KÜBA’NIN MÜZİK DÜNYASINA ARMAĞANI: BUENA VİSTA SOCİAL CLUB VE SEVİLEN ESERLERİ

653

Küba’nın müzik dünyasına armağanı, efsanevi Buena Vista Social Club Ry Cooder tarafından 1940 yıllarda biraraya getirilen  Kübalı müzisyenler tarafından kuruldu. 12 kişiden oluşan grup kısa sürede Kübada daha sonra Latin Amerika ve sonrasında bütün dünyada tanındı.

Alman yönetmen Wim Wenders 1999 yılında yaşları 90’lara dayanan grubun bir belgesel film çekti. Buena Vista Social Club’ün bügün üyelerinin birkaçı yaşamamaktadır.

Grup üyelerinden bazıları

Alternatif link >

Manuel ‘Guajiro’ Mirabal (Trompet)
Guajiro, 50 yılı aşkın süredir Küba müzik sahnesinin en önemli isimlerinden biridir ve bu süre boyunca Küba’nın en önemli müzisyenleriyle gerek albümlerinde gerek sahnede beraber çalışmıştır. Guajiro, World Circuit etiketiyle 1996 yılında Havana merkezli yayınlanan ve büyük başarı sağlayan üç önemli albümde de yer almıştır, bu albümler; Afro-Cuban All Stars ile ‘A Toda Cuba Le Gusta’, ‘Buena Vista Social Club’, ve ‘Introducing Rubén González’. Buena Vista serilerinin en önemli üyelerinden olan ve Ibrahim Ferrer’in turne ekibinde de yer alan bu önemli müzisyen, 2004 yılında Latin Grammy ödüllerine aday olan Buena Vista Social Club™ Presents Manuel Guajiro Mirabal adlı albümünü yayınlamıştır.

Jesus “Aguaje” Ramos (Trombon)
Aguaje, 1951 yılında, National School of Arts adlı okulda müzik eğitimine başladığı yer olan Pinar del Rio’da dünyaya geldi. 1979 yılına kadar yerel gruplarda trombon çalan Aguaje, sonradan Havana’ya yerleşti ve bayan üyelerden oluşan üçlü Los D’Aida adlı grupta çalmaya başladı. Aynı sene “Estrellas de Areito” kayıtlarında da yer aldı. Aguaje, World Circuit Recordings etiketiyle yayınlanan Buena Vista Social Club ve Afro-Cuban Stars albümlerinde yer aldığı gibi, Ibrahim Ferrer, Rubén González ve Omara Portuondo ile turnelerde bulundu. Kendisi aynı zamanda Rubén González’in müzik direktörlüğünü üstlendi. 1997’den beri de Buena Vista Social Club projeleri kapsamında müzik çalışıyor.

Manuel Galbán (Gitar ve Klavye)
Manuel Galban, o bir gitarist, bir piyanist, bir klavyeci ve aynı zamanda aranjör, Cuba müziğinde tabiri caizse bir “okul”dur. Kendisi yıllarca, Küba’nın en önemli gruplarından Los Zafiros’un müzik direktörlüğünü yapmıştır. Galban liderliğinde grup, Küba sounduna eklektik doo-wop, balladlar, bolerolar, soul, samba, rumba ve twist gibi farklı aromaları da katıldı. Galban 1998 yılında Ibrahim Ferrer’in albümünde çalmış aynı zamanda Ry Cooder ile de ortak bir projeye imza attı. Bu ekibin 2004 tarihli albümü ‘Mambo Sinuendo’ müzik dünyasının en prestijli ödülü olan Grammy’e layık görüldü. Galban şahsına münhasır gitar stilini Cachaito Lopez’in “Cachaito” ve Ibrahim Ferrer’in “Buenos Hermanos” adlı albümlerinde de tüm müzik severlerin beğenisine sundu.

İbrahim Ferrer (Vokal)
1927’de Küba’nın Santiago şehrinde doğan İbrahim Ferrer, 14 yaşında sahneye çıkmaya başladı. 1950’lerde Pacho Alonso, Orquestra de Chepin gibi efsaneleşmiş Küba orkestralarında çaldı. Hayatını idame ettirebilmek için bir yandan da ayakkabı boyacılığı yapan ve kıt kanaat geçinen Ferrer, 1997 yılında «kaydedilip, yayımlanan» ilk performansını Afro-Cuban All Stars’ın ilk albümü «Toda Cuba Le Gusta»da sergiledi. Bir sonraki sene Ry Cooder’ın «Buena Vista Social Club» isimli albümünde yer aldı. 1999’da ilk solo albümü «Buena Vista Social Club Presents Ibrahim Ferrer» piyasaya çıktı. Geç gelen başarısı göz ardı edilmeyen Ferrer, 2000 yılında ilk olarak düzenlenen Latin Garmmy Ödüllerinde «En İyi Yeni Sanatçı» ödülünü aldı.6 Ağustos 2005 Havana’da yaşama veda etti.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz