geçiyoruz!’’ Bayat ve buruk, yalın, yadsınmaz bir cümle. Gün boyu kim bilir kaç kez...

Kapat