Ken Loach’un IMDb puanı en yüksek 20 filmi

Ken LoachÖzellikle yoksulların sıkıntılarını işlediği filmleriyle bilinen ünlü Britanyalı yönetmen Ken Loach, ‘I, Daniel Blake’ filmiyle 69’uncu Cannes Film Festivali’nde ‘Altın Palmiye’ ödülünü kazandı. Daha önce aynı ödülü 6 kez kazanan Loach, işçi sınıfının sorunlarını sinema dünyasında dillendiren bir yönetmen. Sıradan, insanların günlük hayatını elle alan Ken Loach, muhalif kimliğinin getirdiği farklı bakış açısı ile beraber filmlerinde oluşturduğu samimi atmosfer ile tanınıyor.

[srizonfbalbum id=94]

2009 Temmuz ayında gerçekleşen film festivalinde yarışan `Looking for Eric` filmini İsrail`i gerekçe göstererek geri çekti. Festivalin sponsorunun İsrail olduğunu öğrendiğinde, `Şiddet üreten devletin gölgesinde sanat yapılmaz. Sanat savaşa ve yok etmeye değil, barışa ve insanlığa hizmet eder. İsrail, Ortadoğu`daki politikalarını gözden geçirmeli` dedi.

2012 yılında Torino Film Festivali’nde yaşam boyu onur ödülüne değer bulundu ancak Loach festivali düzenleyen Ulusal Sinema Müzesi’nde, işçilerin taşeron şirket aracılığıyla çalıştırılmasını ve güvencesiz düşük ücretle çalışmaya direnen işçilerin işten çıkartılmasını görmezden gelemeyeceğini açıklayarak ödülü reddetti.

69’uncu Cannes Film Festivali’nde ise: “Şu anda bir umutsuzluk döneminden geçiyoruz. Böyle umutsuzluk dönemlerinde aşırı sağ yararlanmaya çalışır. Biz yaşlılar bunun ne gibi sonuçlar doğurabileceğini biliriz. Buradan bir umut mesajı göndermeliyiz. ‘Başka bir dünya mümkün ve gerekli’ demeliyiz.” dedi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz