Kafka’ya ait bazı belgeler ölümünden 84 yıl sonra gün ışığına çıkıyor

Franz Kafka 41 yaşında veremden ölmeden önce, bütün el yazmalarının yakılmasını vasiyet etmişti. akat, dostu ve edebiyat yönetmeni Max Brod, bu vasiyeti yerine getirmedi. Sonuç, soyutlanmışlık, baskı ve umutsuzluğun egemen olduğu Şato, Dava, Değişim gibi romanlar oldu.
Yayımlanan eserler, aslında Kafka hiç bir kitabını tamamlamadığı için bir çok bakımdan Max Brod’un da rötuşlarını taşır.Örneğin Şato’yu bir cümlenin ortasında bırakıvermiştir Kafka.

Yıllardır Kafka’nın edebiyat yönetmeni Max Brod’un eski sekreterinin Tel Aviv’deki evinde saklı tutulan tüm el yazmaları, daha önce görülmemiş belgeler ölümünden 84 yıl sonra gün ışığına çıkıyor. Edebiyat tarihçileri şimdi heyecanla bu belgelerin incelenmesiyle yazar hakkında daha çok şey öğrenebilmeyi umuyor.

İşte şimdi gün ışığına çıkan el yazması notların büyük heyecan yaratmasının sebebi de bu.
Çok değerli ipuçları içeriyor olabilecekleri düşünülüyor.
Bu belge ve notlar 1939 yılında, Almanların işgalinden hemen önce iki bavulla Prag’dan kaçırılmıştı.
Son 40 yıldır da Brod’un sekreteri Esther Hoffe’nin Kudüs’teki evindeydiler.
Ama 101 yaşına kadar yaşayan Hoffe, inatla bunları kimseye göstermemekte direnmişti.
Uzmanlar, yaşlı kadının yaşadığı evdeki rutubet, beslediği çok sayıdaki kedi ve köpeğin bu eski ve kıymetli belgelere büyük zarar vermiş hatta onları tamamıyla tahrip etmiş olabileceğini söylüyorlardı.

Şimdi Kafka uzmanları Kafka’nın yarattığı kahramanların yaşadığına benzer bir gerilim içinde, belgeleri görebilecekleri günü bekliyorlar.
Paul Wood – BBC

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Tuncel Kurtiz: Doğulu kalarak da bal gibi evrensel olunabilir

. "Ben yürümeye başlayınca denizlerin üstünde Karalarda koşanlar durup bana baktılar. Ben de gittim Sığınacağım adaları birer birer batırdım." Şiir:...

Kapat