Küçük Ada, Büyük Ses Küba ve Devrimin 50. yıldönümü (online dinle)

Karayipler’de 11 milyon nüfuslu küçük bir ada. Ama herkes onun adını biliyor. Dünyada milyonlarca hayranı var. Bir de düşmanları.
Küçük Ada Büyük Ses dizisinde, BBC Küba’nın dünya imgeleminde neden bu kadar güçlü bir yer işgal ettiğini inceliyor.
Fidel Castro’dan Che Guevara’ya, Amerika ile bitmek bilmeyen kavgasından, dünyanın dört bir yanına yardım amacıyla gönderdiği doktorları, öğretmenleri, askerlerine Küba imajını oluşturan unsurları araştırıyor.
BBC’den Alan Little tarafından hazırlanan ve Ebru Doğan’ın Türkçeye uyarladığı; Büyük Ses Küba ve Devrimin dizisinin ses kayıtlarını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Birinci bölüm: Castro  
 – Dinlemek için tıklayın

Diziye 1959’daki Küba Devrimi’ni anlatan Castro’nun sevgilisi Na ty Revuelta ile başlanıyor. Devrim sırasında yalnızca 32 yaşında olan Fidel Castro’nun gençliği, o güne kadar yaptıkları ve derin aile husumeti ile devam ediyor.

İkinci bölüm: Castro ve dünya
– Dinlemek için tıklayın

İkinci bölümde Fidel Castro’nun ve Küba’nın Latin Amerika’daki, Güney Afrika’daki imajına bakılıyor.
Amerikancı Küba düşmanlarının  Kübaya ve Fidele akıl dışı saldırılarına yer veriliyor.
ABD’deki “Küba’ya yaptırım sürsün-dursun” tartışmasına kulak verdikten sonra, soruluyor: Tarihe Castro’nun hangi imajı geçecek: Efsanevi Fidel mi, ulusun yaşlı, hasta babası mı?

Üçüncü bölüm: Che ve Angola’ya müdahale
– Dinlemek için tıklayın

Bu bölümde Küba imajının temel taşlarından birini inceliniyor: Che Guevara. Erken yaşta ölen Che’nin mirası ne olduğuna cevap aranıyor.
Ayrıca Che’den sonra Küba’nın adını Afrika’ya ve ötesine duyuran, 70’lerdeki Angola müdahalesine deyiniliyor.

Dördüncü bölüm: Devrimci hareketler ve tıbbi diplomasi
– Dinlemek için tıklayın

Bu son bölümde ise, Küba modelini uygulayıp hayal kırıklığına uğrayan bir devrimci hareketin liderlerini dinleyerek başlıyor.
Daha sonra Kübalı sağlık ekiplerinin Pakistan depreminde oynadığı rolü inceliyor, “tıbbi diplomasi” iddialarını araştırıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz